• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy można zostać posądzonym o plagiat pomysłu?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
204 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2020 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)

Witam!

Wpadłem na to jaką mógłbym przygotować stronę, jednak nie jestem pewien czy jeśli np. są już strony z tego samego lub podobnego tematu to moja strona nie będzie podchodzić pod plagiat etc. 

Znalazłem coś takiego:

W opinii społeczeństwa funkcjonuje błędne przekonanie o tym, że plagiatem jest wykorzystanie cudzego pomysłu. Prawo autorskie nie chroni (nawet najbardziej kreatywnych) pomysłów, odkryć, idei czy metod działania. Plagiatem nie będzie zatem wykorzystanie pomysłu osoby trzeciej. Oznacza to, że nie będziesz mógł oskarżyć o plagiat osoby, która postanowiła wykorzystać na przykład Twój pomysł biznesowy (w tym przypadku z pomocą przyjdą m.in. przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji).''

Po przeczytaniu tego wydaje mi się, że nie powinno być problemu, jednak co jeśli strona działa komercyjnie to wtedy tez to działa w taki sposób ? 

Miłego wieczoru 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
Ja interpretuje to w taki sposób. O plagiat możesz zostać posądzony np wtedy gdy osoba z którą masz kontakt (np znajomy) ma jakiś pomysł a następnie CI o nim powie. Wtedy jeśli ty zrealizujesz jego pomysł a on będzie w stanie udowodnić Ci plagiat to możesz mieć kłopoty. W przypadku jednak gdy na ten sam pomysł wpadają 2 nieznane sobie osoby z różnych zakątków kraju/świata nie ma mowy o plagiacie. Każda z osób miała wtedy autorski pomysł, który na swój sposób wyróżnia się czymś od innych.
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
No tak, to ma sens. Ale co jeśli ktoś już zrobił taką strone przede mną i ja zrobię ją później niż on
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
No ale to nie będzie plagiat bo będziesz miał np inne kolory, które mogą nawiązywać np do lokalnych tradycji etc. W tym przypadku już projekt powinien nie być plagiatem. Zawsze możesz dodać jakieś nowe opcję na stronie, które nie występują na stronie którą się wzorujesz
1
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@Paweł Nąckiewicz,  plagiat pomysłu - > nie, ale plagiat np. już realizacji tego pomysłu jeśli na ten produkt jest już embargo :D to będzie formalnie plagiatem, sam pomysł nawet 1 do 1 splagiatowawny, to prawnie nic 

komentarz 4 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Autor nie ma praw na wyłączność do strony, może zarejestrować nazwy, logo, zdjęcia, ale całej strony samej w sobie nie.
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Jakby chciałem zrobić stronę na ktorej znajdowały by się różne teksty itd. Nie znalazłem w miare niczego podobnego oprócz stron z memai tego typu. I nie jestem pewien czy mg coś takiego wykonać, korzystając z własnego designu itp
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
możesz nawet korzystając z cudzego desingu bez logo i nazewnictwa
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Czyli nie mam o co się martwić tak ?
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
zależy, bo np kod aplikacji już jest chroniony
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
no w jaki sposób? Ten kod który jest generowany  po stronie klienta, nie jest chroniony, a dostępu do :D servera czy też tego co nie jest hermetyzowane jest niewidoczny
komentarz 5 sierpnia 2020 przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
Podsumowując:

mogę korzystać z pomysłu, który został już zrealizowany, jednak nie moge korzystać z loga oraz nazewnictwa ( w jakim sensie nazewnisctwa? Np. nazwy strony czy jak ?)
komentarz 5 sierpnia 2020 przez niezalogowany
Plagiat jest wtedy kiedy bezpośrednio pobierzesz i wykorzystasz od konkurencji podpisując się swoim nazwiskiem. Zatem logo i nazwa strony tak będzie plagiatem.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 214 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2020 w Bezpieczeństwo, hacking przez Rever Początkujący (290 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 394 wizyt
pytanie zadane 15 lipca 2020 w Grafika i multimedia przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 257 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2020 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...