• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Obliczanie czasu odczytu danych z dysku

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
184 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez kupson3697 Użytkownik (610 p.)

Witam wszystkich,

Pytanie trochę niezwiązane z programowaniem ale jak najbardziej związane z informatyką. Otóż, muszę rozwiązać zadanie o poniższej treści:
 

Dany jest dysk twardy o czasie przeszukiwania równym 4ms, prędkości obrotowej 7200 obr/min, 512-bajtowymi sektorami oraz 500 sektorami na ścieżce. Chcemy przeczytać 2500 sektorów. Obliczyć, ile czasu będzie zajmował odczyt wszystkich danych zakładając że dane na dysku są ułożone w sposób maksymalnie zwarty. Podać wartość opóźnienia obrotowego oraz czas odczytu wszystkich sektorów na ścieżce.

Wartość opóźnienia obrotowego obliczyłem: 

1 min = 60 000ms. --> 60 000ms / 7200obr = 8.4ms --> 8.4ms / 2 = 4.2ms
Obliczyłem nawet czas dostępu: czas przeszukiwania + wartość opóźnienia obrotowego = 8.2ms

Mam natomiast problem z obliczeniem czasu odczytów wszystkich sektorów na ścieżce. Nigdzie nie mogę znaleźć wzoru. Ktoś może robił podobne zadanie? 

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,836 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 662 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 361 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...