• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programujesz w Java? Dlaczego kochasz język Java?

Object Storage Arubacloud
–1 głos
725 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2020 w Java przez KlemensGak Bywalec (2,210 p.)
edycja 27 lipca 2020 przez ScriptyChris

Cześć! smiley

Słyszałem jak wielu chwali sobie język Java za "swobodę i kreatywność". Sam nie programuję w Java, ale chętnie bym przeczytał wypowiedzi dlaczego ludzie tak lubią ten język? Za co?

komentarz 27 lipca 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Raz przez "w" a raz przez "v" i to w samym tytule...

A poza tym pytanie z tezą...
1
komentarz 27 lipca 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)

Czekam na temat, dlaczego nie programuje w Java devil

2
komentarz 27 lipca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)

@manjaro, W ten sposób mógł popełnić dwa błędy, jeden, lub zero błedów i ostatecznie poszedł na kompromis! :)

1
komentarz 27 lipca 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Widocznie ktoś tu śpi na javie

 

ba dum tss
komentarz 27 lipca 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Czaasem moderatorzy z prędkością światłą kasują/przenoszą/poprawiają tematy a tutaj 2 dni i nikt się nie zainteresuje żeby takiego babola poprawić...

Jak ktoś w googleach trafi na ten temat z pewnością  ciekawe wnioski wyciągnie o poziomie tego forum...
komentarz 27 lipca 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@manjaro, chciałbym zauważyć, że moderatorzy nie są w stanie wychwycić nieprawidłowości w każdym poście. Tutaj pomocna jest opcja zgłaszania postów - każdy zalogowany użytkownik może to zrobić, zwracając tym samym uwagę administracji, że dany post może naruszać regulamin.

Poza tym, dlaczego zamiast właśnie zgłosić post i ewentualnie napisać w komentarzu, co Twoim zdaniem jest z nim nie w porządku, to odnosisz się krytycznie do braku reakcji administracji na literówkę w temacie i wyciągasz wniosek, że rzekome zaniedbanie negatywnie wpłynie na poziom forum?

komentarz 27 lipca 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A nie wpłynie?

6 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 lipca 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
wybrane 1 sierpnia 2020 przez KlemensGak
 
Najlepsza
Ja bym zaczął od tego dlaczego Java powstała. Dawno temu przed powstaniem Javy pisało się programy głównie w C/C++, COBOL, FORTRAN ewentualnie w Asemblerze. Wadą wszystkich tych języków było to że programista musiał doskonale wiedzieć na jaką architekturę piszę swój program. Kolejna sprawa to to że taki program aby mógł być uruchomiony na innym komputerze musiał być co najmniej prze kompilowany kompilatorem dostarczonym przez producenta. Niestety nie było tak różowo było wiele bibliotek które działały tylko na konkretnym sprzęcie. Ważna kwestia że biznes potrzebował obiektowości, niestety nie wszystkie języki wspierają ten paradygmat.

Jak to mówią potrzeba matką wynalazków. Tak właśnie narodziła się Java miała być prosta w składni, w pełni obiektowa oraz działać na wszystkim. Geniusz za powstaniem Javy to pomysł by to duża firma jako Oracle dogadywała się z producentami sprzętu i to ona w porozumieniu z nimi tworzyła środowisko uruchomieniowe tak zwana maszynę wirtualną javy w skrócie JVM. Dzięki temu że to firma Sun (teraz Oracle) wzięła wszystkie sprawy nisko poziomowe i sprzętowe na siebie, programiści mogli się skupić na tworzeniu abstrakcji oraz bardzo rozbudowanych systemów biznesowych. Twórcy zadbali by ciężko było napisać zły kod, zabroniono wielokrotnego dziedziczenia klas, wprowadzając interfejsy. Działanie to ma na celu uniknięcie tak zwanego diamentowego problemu.

Pomysł języka jakim jest Java chwycił bardzo szybko, ilość systemów biznesowych jaka w nim powstała jest ogromna. Mówi się że jeśli dziś powiedziano by że java umarła to jeszcze byłą by praca przez 20 lat aby wspierać te systemy. Popularność tego języka przyniosła różnorakie freamworki, które dają możliwość programiście pisania praktycznie wszystkiego w tym języku. Popularność powoduj również to że powstaje mnóstwo książek, kursów opartych na tym języku.
komentarz 27 lipca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
Przedstawiłeś ciekawą historię powstania języka, ale nie odpowiedziałeś dlaczego kochasz Javę!
komentarz 28 lipca 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Czy ja wiem czy kocham, lubię. Znam kilka języków i cenię Jave, Pythona, C# za ciekawe rozwiązania w porównaniu z C++.
komentarz 10 sierpnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
Ja muszę przyznać, że w miarę poznawania, co raz bardziej lubię Javę (jeszcze to nie jest miłość :)  ), ale czy to jest najlepszy, najatrakcyjniejszy język ?!? hmmm, nie wiem. Podoba mi się też Kotlin. Gdyby Kotlin miał elementy z Javy 8+ (a nie tylko 6/7) to byłby jednym z najciekawszych języków. A tak o Javie i Kotlinie mogę napisać - jak profesorek96 - lubię oba.
0 głosów
odpowiedź 27 lipca 2020 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

Spora część książek jest napisana z przykładami w Java t.j. użyteczność,

OOP,

Strict typing,

Ogromna społeczność,

NIE niski próg wejścia,

Multiplatformowość i wszechstronność - od weba po apki na andka,

"JVM ekosystem",

Syntax, który dla mnie jest niemal perfekcyjny,

Masa dobrych ofert pracy,

Rozbudowanie t.j. możliwości, które daje Ci Język sam w sobie,

i wiele więcej, ale już mi się nie chce wymieniać.

 

Osobiście wolę Kotlina. cheeky

komentarz 27 lipca 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
OOP w javie, to jak programowanie funkcyjne w F#, niby jest, ale to Twój wybór, czy go użyjesz poprawnie.
komentarz 27 lipca 2020 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
W pełni się zgadzam. :)
komentarz 10 sierpnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)

Możesz rozwinąć myśl:

Masa dobrych ofert pracy,

??

Co to wg. Ciebie oznacza?

Trzeba pamiętać, że ważniejsze niż liczba ofert jest jeszcze ile jest osób chętnych na jedno stanowisko. Ofert w Javie jest (bardzo) dużo, ale też Javovców jest wielu, szczególnie że praktycznie na każdej uczelni (od wielu lat) uczą Javy. A uczelnie informatyczne opuszcza w PL kilka tys. osób.

komentarz 10 sierpnia 2020 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Oznacza to mniej więcej: Masa ofert pracy, które uważam za dobre. Nie w sensie moralnym a jakościowym. :)
komentarz 10 sierpnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
OK.

Są tacy co twierdzą że w Polsce się robi niemal same CRUD-y.
0 głosów
odpowiedź 27 lipca 2020 przez niezalogowany
Witam! Ja lubię język Java za to , że jest:

-wieloplatformowy

-można w nim pisać programy webowe (może być serwerem dla strony)

-ma konkretne reguły których trzeba się trzymać

To są moje główne argumenty dlaczego język Java jest bardzo wygodny.

Pozdrawiam!
komentarz 27 lipca 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

ma konkretne reguły których trzeba się trzymać

Jakie?

komentarz 27 lipca 2020 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Średniki na końcu lini ;)
komentarz 27 lipca 2020 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

-ma konkretne reguły których trzeba się trzymać

Praktycznie o każdym języku można tak powiedzieć

komentarz 27 lipca 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)
Np Python nie ma, co według mnie jest największą wadą w tym języku ;P
1
komentarz 27 lipca 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Ale brak średników, to reguła pythona, taki syntax, nic co by wyróżniało Jave. Wszystkie odpowiedzi się powtarzają, a gdy zamienić "java" na coś innego, to również by pasowało.
komentarz 27 lipca 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)
Racja.
1
komentarz 10 sierpnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)

@tkz, z średników zrezygnowano z Kotlin (są opcjonalne), Go (rzadko potrzebne), NIM, Elixir i paru innych językach. Mnie średniki nie przeszkadzają wcale, uważam, ze gorzej jak coś jest opcjonalne, wtedy jesteś przyzwyczajony do jednego stylu, a dostajesz od kogoś program (kto pisze w innym stylu) i masz problemy z jego zrozumieniem.

Nie zgodzę się, że wszystko co zostało tu napisane pasuje do każdego innego języka. Nie ma raczej drugiego tak rozbudowanego języka i jednocześnie czasem tak samo zagmatwanego co Java. W Javie jest trochę za dużo starych naleciałości, ze względu na utrzymanie kompatybilności wstecz, ale poza tym jest OK. W ostatnich latach (od "ósemki") Java rozwija się dość szybko i co ważne, w dobrym kierunku!

komentarz 10 sierpnia 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Java i kompatybilność wsteczna? Zależy o której wersji mówisz i o jakich rzeczach.

Nie jestem fanem języków, które pozwalają na za dużo względem składni, czy samej części składniowej, taki mój kaprys i pewnie nie jednej osoby, która pisze oprogramowanie safety critical.

Co do zrozumienia kodu przez formatowanie, obecnie gdzie pracuje jest z góry narzucony style guide, więc wszystko jest pisane "uniwersalnie" względem nowych pracowników. Przez co mogą zawsze zajrzeć do dokumentacji i się upewnić. Abstrahując, że mamy dostęp do plików formatujących do danego IDE.
0 głosów
odpowiedź 27 lipca 2020 przez mibdbz Gaduła (4,300 p.)
Masa książek, filmów, kursów, spotkań, konferencji. Jest się z czego uczyć. Ogromna społeczność. Frameworki do wszystkiego.
0 głosów
odpowiedź 27 lipca 2020 przez Schulz0123 Początkujący (330 p.)
Programuje dotychczas jedynie domowo, nie mam żadnych doświadczeń komercyjnych. Ale Java, pomimo bardzo wysokiego progu wejścia, wydaje mi się najbardziej "plastyczna" co do sposobów podejścia do danego problemu :)
–1 głos
odpowiedź 27 lipca 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Na javie można robić gry, strony, nawet zaprogramujesz lodówkę. To jest najlepsza zaleta Javy.

Drugą zaletą są oferty pracy

Nie programuję w javie, ale doceniam ludzi, którzy przebili się przez masywny próg wejścia.
1
komentarz 27 lipca 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
IoT i Java? Gdzie są tacy odważni ludzie? Na uniwersytetach?
komentarz 27 lipca 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Tam ich także nie ma. RT Java leży martwa.
komentarz 27 lipca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,970 p.)
A co oznacz RT? Real time? Systemy czasu rzeczywistego?

Nie wiem jak w IoT, ale Java wbrew pozorom dość szybko się rozwija i ma niedługo zaoferować kolejnych kilka ciekawych usprawnień. Kilka lat temu Kotlin namieszał w świecie JVM i mówiło się, że wyprze Javę, a teraz właściwie obecna Java posiada prawie wszystko to co Kotlin.
komentarz 27 lipca 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Bardziej rozchodzi się o narzuty jakie stawia java, oraz sam fakt posiadania maszyny wirtualnej. Dodatkowo nie daje tyle możliwości co języki niższego szczebla. RT jest prawdopodobnie skrótem od runtime.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 327 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2021 w Java przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 317 wizyt
pytanie zadane 20 października 2019 w Inne języki przez KumberTwo Dyskutant (8,270 p.)
+17 głosów
36 odpowiedzi 2,562 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2015 w Offtop przez niezalogowany

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,522 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...