• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bootstrap....Wady ? Zalety ? Opinie developerów... Najnowsze trendy ?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,624 wizyt
pytanie zadane 8 września 2020 w HTML i CSS przez niezalogowany
Serdecznie proszę o Opinie doświadczonych developerów i mniej zaawansowanych użytkowników...

Dziękuje Bardzo i życzę Miłego Owocnego dnia!!! Wszytkim !!!;)

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 września 2020 przez kukulim Mądrala (6,440 p.)
wybrane 6 stycznia 2021
 
Najlepsza
Jak zawsze wszystko zależy, pewno pól internetów na bootstrapie stoi, więc raczej trzeba go znać.

Ja Bootstrapa używam, głównie dlatego że bardziej skupiam się na backendzie, a dzięki bootstrapowi, szybko postawie stronkę na froncie, która w miarę wygląda.
+1 głos
odpowiedź 8 września 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
https://www.youtube.com/watch?v=maMbiJGkbZ4&ab_channel=helloroman

W pełni się z tą opinią zgadzam.

Ja nie używam, wole sam wszystko pisać - flex i grid mi wystarczają.
komentarz 8 września 2020 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
a tego gościa nie lubię, jego osoba bardzo do mnie nie przemawia, jednak wiedzy mu nie ujmuje :D mnie tez nie każdy lubi, a raczej mało kto ^^
2
komentarz 8 września 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
mówisz o mnie, czy o romanie :D?
komentarz 8 września 2020 przez niezalogowany
Dzięki ;) Jakoś ten pan do mnie nie przemawia z polskich kanałów tylko Mirosław Zelent !!! :) a tutaj pan z Usa który do mnie przemawia ...ale ja się ciągle uczę wiec może się nie znam ...You know :) https://www.youtube.com/watch?v=SsEn0hlKDKA&list=WL&index=21&t=100s
–1 głos
odpowiedź 8 września 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)
Na pewno lepiej znać aniżeli nie znać. Osobiście nie wyobrażam sobie frontendowca, który nie zna / nigdy nie korzystał z boostrapa.

Duża ilość gotowych rozwiązań (które udostępnia nam bootstrap) może być wadą jak i zaletą: mniej kodu do napisania ale czy faktycznie każda linijka kodu jest potrzebna?

Na pewno spotkasz się z opinią, że nie warto z niego korzystać, ponieważ wydłuża on ładowanie strony. Nie jestem zwolennikiem takiego podejścia, bo w końcu każda biblioteka jaką wykorzystasz wpłynie na ładowanie strony :D Btw. Bootstrap w wersji 5, z tego co się orientuje, nie będzie korzystał z JQuery, więc ten czas ładowania się prawdopodobnie ulegnie zmniejszeniu.

Wybór czy wykorzystać Bootstrapa w projekcie zostawiam Tobie, natomiast jeśli zadajesz to pytanie, bo zastanawiasz się czy opłaca się go uczyć to serdecznie odsyłam do nauki. Jest też możliwość, że zazwyczaj korzystasz z niewielu właściwości Bootstrapa, w takich sytuacjach polecam napisać sobie własną minibibliotekę ;)

 

Osobiście gdybym miał do napisania jakąś niedużą stronę to z chęcią bym skorzystał z Bootstrapa.
komentarz 8 września 2020 przez niezalogowany

Uczę się Pilnie ;) I Bardzo dziękuję za info wink

–1 głos
odpowiedź 8 września 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)

Ah tak, bootstrap. Coś co trzeba umieć, chociaż lepiej z niego nie korzystać laugh  

Może fajnie jest stworzyć sobie front-end na stronce w kilka godzin, ale nie wyobrażam sobie dania klientowi strony postawionej na bootstrapie. Nie chce wchodzić w szczegóły; po prostu wiedz, że bootstrap to marnotrawstwo i prostota.

 

(zbyt) dobrze ten problem opisuję ten blog https://soanvig.github.io/dlaczego-nie-potrzebujesz-bootstrapa/

2
komentarz 8 września 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
nie zgodzę się. Do części wizualnej dla usera to owszem, raczej bootek się nie przyda bo tu i tak wchodzi UX designer i robi indywidualny layout i pewnie więcej byłoby nadpisywania klas bootstrapa niż pożytku z niego.

Ale z kolei np. do jakiś części adminskich tylko dla pracowników klienta, czy w apce wewnątrz firmowej dla developerów/obsługi klienta itp. itd. to takie frameworki mogą być jak najbardziej oki. W tych przypadkach często nie ma czasu na tworzenie makiet przez UX i czasami developerzy muszą nawet sami ogarniać layput i tu takie narzędzia są pomocne.

Także wszystko zależy wg mnie od przypadku, raz jest to dobre, raz nie.
komentarz 8 września 2020 przez niezalogowany

@techno16,
Tony klientów ma witryny na bootstrapie oczywiście nie są to skomplikowane strony...smileyz których to stron  jest zadowolona..indecision Wiadomo że te witryny są do siebie podobne..wiemy że kodu jest zbyt dużo i że te strony są wolniejsze ..ale chyba lepiej mieć stronę responsywną niż starego statycznego dinozaura ?!!?

komentarz 8 września 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Oczywiście. Ja do deweloperów nic nie mam. Mogą pracować jak im wygodnie.

Strona podczas produkcji może być nawet pisana w notatniku w kodzie binarnym, to już nikogo nie powinno obchodzić. Ale wersja finalna, czyli do rąk klienta powinna być dopracowana i taka jaką zażyczył sobie sam klient. Bez skrótów, ułatwień, zbędnych fajerwerków itp.

Szacunek działa we dwie strony.
komentarz 8 września 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)

@niezalogowany 

To już wina klientów, że nie mogli się sprecyzować laugh Może chcieli wolną stronę to akurat bootstrap nadawał się idealnie.

komentarz 8 września 2020 przez niezalogowany
A to nie jest tak że większość zaawansowanych webmasterów nie cierpi bootstrapa bo może ktoś mniej zaawansowany, lżejszy wiedzą, odpicować mega fajną witrynę w krótkim czasie? I pojawia się problem....Bo robi się większa konkurencja...?
komentarz 8 września 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Jaka konkurencja? Webmaster używa tego co ma pod ręką; z nikim nie walczy. Ktoś zapłaci więcej to wiadomo kogo wybierze.

Porównaj jakość strony postawionej na BS i na "czystym kodzie". Różnica zauważalna.
komentarz 8 września 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Może fajnie jest stworzyć sobie front-end na stronce w kilka godzin

fakt, że użyjesz frameworka css nie znaczy, że w kilka h postawisz witrynę... Sam layout to jedno, a drugie to mechanika, gdzie wchodzi w grę głównie JS, walidacje formularzy, routingi, obróbka danych, ajax itp. itd... Do tego odpowiednie testy UT czy e2e... Aplikacji nie tworzy się w kilka h, chyba, że mówimy o jakieś mega prostej stronce typu wizytówka to może i owszem, ale nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka...

komentarz 8 września 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)

Nie nie nie... Chodziło mi o najzwyklejszy front-end. Coś typu jedno-stronowca. 

btw bez JS też się da zrobić dobrą stronę (o czym ludzie często zapominają). 

komentarz 8 września 2020 przez niezalogowany
Chodzi o prostą witrynę wizytówkę max 3, 4 podstrony nic skomplikowanego ...Info i Bardzo dobry wygląd ....

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 279 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 321 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2019 w Nasze projekty przez Kazik98x Obywatel (1,780 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 607 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2016 w HTML i CSS przez Lopez Początkujący (460 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...