• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto się zainteresowac PHP? Czy lepiej zostać przy JS/HTML/CSS [ankieta]

Object Storage Arubacloud
–2 głosów
2,247 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2020 w PHP przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
Witajcie.

Otóż niedawno zdecydowałem że będę działał sobie w front-end.Uczę się aktualnie html i css,potrafię stworzyć prostą stronę internetową.I tak wiem że PHP to frontend jak i backend.Jednak mnie zastanawia kwestia- PHP. Jest sobie taki język,wiem że działa on po stronie serwera WWW,zaś JS bodajże na komputerze lokalnym,to znam zasadniczą różnicę.Wiem także że bardzo duża ilość stron na internecie bazuje na PHP -> Wordpress,Symfony itp.Statystyki też twierdzą że niby ten język umiera,ale myślę że to nie do końca prawda.Bo z jednej strony wyżej JS/HTML/CSS mi pasuje, no tak 6/10. Co powiecie o PHP? Warto? Dodam ze miałem do czynienia z wieloma językami i pętle,zmienne itp są w pełni zrozumiane, C#, Java, C++ czy Python.Dodam że chodzi mi o kategoria praca i przysłowiowość. Bo tak wiem,zdaję sobie sprawę że technika,informatyka i języki idą do przodu i może być tak że zaraz powstanie nowy język i wywróci wszystko o 180 stopni,ale sprawa na dzień dzisiejszy, do 5 lat,mogę na to liczyć przy PHP bądź JS/HTML/CSS?

Jednym słowem jakie jest wasze zdanie.
Możliwe odpowiedzi:
JS/HTML/CSS (9 głosów, 56%)
PHP (7 głosów, 44%)

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 3 sierpnia 2020 przez Velta Maniak (52,010 p.)
edycja 3 sierpnia 2020 przez Velta

PHP to frontend

Frontend? Chętnie dowiem się czegoś nowego. 

zaś JS bodajże na komputerze lokalnym

Najprościej:

  • Logika języka vanilla JS jest wykonywana jako client-sided.
  • Logika języka JS wykonywana na silniku node.js jest jako server-sided.

Statystyki też twierdzą że niby ten język umiera

Które statystyki?

Według tegorocznej Stack Overflow Survey, język PHP wybrało około 25% profesjonalnych programistów. Nie najgorszy wynik.

Bo tak wiem,zdaję sobie sprawę że technika,informatyka i języki idą do przodu i może być tak że zaraz powstanie nowy język i wywróci wszystko o 180 stopni

Myśląc w taki sposób można olać wszystkie obecnie powszechne języki, bo przyjdą komputery kwantowe i zupełnie nowe języki. :)

Wybierz, w czym backend Ci się lepiej pisze. Spróbuj obu. Jeden pokocha node.js, a drugi będzie po prostu wolał PHP.

komentarz 3 sierpnia 2020 przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
To najwyraźniej byłem w błędzie z tym frontendem u PHP ;)

Co do statystyk to niektóre,które widziałem,a też jak się przegląda czy czyta fora to niektórzy ludzie tak piszą,chociaż dla mnie to nie umiera.Podobno PHP może się jeszcze w górę wpiąć,ale czy tak będzie,tego nie wiemy.Co sądzicie PHP ma szansę mocno podbić na popularności?

Poczekam na innych opinię i głosy :)

Mimo to jak przeglądam Polski internet,fora i ogólnie to bardziej mnie ciekawi PHP i obiektowość to też plus,przynajmniej dla mnie oraz podobno mniejszy próg wejścia,w sensie mniej frameworków i starszy-doświadczony język z bogatą dokumentacją itp. Sprawa też jest taka że nawet gdybym wybrał tego PHP to się dużo nauczę o działaniu internetu itp,to gdybym musiał się przesiąść na JS to będzie mi prościej,zgadza się?
0 głosów
odpowiedź 3 sierpnia 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)
Nawet jeśli wyjdzie ta nowa technologia/język, który wyprze PHP to myślę, że wszystkie serwisy internetowe napisane w PHP w jednej chwili nie znikną lub nie zaczną się przenosić na ten nowy język.

Aktualnie nic nie zapowiada na to, że PHP nagle przestanie być używany. Jeśli chcesz podążać w kierunku tworzenia stron www to ja bym Ci polecił nauczenie się bardzo dobrze PHP'a, a następnie nauka Laravela/Symphony ( aktualnie 2 najpopularniejsze frameworki PHP'a ).

Jeszcze tylko dodam, że backend można pisać nie tylko w PHP, ale również w Pythonie, JS lub np. w Javie.
0 głosów
odpowiedź 3 sierpnia 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
edycja 4 sierpnia 2020 przez techno16
Ja radziłbym pozostanie przy front-endzie. Rynek jest ogromny, każdy chce żeby jego strona się czymś wyróżniała.

Według mnie większość stron z PHP to typowe bloki tekstu utrzymywane przez sentyment od ~2005 roku. Jeżeli chcesz rzeczywiście być "na czasie" z językami to polecam nauczenie się C#. Full stack developer też nie gryzie.

 

 

Okej po odczytaniu komentarzy uważam, że jesteście żałośni ;) Nie ma to jak porównywać blog z Wordpressa do Facebooka no normalnie gratulacje
komentarz 7 sierpnia 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
To już całkiem spore firmy. Czy te firmy miały własne produkty czy pracowały na zlecenie innych firm? Tak czy inaczej mają wąski wachlarz możliwość i wątpię, aby pracowały nad czymś nowoczesnym i innowacyjnym. Cóż poza pisanien WebAPI czy monolitów im zostaje? Nic. W dodatku te firmy mają już jakąś pozycję i kontakty. Pomijam już wydajność PHP, tu można zobaczyć przykładowy test: https://medium.com/@jamesjudd_21057/benchmarking-the-request-time-of-laravel-asp-net-core-and-django-7c1c3e9663d
1
komentarz 7 sierpnia 2020 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Tak czy inaczej mają wąski wachlarz możliwość i wątpię, aby pracowały nad czymś nowoczesnym i innowacyjnym. Cóż poza pisanien WebAPI czy monolitów im zostaje? Nic.

https://www.youtube.com/watch?v=-1qju6V1jLM

 Jeśli uważasz, że technologia determinuje innowacyjność, to muszę Cię zmartwić: innowacja technologiczna to raptem ułamek wszelkiej innowacyjności na rynku.

I nie, PHP to nie tylko monolity. Ale to wracamy do początku dyskusji. Nieustannie powtarzasz te same argumenty, bez jakiegokolwiek poparcia. Próbujesz po prostu wymusić swoją wizję rzeczywistości na dyskutujących. Dlatego z mojej strony pas, przekonanych się nie przekona.

Tak tylko na koniec cytat z artykułu, który podlinkowałeś:

I’d also like to say that you should not choose a framework based on these results, this is just a single factor amongst many

 

komentarz 7 sierpnia 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

Już widzę te innowacyjne aplikacje VR na Androidzie w PHP :) 

Dlatego z mojej strony pas, przekonanych się nie przekona.

Otóż to. Dobrze, że człowiek nie kierował się opiniami z forum :) 

komentarz 7 sierpnia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
  1. Ciąg dalszy retoryki przedszkolaka w stylu Mój tata ma szybszy samochód
  2. Może Cię zdziwię, ale dzisiaj nie wszyscy wybierają performance, jako główne kryterium doboru technologii. Szok.
  3. Elegancki benchmark. Porównanie .NETa, na którego ostro jesteś zafixowany z jednym z najwolniejszych frameworków php laugh wszystko sprzed 2 lat xD

Również nie zamierzam kontynuować dyskusji.

komentarz 7 sierpnia 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

Elegancki benchmark. Porównanie .NETa, na którego ostro jesteś zafixowany z jednym z najwolniejszych frameworków php laugh wszystko sprzed 2 lat xD

Taki na szybko link i przypadkiem z Netem. Ale jest sporo testów. PHP prawie zawsze gdzieś na końcu...

Tak swoją drogą znajomy miał projekt w PHP, wykupił reklamę... Przyszło kilka tyś osób serwery padły i tyle było z projektu. Przypadek? wink

0 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2020 przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
To co bardziej się opłaca od JS i PHP pójść w platformę .Net, ASP.Net itp?
1
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Opłaca się to, co Cię bardziej interesuje. W każdej z tych technologii, po zdobyciu kilku lat doświadczenia, można trzaskać sporą kasę.
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
No tak,ale czy czasem JS nie ma większego przebicia na rynku niż .Net? Widać po ofertach pracy i popularności.
–1 głos
odpowiedź 4 sierpnia 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Ktoś jeszcze pisze strony w PHP? Chyba tylko Wordpressowcy i dzięki temu ten język żyje. Według mnie nie nim interesować, bo to wywarła technologia. Wystarczy spojrzeć na biblioteki znanych firm. Próżno tam szukać PHP, za to króluje JavaScript, Java i C#. Tak btw warto też spojrzeć na statystyki wydajności!
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Tak btw warto też spojrzeć na statystyki wydajności!

W których PHP 7 jest lepsze od Node.js ¯\_(ツ)_/¯ 

komentarz 4 sierpnia 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
No właśnie? Sam jestem ciekaw. Wszystkie dane jakie widzę, pokazują że PHP pod względem wydajności nie jest jakąś potęgą. NET Core i Java wypadają lepiej. Jak macie dane, które temu przeczą to chętnie zobaczę :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,659 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Xoni Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
4 odpowiedzi 909 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 733 wizyt

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...