• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podpowiedzi dotyczące pracy inżynierskiej opartej o Arduino

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,806 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2020 w Nasze projekty przez Krst0 Obywatel (1,340 p.)
edycja 21 lipca 2020 przez Krst0
Cześć wszystkim,

w tym roku będę bronił pracy inżynierskiej i właśnie z tym tematem związane jest moje pytanie. Po pewnych przejściach stwierdziłem, że chcę zrobić projekt oparty o platformę Arduino, z którą póki co nie miałem za bardzo styczności i nie wiem które płytki wybierać etc, ale jak na razie to nie jest jeszcze problem, który chcę rozwiązać, bo najpierw chciałbym doprecyzować pomysł pracy.

Szukałem na internecie różnych projektów, które w przyszłości chciałbym podjąć i spróbować je zrobić po swojemu nie wydając przy tym ogromu pieniędzy. Pomysłów znalazłem kilka.

Pierwszy z nich to byłaby domowa stacja pogodowa z aplikacją na android albo z odczytem informacji na stronie internetowej, jednakże ten pomysł chciałbym raczej odrzucić ze względu na to, że znajomy w zeszłym roku bronił się z podobnego tematu i nie chciałbym mieć z tego tytułu jakichś nieprzyjemności odnośnie plagiatu czy ogólnie spięcia z tym kolegą.

Drugi pomysł padł na "stację badawczą" wody sprawdzającą stan wody w kranie i dającej wyniki za pomocą aplikacji android (nigdy nie programowałem aplikacji na android i jestem ciekaw jak bym sobie z tym poradził). Ewentualnie zbudowanie systemu który badałby wodę w akwarium. Problemem mogą być dość drogie czujniki.

Trzeci pomysł to zbudowanie oczyszczacza powietrza lub po prostu stacja badająca jakość powietrza i również wyświetlająca wyniki w aplikacji z tym, że zwykłe oczyszczacze powietrza, które byłyby włączane automatycznie przy złych wynikach, wymagają dość sporych nakładów finansowych i nie wiem czy to jest najlepszy pomysł.

Może miałby ktoś pomysł co zmienić, co dodać do projektu, żeby projekt ten jednocześnie był i ciekawy do budowy (wystarczająco rozbudowany) i niekoniecznie pożerający cały portfel. Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie i szukam dalej różnych propozycji.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 21 lipca 2020 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)

Mi od jakiegoś czasu chodzi po głowie zdudowanie 2 "walczących samochodzików".

2 "pady" (wypisane elementy na jeden):

arduino (ok 8zł), lcd 4 linie + konwerter (ok 10zł), joystick (1,50zł), moduł bluetootch (8zł), przycisk (pomijalne w zasadzie - 5zł za paczke 25szt)

Za pady oba powinno wyjść jakieś max 50zł (wliczając baterie)

2 "samochodziki" (wypisane elementy na jeden):

arduino (8zł), podwozie z silniczkami 18zł, fotorezystory 2zł (20szt), diody LED 3zł (100szt),  moduł bluettoth (8zł), sterowniki silniczków 2szt (4zł szt), akumulatorki 3.7V 2szt (ok 10zł szt), koszyczki na akumulatorki (ok 2zł)

Za oba samochodziki powinno wyjść ok 90zł

Ceny elementów z chin

Samochodziki byłyby sterowane, przez bluetooth (koła + "działko" z diody led), trafienie w fotorezystory przeciwnika umieszczone np przy kołach ograniczałoby działanie silników, powodowałoby zaświecenie się diody obok tego koła sygnalizujące uszkodzenie, i mogłoby być wysyłane na ekran pada. "Działko" możnaby w dwóch trybach "normalne" i składające się z kilku diod laserowych (z możliwością odpalenia np tylko kilka razy lub co określony czas), ewentualnie zmodyfikować pada i dodać jakieś serwo do obracania "działkiem".

Programowo napisanie czegoś takiego jest dosyć proste (w sumie to tylko trochę komunikacji przez bluetooth), ale myśle, że robi jakieś wrażenie. Jeżeli koniecznie musi być apka to zamiana pada na sterowanie ze smatrphona.

0 głosów
odpowiedź 21 lipca 2020 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
1. Nie za bardzo jestem pewien co bys chcial badac w tej wodzie? Ilosc kamenia i soli mineralnych? Wydaje mi sie, ze czujniki do mierzenia potencjalnej ilosci soli mineralnych w wodzie moga byc juz troche drozsze.

2. Filtry powietrza okay, analiza to znowu moga byc koszta. Wszytsko zalezy jak dokladnie to ma byc itd.

3. Czemu plagiat, czy cos... Kazdy moze wpasc na to samo, tylko wtedy odradzam czytanie pracy kolegii ;)

4. Ja osobiscie szedlbym w cos innego, jakis kontroler. Zeby bylo ciekawie i duzo do pisania, to zrobilbym jakis miniprototyp shielda, ktorey by sie wkladalo w arduino. Uzycie zyroskopu i akcelerometru = filtr kalmana = troche zabawy, sporo teorii i przykladow, gdzie mozna go znalezc = troche matmy

5. Co do plytek, to zalezy co chcesz robic. Np arduino nano powinno starczyc na kazdy z projektow, ale ja wybralbym uno osobiscie. Due czy megs to koszt 200zl

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 336 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,667 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...