• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Znacie dobrą książkę dotyczącą hardware ?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
255 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
Cześć. Chciałbym pouczyć się trochę o hardware. Znacie może jakieś książki tego dotyczące. Chodzi o to, żeby wytłumaczyły jak działają poszczególne części komputera, jakie mają zadania, jakie jednostki są wykorzystywane w komputerach i generalnie jak działa cały komputer. Wiem, że Digital Design And Computer Architecture to dobra książka, ale tutaj niestety przeszkodą jest nawet nie sam języka angielski lecz cena. Wolałbym, żeby książka była po polsku ale w ostateczności może być po angielsku. Proszę podsyłajcie tylko sprawdzone książki.
1
komentarz 11 lipca 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Interesuje Cie również bardziej szczegółowa informacja na temat budowy danej części? Czym jest cewka, czym są mosfety itd.?

Przy założeniu, że tak, to polecam "Sztuka Elektroniki", wydaje mi się niejako biblią dla elektronika.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
komentarz 11 lipca 2020 przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
A którą z tych książek polecisz to bardziej na początek?
komentarz 11 lipca 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Jednak co ty byś chciał dokładnie się nauczyć jak działa procesor ? Czy jak płyta główna i inne peryferia ?
komentarz 11 lipca 2020 przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
Chcę się ogólnie nauczyć jak działa cały komputer (chodzi mi o każdą cześć).
0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2020 przez Lewo Gaduła (3,000 p.)
powiedz mi do czego Ci to jest potrzebne, to może uda się podrzucić coś odpowiedniego.
bo co innego znać ten temat pod kątem programowania, inny z ciekawości a inny dla elektronika który chciałby wytwarzać części.
komentarz 11 lipca 2020 przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
Książka potrzebna jest mi z ciekawości.
komentarz 11 lipca 2020 przez Lewo Gaduła (3,000 p.)
Chcesz szczegółową cegłę, czy mniej więcej mieć rozeznanie (mniej więcej uważam materiał np. semestralny przedmiot na kursie architektura komputerów)?
komentarz 11 lipca 2020 przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
Szczegółową cegłę :). Wiem, że  przypadku tak dużych książek o to ciężko, ale jeśli to możliwe fajne, żeby nie była pisana bardzo naukowym językiem.
komentarz 11 lipca 2020 przez Lewo Gaduła (3,000 p.)
Ja znam temat sprzętu tylko od strony w jaki korzysta z niego system operacyjny, więc polecę coś od tej strony
https://helion.pl/ksiazki/systemy-operacyjne-architektura-funkcjonowanie-i-projektowanie-wydanie-ix-william-stallings,syopa9.htm#format/d
https://helion.pl/ksiazki/systemy-operacyjne-wydanie-iv-andrew-s-tanenbaum-herbert-bos,sysop4.htm#format/e
oraz
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Architektura_system%C3%B3w_komputerowych
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Systemy_operacyjne

Jak sprzęt działa w sensie elektronicznym to nie znam pozycji :) Ja na studiach miałem tylko wspomniane o magistralach, portach itd. Było zejście do poziomu bramek logicznych, jak z tego robić proste operacje liczbowe (sumatory itd), potem pamięć ( stackoverflow, stronicowanie pamięci, fragmentacja), dysk (mbr, parkowanie głowicy, partycjonowanie i fragmentacja dysku), procesor (przykładowy prosty procek + napisanie czegoś prostego ala wężyk na instrukcjach procka). Nie było rozkmin elektronicznych oprócz - wysokie napięcie to 1, niskie to 0 i wszystko.
komentarz 11 lipca 2020 przez Lewo Gaduła (3,000 p.)
https://www.youtube.com/watch?v=cNN_tTXABUA
ten filmik fajnie wyjaśniał zasadę działania procka niskopoziomowo
komentarz 11 lipca 2020 przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
Dzięki. A jeżeli chodzi o studia to tak krótko jak one się zaczynają startuje się od najniższego poziomu i potem coraz wyże,j czy skacze się trochę po tematach?
komentarz 11 lipca 2020 przez Lewo Gaduła (3,000 p.)
Zależy od studiów, musisz zerknąć w plan studiów.
Często na informatyce jest: matematyka - "pierwsze starcie" (logika, analiza matematyczna, algebra), wstęp do informatyki (u mnie było C, proste algorytmy, co to rekurencja, złożoność obliczeniowa, kodowanie znaków i liczb)

Architekturę komputerów i systemy operacyjne miałem chyba dopiero na 3 semestrze. Bo sporo było matmy i teorii. Więcej kodowania zaczeło się od 4 semestru.
IMO matma miała wykosić studentów i dać (w nadmiarze) narzędzia formalne potrzebne gdybyś zajmował się infromatyką naukowo. Mi by się przydały podstawy logiki i uproszczona matematyka dyskretna i jak to dobrze znasz to umiesz więcej przydatnej niż przeciętny student przeładowany wiedzą.
Zobacz sobie tutaj
https://studia.cs.pwr.edu.pl/page6/page8/index.html

tldr - najpierw matma, starają się dawać przedmioty potrzebne później, ale nie jest to "od ogółu do szczegółu" tylko raczej "najważniejsze pod kątem informatycznym najpierw" a potem specyficzne przedmioty które dałoby się zaliczyć bez poprzednich kursów.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,053 wizyt
0 głosów
8 odpowiedzi 543 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2017 w Java przez Venone Nowicjusz (140 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,078 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...