• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Co pierwsze - PHP czy MySQL?

VPS Starter Arubacloud
–1 głos
745 wizyt
pytanie zadane 22 września 2020 w SQL, bazy danych przez Nabuchadonozor Gaduła (3,120 p.)
zamknięte 22 września 2020 przez Nabuchadonozor

Witam serdecznie forumowiczów,

otóż po rocznej przygodzie z C++, musiałem zmienić moją ścieżkę bynajmniej do czasu ukończenia szkoły, ponieważ jestem w kl. 3 technikum informatycznego i doszły mi przedmioty związane z językami HTML, CSS, PHP, SQL. HTML i CSS już powiedzmy, że opanowane w podstawowo-średnim stopniu. 

Moje pytanie brzmi: Od czego zacząć z kursów pana Mirosława Zelenta? PHP czy SQL? Oglądał ktoś z Was obydwa kursy? Który powinien być przeleciany pierwszy? Stawiam, że SQL, ponieważ PHP łączy się z MySQL.. Ale wolałbym nie marnować czasu na zbędne startowanie kursu i potem jednak cofanie się do innego, ponieważ grafik mam strasznie zapełniony...

komentarz zamknięcia: Satysfakcjonująca odpowiedź autora - dayvu

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 22 września 2020 przez dayvu Obywatel (1,470 p.)
- bez wiedzy o MySQL (nie mylmy z SQL, choć podobne) można w PHP tylko się połączyć i zrobić jakąś aplikację bez bazy

- bez wiedzy o PHP można w MySQL zrobić bazę i porobić zapytania bez podpinania jej w PHP.

Z drugiej strony, z obecnymi frameworkami w PHP tak na prawdę nie trzeba znać MySQL-a. Czasem wystarczy tylko konfiguracja połączenia z bazą i resztę robi framework. Więc tutaj skłaniał bym się najpierw ku kursowi z PHP.

A jeśli chodzi o materiał do technikum to raczej po trochę tego i tego. Tak aby się połączyć z bazą i wyświetlić jakieś dane. Nie wiem jak to teraz wygląda, ale kiedyś miałem przekonanie, że na PHP patrzą pod kątem tylko połączenia z bazą + ewentualnie jakieś drobne bardzo elementy.
komentarz 22 września 2020 przez Nabuchadonozor Gaduła (3,120 p.)
Dziękuję bardzo za odpowiedź! Tylko jestem bardziej osobą, która nie lubi chodzić od razu na skróty (te framework'i), więc zrobię tak jak mówisz pod koniec, odcinek PHP potem MySQL i na zmianę. Tak jak robiłem z HTML i CSS - na krzyż :) Potem jak ogarnę SQL choćby w podstawowym stopniu przerzucę się na naukę framework'a. Dzięki jeszcze raz!
komentarz 22 września 2020 przez dayvu Obywatel (1,470 p.)
I dobrze, frameworki są dobre i pomocne, ale warto wiedzieć z czym to się je. Pamiętaj: SQL != MySQL
komentarz 22 września 2020 przez Nabuchadonozor Gaduła (3,120 p.)
Zapamiętam!
komentarz 22 września 2020 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

@dayvu,

bez wiedzy o MySQL (nie mylmy z SQL, choć podobne) można w PHP tylko się połączyć i zrobić jakąś aplikację bez bazy

Bez wiedzy o MySQL jak najbardziej da się zrobić aplikację korzystającą z bazy danych. Bo MySQL to tylko jedna z wielu istniejących baz danych. Powiem więcej: da się takową aplikację zrobić nawet bez znajomości SQL. Od lat istnieją bazy nieopierające się na tym języku.

komentarz 23 września 2020 przez VBService Ekspert (251,210 p.)
komentarz 23 września 2020 przez dayvu Obywatel (1,470 p.)

@Comandeer, zgadzam się, ale tego raczej w technikum nie uczą i na egzaminie E.14 tego też nie ma (chyba, że coś się zmieniło). 

bez wiedzy o MySQL (nie mylmy z SQL, choć podobne) można w PHP tylko się połączyć i zrobić jakąś aplikację bez bazy

W rozumieniu bez bazy MySQL

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 715 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2015 w SQL, bazy danych przez niezalogowany
+3 głosów
4 odpowiedzi 9,276 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...