• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

App Inventor - czy aby na pewno to dobry wybór? Jak zrobić aplikację mobilną bez programowania?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
708 wizyt
pytanie zadane 18 września 2020 w Nasze poradniki przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)

Parę razy widziałem tutaj na forum pytania o App Inventor oraz próby zrobienia w tym aplikacji. Używałem App Inventor i nie uważam tego za dobre narzędzie - oczywiście ma swoje zastosowania, w których dobrze się spisuje. Jednak do prostego tworzenia aplikacji posiadających jakiś backend i ładny layout, czyli do zastosowań biznesowych, są lepsze narzędzia. Dlatego postanowiłem pokazać inną możliwość, artykuł bardziej jest porównaniem dwóch narzędzi oraz pokazuję możliwości przykładową aplikację jaką zrobiłem w ten sposób - prosty klon facebooka.

Artykuł: https://bez-kodu.pl/koniec-app-inventor/

komentarz 18 września 2020 przez niezalogowany
Według mnie takie rozwiązania są do naprawdę prostych rzeczy. Lepszych rzeczy nie zrobisz. Ewentualnie niektórzy używają do prototypowania aplikacji na etapie jego projektowania. Żeby można było coś przedstawić klientowi.
komentarz 18 września 2020 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Zgadzam się, na ten moment większość tego typu narzędzi nadaje się do stworzenia MVP. Ale myślę że to świetny sposób na zweryfikowanie swojego pomysłu na rynku, Adalo na prawdę jest niezłe według mnie i aplikacja w nim zrobiona przez jakiś czas mogłaby być używana przez prawdziwych klientów, a potem wziąć się za implementację. Porównując do aplikacji lubimyczytać, uważam, że dałoby się zrobić lepszą aplikację z Adalo.
komentarz 18 września 2020 przez niezalogowany
Aplikację zrobioną w tego typu narzędziach nigdy nie dałbym klientowi do używania. Jako prototyp i przedstawienie mniej więcej jak to będzie wyglądać owszem, ale do tymczasowego użytkowania - nigdy.

Generatory tego typu mogą implementować w aplikacji kod, który może być wadliwy i tego przeważnie nie da się naprawić. Albo trzeba kombinować, albo szukać obejścia. A to z kolei zajmuje czasu.
komentarz 18 września 2020 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Według mnie to zależy kto jest klientem. Jeśli klient wie czego chce konkretnie - jasne, lepiej od razu przejść do programowania. Jednak jeśli klient ma pomysł na projekt ale nie do końca wie jak to ma wyglądać, lepiej by było najpierw robić to w NoCode, dopracować pomysł na podstawie zastrzeżeń klientów i wtedy dopiero zaprogramować. Oczywiście to kwestia podejścia i subiektywne zdanie, ale według mnie nie ma co od razu skreślać takich rozwiązań.
komentarz 18 września 2020 przez niezalogowany
Jak każdy generator tego typu posiada swoje ograniczenia. W takim narzędziu jesteś w stanie zaimplementować tylko to co sam ma zaimplementowane. Wyobraź sobie sytuację, gdzie przez pół roku udostępniasz klientowi aplikację wygenerowaną w generatorze. Po tym czasie zgłasza Ci potrzebę dodania funkcjonalności, którą trzeba od początku do końca samemu dodać. W tym momencie masz problem, ponieważ generator przeważnie nie pozwala głębszą ingerencję. Druga sprawa to optymalizacja. Zużycie zasobów i szybkość działania. Takie narzędzie nie zapewni Ci takich rzeczy.
komentarz 18 września 2020 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Pierwsza część - tak byłby to problem zakładając że przez tak długi czas aplikacja byłaby udostępniana w formie NoCode. Jak już wspomniałem, projekt w wersji NoCode byłby tylko na początku realizacji, na etapie weryfikacyjnym, potem byłby zaprogramowany.

Druga część - bardzo patrzysz programistycznym okiem. Od strony biznesowej czasem koszt "kunsztu" programistycznego jest wyższy niż zasoby. Szczególnie jeśli wchodzi w grę MVP i weryfikacja projektu, który może być słabym pomysłem. Taniej wyjdzie poświęcić dwa dni klikania w edytorze niż dwa miesiące programowania.

Jak już mówiłem, kwestia podejścia jest subiektywna i każdy stosuje to co uważa za słuszne.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 823 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 277 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 472 wizyt

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,642 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...