• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak dodać funkcje odzyskania Hasła na stronie php

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
443 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2020 w PHP przez mn130496 Gaduła (3,530 p.)
Witam

Ostatnio postanowiłem zacząć się uczyć języka PHP. W ramach ćwiczenia postanowiłem zrobić sobie jakąś przykładową stronę internetową z systemem rejestracji i logowania. Udało mi się do tej pory zrobić cały wygląd strony i system rejestracji użytkownika.Chciałbym , żeby na mojej stronie tam gdzie będą pola do logowania była

opcja Zapomniałem hasła i jak użytkownik ją kliknie  i poda e-maila , który podawał przy rejestracji to dostanie hasło na swojego meila . Niestety jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o PHP i nie wiem jak się za to zabrać. Czy ktoś mógłby mi pomóc i wytłumaczyć jak mam się za to zabrać , co mi będzie potrzebne na jakie zagadnienia zwrócić uwagę ?. Z góry dziękuję za pomoc

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)

No to przede wszystkim wysyłanie maili:

PL: https://kursphp.com/rozdzial-5/wiadomosci-e-mail/

ENG: https://www.php.net/manual/en/function.mail.php

Nie zakładaj z góry, że jeśli ktoś kliknie w "Zapomniałem hasło" to jest to właściciel konta, więc co do zmiany hasła najlepiej wstrzymaj się dopóki nie zostanie to potwierdzone w mailu. W mailu umieściłbym link, który powoduje przeniesienie do strony, na której będzie się dało ustawić swoje nowe hasło. Ewentualnie jeśli bardzo chcesz to nowe hasło na mailu to możesz tam właśnie wysłać losowe generowane hasło, ale niech "wejdzie w życie" dopiero, gdy użytkownik potwierdzi na mailu, że to on chciał zmienić hasło a nie ktoś inny.

 

Dla początkującego może się to wydawać skomplikowany temat, ale jeśli znasz podstawy to usiądź wygodnie w fotelu i zaplanuj sobie w głowie jak taka funkcja ma działać, potem zacznij pisanie.

komentarz 16 sierpnia 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)
Polecam serdecznie poradniki Pana Mirosława Zelenta, może i są tam pokazane przestarzałe sposoby pisania kodu, ale człowiek potrafi nauczyć programistycznego spojrzenia na projekt.
komentarz 16 sierpnia 2020 przez _Pita_ Stary wyjadacz (11,410 p.)

@CubeStorm,

tam właśnie wysłać losowe generowane hasło, ale niech "wejdzie w życie" dopiero, gdy użytkownik potwierdzi na mailu, że to on chciał zmienić hasło a nie ktoś inny.

W zasadzie może wchodzić w życie od razu, użytkownik i tak będzie miał dostęp do swojego konta bo dostanie maila z nowym hasłem, jedyne co się zmieni to fakt, że prawdziwy właściciel będzie musiał zmienić hasło na poprzednie (w przypadku, kiedy ktoś się podszył) 

komentarz 16 sierpnia 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)

jedyne co się zmieni to fakt, że prawdziwy właściciel będzie musiał zmienić hasło na poprzednie (w przypadku, kiedy ktoś się podszył) 

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten co nigdy nie miał kontaktu z chamstwem w internecie

0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2020 przez VBService Ekspert (251,210 p.)
edycja 16 sierpnia 2020 przez VBService

... była opcja Zapomniałem hasła i jak użytkownik ją kliknie  i poda e-maila 

Zakładam, że nie trzymasz haseł do logowania użytkowników "otwartym" tekstem, tylko są w jakiś sposób "zakryte" (zakodowane, "zahaszowane" itp.) wink

  1. Sprawdzasz czy podany e-mail jest w bazie danych (czy jest użytkownik, do którego jest przypisany podany adres)
  2. Jeżeli jest użytkownik, który posiada podany e-mail, Wysyłasz e-mail, z prośbą o potwierdzenie, że użytkownik zapomniał hasła i zaproponuj zmianę na nowe po przez link, który otworzy Twoją stronę umożliwiającą wpisanie nowego hasła.

Druga wersja:

  1. Sprawdzasz czy podany e-mail jest w bazie danych (czy jest użytkownik, do którego jest przypisany podany adres)
  2. Jeżeli jest użytkownik, który posiada podany e-mail, Wysyłasz e-mail, z wygenerowanym nowym tymczasowym hasłem (update hasła użytkownika na wygenerowany w bazie danych przed wysłaniem e-mail-a) i prośbą ustanowienia nowego hasła po zalogowaniu się do profilu użytkownika.

How To Create Forgot Password System In PHP

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2022 w Sieci komputerowe, internet przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 436 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2019 w PHP przez manager96 Bywalec (2,050 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 562 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2016 w PHP przez saliwan22 Gaduła (3,110 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...