• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podejście do nauki programowania

Object Storage Arubacloud
0 głosów
416 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2020 w HTML i CSS przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)

Witam, parę dni temu, zadałem na tym forum pytanie, dotyczące rozłożenia sobie całego planu nauki programowania. I dowiedziałem się, że moje podejście nie dokońca jest dobre. Opisałem tam, że ok 4h uczę się na pamięć formułek, definicji itp. A potem ok. 2h (czasami mniej) pisanie kodu, potem jeszcze oglądam kurs programowania.dowidzialem się, że powinienem poprostu pisać kod. I też tak zrobiłem, no prawie... Nadal, mam obawy czy, w ten sposób napewno się tego nauczę. Mówiąc dokładniej, gdy uczyłem się na pamięć, przynajmniej miałem tak jak by to określić "uczucie", że przynajmniej coś wiem dość dobrze i że, na rozmowie o pracę, będę potrafił coś o tym powiedzieć. Natomiast spróbowałem zrobić to co mi zasugerowano czyli poprostu pisać kod, więc gdy tylko zaczołem oglądać kursy czytać artykuły o tym jak coś zrobić i poprostu pisać kod (Wybrałem sobie pewna stronę, którą staram się napisać od podstaw (skopiować ją). I szczerze, chce mi się bardziej to robić bo nie lubię siedzieć przed książka i uczyć się tych definicji, a potem tylko trochę czasu programować. Ale moje pytanie jest takie czy to napewno jest dobre podejście, w jaki sposób ja to zapamiętam, a co gdy to co czytałem, oglądałem lub pisałem np. Miesiąc temu lub więcej, zapomnę? Dlatego nwm czy napewno powinienem zmienić mój tryb nauki na właśnie taki, podoba mi się on, ale poprostu się boję, że w ten sposób nic nie będę umiał, że wszystkiego zapomnę. Proszę o pomoc. Dodam, że podstawy na pamięć umiem (mniej więcej ok. 60 stron A4). Wiem, że to głupie pytanie ale jestem teraz zagubiony nwm, co robić.

1
komentarz 31 sierpnia 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)

Ucz się tego co będziesz potrzebował i w przyszłości Ci się przyda. Programiści też używają google i nie muszą się z tym kryć wink

komentarz 1 września 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
To fajnie, zastanawiam się jescze czy powinienem znać każdą właściwość na wylot w sensie jej, zachowanie w każdej sytuacji itp. Np. Overflow lub z-index, albo perspective.
komentarz 1 września 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Tak, powinieneś wiedzieć co robią i do czego służą. Składnią co do literki się nie przejmuj (taka życiowa porada).
komentarz 1 września 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Co masz na myśli mówiąc składnia? Chodzi o literówkę?

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2020 przez KubenQPL Maniak (62,820 p.)
Jak najbardziej praktyka to najlepsze podejście. Jak będziesz programował i czegoś nie bedziesz wiedział to wtedy szukasz tego i po prostu zapamiętujesz bo tego używasz. A ucząc się na pamięć jakiś formułek, możesz nawet nie wiedzieć potem jak ich użyć.
komentarz 31 sierpnia 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Ok, już rozumiem dla czego tak wiele ludzi w IT naciska na umiejętność odpowiedniego dopasowania frazy w google. Praktyka jest o tyle fajna że nie muszę nic uczyć się na siłę i obawiać się że tego nie rozumiem lub zapomnę, bo mogę zawsze sprawdzić to w google, no i oczywiście uczyć się na pamięć bo przyjdzie to samo. Tylko zastanawiam się po co np. Są te slajdy z podsumowań u MZ, na początku myślałem, że to coś co mam się nauczyć na pamięć. Dzięki za rozjaśnienie.
komentarz 31 sierpnia 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Dzięki z a odpowiedź i pomoc! Bardzo doceniam :-)
0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2020 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
Z doświadczenia wiem że jak się uczysz na pamięć to większości za miesiąc nie będziesz pamiętać. Znasz podstawy? Bierzesz projekt i na bieżąco się uczysz o tym czego nie rozumiesz.
komentarz 31 sierpnia 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Cieszę cię, że tak jest, i nie muszę tego znać na pamięć. A na Romowie o pracę też pytają bardziej praktycznych rzeczy, czy mogą zapytać definicji itp? Zdaje sobie też sprawę że nie każdą właściwość, lub wartość tej właściwości (ponieważ, Programuje w html i css,) znam (bardzo) dobrze, owszem wiem zazwyczaj co robi, ale np. taka właściwość z-index - Wiem teoretycznie ze określa głębię elementu, ale słyszałem, że jej użycie nie zawsze jest takie oczywiste i nie zawsze działa, lecz wydaje mi się, że przy obecnym etapie nie muszę każdej np. Zmiennej, znacznika, wartości czy właściwości "znać na wylot", tylko jej podstawowe zachowanie. Dodam tylko, że projekt który (kopiuję), wydaje mi się, lecz mogę się mylić, został stworzony przez Seniora i wiadomym jest ze stronę, która ją próbuje odwzorować, może i wizualnie będzie identyczna, ale na moim etapie kod będzie jakościowo dłuższy i nie taki SEO. Dodatkowo css i html moja swoje ograniczenia, ale jeżeli już lepiej opanuje te języki, to zapoznam się z JS, a tobie dziękuję za odpowiedź, i za pomoc :-)
komentarz 31 sierpnia 2020 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
Na rozmowach o pracę pytają o ważne koncepty takie jak np. asynchroniczność i o co w nich chodzi, a często masz pewne zadanie które musisz wykonać, ale nie ma sprawdzianu z właściwości css czy coś w tym stylu :)

Co do projektu. Zrób tak jak potrafisz znajdź jakąś grupę lub forum wklej projekt i poproś o Code Review potem przebuduj projekt tak by spełniał zastrzeżenia bardziej doświadczonych i powtarzaj cały czas :)
komentarz 31 sierpnia 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Ok, chętnie tak zrobię, projekt ten zajmie mi parę dni, ale fajnie się będzie to kodować, dzięki jescze raz za pomoc :)
0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2020 przez KopfSzmercen Bywalec (2,870 p.)
Mimo, że nie jestem bardzo doświadczony w programowaniu to dorzucę coś od siebie. Dla mnie zrobienie pierwszej gierki w JS było niemalże krokiem milowym. Pamiętam że wtedy uczyłem się event listeners, teoretycznie wszystko wiedziałem ale w praktyce nie umiałem tego zastosować i konczyło się na bezmyślnym klepaniu kodu z różnych tutoriali. Potem postanowiłem zrobic wszysztko od zera, samemu. Nauczyłem się naprawdę wiele, szczególnie pracy samemu i szukania różnych rozwiązań w internecie (przy okazji poćwiczyłem angielski zadając pytania na forach). Co ciekawe, używałem wielu zagadnień takich jak scope, closures, callbacki (których istnienia nie byłem nawet świadom) tylko dla tego że czasem miałem błędy i po prostu na partyzanta zmieniałem kod do czasu aż zadziała. Po paru tygodniach/miesiącach czytałem sobie teorię odnośnie tych zagadnień i dopiero wtedy dowiadywałem się o ich istnieniu. Było to wszystko również bardzo proste do zrozumienia.  Porównałbym to  z nauką zwykłego języka mówionego - bez praktyki ani rusz, trzeba mówić, pisać. Jednak znajomość teorii, zasad pozwala na posługiwanie się pięknym językiem, którego każdy będzie chciał słuchać.
komentarz 1 września 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Łał dobrze znać opinię, experta, tylko czy w twoim przypadku mówiąc teoria masz namyśli, że wiesz jak powinno się to zachować i jak działa, bo ja traktowalem teorie jako coś innego np. pole input typu file tu pisze: Kontrolka formularza służąca do przesyłania plików na serwer, i pewnie ty po takim przeczytaniu poprostu starałeś się przynajmniej nie uczyć każdego słowa z definicji na pamięć i rozumiałeś co przeczytałeś, a ja traktowalem teorie jako o zapamiętam każde słowo nie wiem co właśnie powiedziałem ale przynajmniej będę wiedział co powiedzieć jak ktoś mi zada pytanie o te pole, teraz wiem, że to był błąd i że teoria polega na rozumieniu czegoś ale bez styczności z tym a nie na zapamiętania czegoś niczym wiersz np. Litwo Ojczyzn moja, zaś praktyka polega na styczności. PS. Dzięki za pomoc.
0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2020 przez urbix01 Gaduła (3,290 p.)
W teorii przerobiłem tyle materiału że aż dziwie się że jeszcze nie wymyśliłem jakiego nowego Google Windowsa itp. A w praktyce jestem studentem i wciąż się uczę bo wszystko przede mną. Praktyka 100 razy lepsza od teorii, daje zrozumienie i pokazuje elastyczność programowania. Sam wymyślasz zastosowania itp.
komentarz 1 września 2020 przez KosaTV Obywatel (1,260 p.)
Dzięki za odpowiedź i pomoc :-)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 739 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2016 w C i C++ przez eveN Nowicjusz (230 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 190 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 314 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Aisekai Nałogowiec (42,190 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...