• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czekać na ARM czy wybrać Intela?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
309 wizyt
pytanie zadane 10 lipca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
Hej,

Jako że mój laptop zaczyna się psuć i sprawia coraz więcej problemów (Dzisiaj padła bateria i cenowo nie opłaca się wymieniać). Zacząłem rozglądać się za nowym sprzętem do pracy. Decyzja padła na Macbooka pro ale mam pewien dylemat. Nie wiem czy czekać do grudnia na Macbooki na procesorach ARM czy jednak kupić już teraz macbooka na intelu.

Szukałem informacji dotyczących ARM i czy mocno się to odbije ale niestety nie znalazłem nic po za ogólnikowymi informacji typu "Będzie zużywał mniej prądu, szybciej działał"

Głównie mac będzie używany do grafiki (Photoshop / Illustrator), takiego montażu na szybko na After Effects i programowaniu webowym (VsCode)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2020 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
Apple coś kręci z tymi ARMami, mysle ze to zagrywka marketingowa dla M$ Surface który też jest na ARM, ma Windowsa 10 , ale działa tylko na targach komputerowych i nie jest w powszechnej sprzedaży
1
komentarz 10 lipca 2020 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
No właśnie też mi się wydaję bo szum jest dość duży. Chyba kupię na Intelu bo i tak nie użyję całe moce do tego, co robię. Głownie kompa używam do Photoshopa, illustratora i programowania ale nie jakiegoś zaawansowanego (html, trochę vue, laravela)
+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2020 przez thryndl Nałogowiec (30,470 p.)

"Będzie zużywał mniej prądu, szybciej działał"

Nie licz na to, że będzie szybciej działał. Poczytaj o projekcie Rosetta 2. Po przejściu na ARM, Apple będzie musiało zapewnić jakąś kompatybilność z programami pisanymi na architekturę x86. Tu z pomocą przychodzi właśnie projekt Rosetta, czyli tłumaczenie kodu z x86 na architekturę ARM, tak w skrócie. Jak to w takim przypadku bywa, odbija się to na wydajności.

Jeśli chcesz koniecznie macbooka (czego osobiście bym odradzał), a przy tym opcję najwydajniejszą to bierz na procesorach Intela. Będą na 100% wydajniejsze niż nowe macbooki na ARMie.

1
komentarz 10 lipca 2020 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
Ok dzięki wielkie! Tak wiem, że są lepsze rozwiązania niż macbook i sam osobiście nie przepadam za tą firmą. Powodem dla którego chcę macbooka to ich system. Na aktualnym komputerze mam zainstalowanego maca no ale.. Działa to średnio: Trackpad czasami przestaje działać, dźwięk także przestaje działa, obowiązkowe wyłączenie GTX'a, Nie mogę aktualizować, zmniejszona wydajność etc.
+1 głos
odpowiedź 10 lipca 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Ja na twoim miejscu nie przejmował bym się tym. Czy będzie Macbook na ARM czy nie czas pokarze. Nawet jeśli będzie to nie prędko, tobie komputer potrzebny jest teraz. Apple świadczy niesamowicie długo wsparcie. Obecny system Big Sure dostępny jest dla modeli od 2013 do 2020. Czyli 7 lat jest aktualizacja. Ja sam mam Macbooka Pro 2014 roku i jestem bardzo zadowolony. Świetny ekran, klawiatura, system oraz wykonanie.
komentarz 10 lipca 2020 przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
Dzięki za odpowiedź. A jak wygląda sytuacja z ramem? Chciałem zakupić wersję 32GB ale niestety takiej nie mają na sklepie. Najwyższa konfiguracja to Core i9 2.3GHz 16GB 1TB (Z jednego sklepu ponieważ tylko na niego mój znajomy ma ulgę podatkową)
1
komentarz 10 lipca 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Tzn no MacOS jeste mega zoptymalizowany, nawet 8gb by ci wystarczyło. Ja sam mam 16gb choć mój macbook ma ddr3 i tylko 2 rdzeniowy procesor. Może warto było by się zapytać czy nie mają wersji z 32gb. Mój znjaomy kupił 2 tygodnie temu macbooka 16 cali i9 2.3 oraz 32gb. Zajmuje się grafiką 3d, robi rendery i mówił mi petarda.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 290 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 388 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez michal228 Początkujący (310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 798 wizyt

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,481 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...