• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

js matematyka

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
203 wizyt
pytanie zadane 16 lipca 2020 w JavaScript przez lujasjeden Użytkownik (860 p.)
Zaczalem sie  uczyc js html i css bo mialem w glowie stworzyc strone internetowa gdzie beda rozne kalkulatory (wielomiany, logarytmy itp). Po obejrzeniu 4 odcinka z serii js Mirosława Zelenta troche sie zniechecilem bo tam dowiedzialem sie ze liczby nie sa dokladnie zapisywane i trzeba je zaokraglac no i pewnie w moich kalkulatorach czesto nie bede wiedzial do ktorej liczby po przecinku mam zaokraglic i ogolnie bedzie z tym duzo meczenia. Czy js to optymalny jezyk do tego projektu?
2
komentarz 16 lipca 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@lujasjeden, z tego co widzę w dokumentacji, to WASM jeszcze nie ma bezpośredniego dostępu do DOM - trzeba w JavaScript "wystawić" funkcję, która zajmie się DOM-em, a w WASM wywołać tę funkcję. Na tego typu rzeczy powinieneś zwracać uwagę.

Tutaj jest tutorial jak się za to zabrać: https://medium.com/@tdeniffel/pragmatic-compiling-from-c-to-webassembly-a-guide-a496cc5954b8

Tutaj jest dokumentacja do portowania C++ do WASM: https://emscripten.org/docs/porting/index.html


Jeśli to będzie dla Ciebie zbyt trudne, to radziłbym jednak spróbować napisać to w JavaScript, korzystając z biblioteki mathjs.

komentarz 16 lipca 2020 przez lujasjeden Użytkownik (860 p.)
nie no ogolnie zrobilbym to chetnie w js ale mnie zmartwilo to co z tymi liczbami ze sa niedokladne i ze trzeba je zaokraglac, ale w sumie na pewno ludzie tworza takie kalkulaotry w js, ogolnie to mnie totalnie wybilo bo co ja mam robic, kazde dzialanie mam zaokraglac bo niektore dzialaja dobrze a niektore sa niedokladne? I do ilu miejsc przeciez jak uzytkownik wpisze jakas liczbe to ja nie wiem co on wpisze i jaki powinien byc poprawny wynik dla jego danych, twoim okiem bedzie to dalo ogarnac dobrze czy nie wiesz?
1
komentarz 16 lipca 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Biblioteka mathjs radzi sobie z niedokładnością liczb (np. niesławny przypadek 0.1 + 0.2 === 0.30000000000000004): https://mathjs.org/docs/datatypes/numbers.html#roundoff-errors

Do działań na ułamkach jest tam metoda fractionhttps://mathjs.org/docs/datatypes/fractions.html

Co do określenia dostępnej liczby cyfr po przecinku - to jest raczej Twoja decyzja na ile użytkownikowi pozwolisz. W ogóle, to od Ciebie zależy jak bardzo zaawansowany kalkulator chcesz stworzyć, jakie funkcje ma oferować, z jaką dokładnością ma działać itp. Chyba, że dostałeś zlecenie na taki kalkulator - to wymagania ustala zleceniodawca.

Na Twoim miejscu - jeśli nie znasz JavaScriptu, a ta apka koniecznie ma być w formie webowej, to zrób sobie rozeznanie z biblioteką mathjs. Sprawdź co oferuje i czy zadowala Cię jej stopień radzenia sobie z sytuacjami, które mogą wyniknąć w trakcie implementacji, a później używania kalkulatora. Jak wspomniałem, ja się w bardziej zaawansowane matematycznie rzeczy nie bawiłem, więc konkretnych wskazówek Ci nie udzielę. Jeśli obawiasz się, że JavaScript nie rady, to napisz kod w innym języku. Możesz zrobić prosty formularz w HTMLu, wysyłać dane wejściowe na serwer, a tam np. w Python-ie wszystko liczyć i odsyłać wynik do przeglądarki - tylko wtedy apka będzie działać troszkę wolniej (bo liczenie będzie po stronie serwera, a więc trzeba wziąć pod uwagę czas na wymianę informacji klient <-> serwer), na czym może ucierpieć UX. Albo skorzystaj z WASM, żeby apkę w C++ uruchomić w przeglądarce z kilkoma użyciami WebAPI (jak obsługa DOM) po stronie JavaScript.

komentarz 16 lipca 2020 przez lujasjeden Użytkownik (860 p.)
dzieki wielkie za pomoc, przemysle to dobrze, z ciekawosci studiujesz cos?
1
komentarz 16 lipca 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
5 lat temu skończyłem studia informatyczne.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 167 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2023 w Matematyka, fizyka, logika przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 360 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2022 w Python przez Karp.exe Początkujący (340 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 282 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2022 w Algorytmy przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...