• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Tematy ogólnie informatyczne dla programisty (C#)

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
140 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2020 w C# przez dawid2002 Mądrala (5,190 p.)
zamknięte 7 sierpnia 2020 przez dawid2002
Witam wszystkich! Nie wiem w sumie jak zacząć i też się obawiam, że na moje pytanie nie jest tak łatwo jednoznacznie odpowiedzieć, ale kiedyś oglądałem filmik na yt gdzie pewien programista mówił, że w pracy programisty oprócz wiedzy programistycznej trzeba też mieć wiedzę z ogólnie zakresu informatyki. Zastanawiam się co musi/powinien wiedzieć z informatyki programista (oprócz, rzeczy związanych z programowaniem)? Wiem, że to zależy od przypadku, bo jednemu programiście może się bardzo przydać wiedza o sieciach a innemu o działaniu procesora, ale czy jest coś takiego co powinien raczej znać (prawie) każdy programista? W szczególności jakby spojrzeć z punktu widzenia programisty C#

Z góry dziękuje za pomoc!
komentarz zamknięcia: znam już odpowiedź

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2020 przez Clip180 Obywatel (1,460 p.)
Najpier trzeba rozdzielic informatyka od programisty. To sa wogule dwa inne zawody.

Dla programisty najwazniesze bedzie logiczne myslenie jak rozwiazac dany problem albo jak go podzielic na mniejsze problemy aby byl latwiejszy do rozwiazania.

Kolejna rzecza jest, nie jezyk programowania a jego wykorzystanie. Jak juz same wsponiales processor/sieci.

Co do C# jest to jezyk do tworzenia aplikacji webowych po stronie serwera za pomoca frameworka ASP.NET

Dzieki Xamarian mozna tworzyc aplikacje mobilne.

C# wukorzystywany jest w Unity , gdzie mozna tworzyc gry na PC, konsole, urzadzenia mobilne, VR.

Fajnie by wtedy miec znajomosc o pamieci, procesorze  "czy dana gra nam pojdzie na jakims chinskin tablecie"

Aplikacje webowe, to napewna znajomosc o serwerach jak sie komunikuja, bazy danych, itp.

Powiem tak sam jezyk to troche zamalo, ale z drugiej strony na poczatek wystarczy, dopiero przy jakis duzych projektach trzeba brac inne zeczy pod uwage.
komentarz 5 sierpnia 2020 przez dawid2002 Mądrala (5,190 p.)
Dzięki za odpowiedź. Czyli w skrócie mówiąc to zależy. Wcześniej tak sobie myślałem, że na pewno ktoś coś powie o pamięci, bo faktycznie to jest dosyć ważne w programowaniu i często sam się z tym spotykam w szczególności jeśli chodzi o pamięć RAM.
0 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)

Ja bym skupił się na tym co każdy informatyk powinien wiedzieć:

1. Podstawy o sieciach

2. Architektura i elementy komputera

3. Coś o systemach operacyjnych.

4. Nie pracować za darmo.

To tak na śniadanie. Z twojego punktu widzenia (programistycznego) zastanowiłbym się nad operacjami program-komputer. Np. czy wiesz co się dzieje gdy pobierasz jakąś wartość z pamięci RAM.  Albo jak system sobie radzi z optymalizacją danej rzeczy. Samej informatyki w programowaniu jest bardzo mało, wręcz ułamek tego co poznasz na studiach. Po prostu zajmij się teorią. 

komentarz 5 sierpnia 2020 przez dawid2002 Mądrala (5,190 p.)
Faktycznie najlepiej się skupić na rzeczach związanych z RAM i optymalizacjami systemowymi. Dzięki wielkie za odpowiedź!
0 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
1. Algorytmy i struktury danych - ogólnie
2. Zasady SOLID/DRY/ Wzorce Projektowe
3. Implementacje podstawowych kolekcji w swoim języku  ( zbiory, listy, tablice, mapy )

4. Jak pisać kod - jako prozę, czyli jak nazywać "dobrze metody, zmienne" dodatkowo to jak czytelnie prowadzić kod,

5. Dla webu, warto zapoznać się z protokołem HTTP- METODAMI, KODAMI BŁĘDÓW (4xx, 5xx,3xx etc ), czym jest JSON/XML takie podstawy REST API :) czy tez SOAP

Tyle mi przychodzi do głowy, ALE BARDZO WAŻNY JEST JĘZYK ANGIELSKI TEN TECHNICZNY TAKŻE
komentarz 5 sierpnia 2020 przez dawid2002 Mądrala (5,190 p.)
bardziej mi chodziło o rzeczy, które są związane z informatyką, ale nie koniecznie z programowaniem bo zasady SOLID to rzecz ściśle związana z programowanie, ale masz racje język angielski oraz dla webu protokoły internetowe i inne rzeczy z siecią są ważne. Dzięki za odpowiedź.
komentarz 6 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
to jeszcze poszedł bym w stronę KONFIGURACJI SIECI protokoł TCP/IP -  informacje dotyczące tworzenia masek/adresów ip ... tego jak to się liczy, jak się robi switche po prostu podstawy technologi SIECIOWYCH/LAN

Warto zainteresować się BAZĄ DANYCH ale w myśl "architektura baz danych " czyli tego jak się je tworzy, nie od strony kodu ale jakie są zasady, czym są normalizacje, transakcje, AKRONIM : ACID itd. Czym są odczyty fantomowe, trigery.

Dla informatyka istotną rzeczą sa też dokumentacje, czyli DIAGRAMY UML np. i ich tworzenie, bardzo pomaga potem w projekcji

Podobne pytania

+1 głos
7 odpowiedzi 4,910 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 332 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Rosool Użytkownik (660 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 381 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...