• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

ASUS K555L - nie wyłącza się

Object Storage Arubacloud
+1 głos
937 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez miosm Nowicjusz (190 p.)
Dzień dobry!

Proszę o pomoc w rozwiązaniu zagadki. Posiadam komputer ASUS K555L o specyfikacji:

-i7-4510u

12 GB ram ddr3 1333 mhz  

256 GB SSD sata Crucial ( upgrade w X-kom przez sklep)

sam dodałem dodatkowy dysk 2TB w kieszeni na napęd CD

system windows 8.1 OEM (upgradowany do 10)

 

Generalnie komputer nie sprawiał problemów (poza awarią dysku wymienionego na gwarancji) aż w pewnym momencie zaczął działać bardzo ociężale. Nawet podczas oglądania youtube używał 100 % CPU. Okazało się że problem był generowany przez "funkcję" update która owego update-u nie mogła dokonać. Pozostawienie komputera na noc nie pomagało nie dało się również przywrócić systemu z recovery bo ciągle wyskakiwał jakiś błąd. Czyszczenie komputera z niechcianych plików i programów za pomocą CC cleaner oraz MalwareFox. Dopiero instalacja z bootowalnego pendrive pomogła, dodam że było to jakiś rok temu a lapek jest kupiony w 2014 albo 2015. Po instalacji wszystko wróciło do normy i nie ma żadnych problemów z komputerem .... oprócz jednego. Po kliknięciu polecenia zamknij komp raz się wyłącza a raz nie (dużo częściej się wyłącza) i wtedy jedynym rozwiązaniem jest długotrwałe przytrzymanie przycisku power i ponowne włączenie bo w tym stanie "hibernacji" nie reaguje na nic. Wszystkie opcje hibernacji i zasypiania są wyłączone w ustawieniach systemowych a mimo to występują takie problemy. Podczas tej "hibernacji" matryca nie świeci , słychać jak wiatrak lekko pracuje i dioda statusu power świeci lekko ( wg instrukcji obsługi w stanie hibernacji powinna mrugać). Poruszenie myszką, naciśnięcie jakiegoś klawisza albo przycisku power nic nie zmienia dopiero długotrwałe przytrzymanie power wyłącza urządzenie i potem można je uruchomić. Zauważyłem że kiedy muszę ponownie uruchomić komputer to po jakiejś instalce albo jak windows coś aktualizuje mam wrażenie że komputer się prawidłowa wyłącza a tak ogólnie to nie, ponadto mam wrażenie że jest rzadziej wpada w ten stan zawieszenie jeżeli odłączam mu kabel od zasilacza przed wciśnięciem klawisza zamknij. Na koniec dodam że często po krótkim uruchomieniu na np 30 minut albo godzinę również wyłącza się prawidłowo ale jeżeli zostaje włączony na dłużej to wpada w te zawieszki, laptop stoi na podpórce chłodzącej i ma na stałe podpięty monitor zewnętrzny i klawiaturę oraz myszkę choć problem występował już przed zakupem monitora ale chodzi o to że generalnie go nie zamykam bo po zamknięciu również wpada w ten dziwny stan zawieszki i nie reaguję na nic. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to że raz działa a raz nie i zupełnie nie widzę związku z niczym i nie mogę wymyślić żadnej teorii, pytałem kilka osób które zajmują się komputerami i wszyscy mówią żebym machnął ręką bo to stary komp i może to jakaś awaria płyty głównej. No ale może ktoś się zetknął z tym problemem już.

 

Pozdrawiam

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)

Pod Windows 10 w tych modelach Asusa jest często problem ze sterownikiem do: Intel(R) Management Engine interface (układ na płycie głównej odpowiedzialny m. in. za zarządzanie energią, wyłączaniem, włączaniem komputera).
Sterowniki problematyczne to te z numerem wersji wyższej od 9, czyli 10, 11 i wyżej.

komentarz 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)
edycja 7 lipca 2020 przez VBService

Jak to sprawdzić?
Wciśnij na klawiaturze klawisz: Windows + R. 

W otwartym oknie wpisz: control [ENTER] lub kliknij [OK]

Następnie w oknie Panel Sterowania, szukamy Menedżer urządzeń i klikamy w niego.


 

W oknie Menedżer urządzeń, odszukaj Urządzenia systemowe i kliknij lewym klawiszem myszki w ten > znaczek.

Na rozwiniętej liście odszukaj: Intel(R) Management Engine interface  i kliknij lewym myszy w niego.

W otwartym oknie: Właściwości: Intel(R) Management Engine interface przej do zakładki sterownik

Na tej zakładce możesz sprawdzić wersję sterownika,
Czerwona strzałka: aktualizacja sterownika (może nowsza wersja będzie działać lepiej)
Zielona strzałka: przywrócić sterownik do wersji poniżej 10 (jeśli to możliwe np.: 9.0.0.1155 - numer zmyślony na potrzeby prezentacji) 

komentarz 7 lipca 2020 przez miosm Nowicjusz (190 p.)

AA co jeżeli to pole jest nieaktywne? Próbowałem odinstalować urządzenie i testowo wyłączyłem komputer, oczywiście zawiesił się. Po ponownym uruchomieniu sterownik sam się zainstalował. 

1
komentarz 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)

No, najgorsza (najbardziej problematyczna) wersja tego sterownika dla Windows10. sad

komentarz 7 lipca 2020 przez miosm Nowicjusz (190 p.)
Jest jakieś rozwiązanie w tej sytuacji ?
komentarz 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)
edycja 8 lipca 2020 przez VBService

Pierwszy sposób spróbować znaleść w necie starszą wersję sterownika,
Drugi, powrócić do Windowsa 8.1,
Trzeci, spróbować zainstalować np.: Linux'a wink, ... inne ... myślę smiley może coś jeszcze wpadnie do głowy.

0 głosów
odpowiedź 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)

Spróbuj tego:

Tworzysz skrót i wpisujesz:
C:\Windows\System32\rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0

Można sobie ustawić ikonkę, skrót klawiszowy itp.

komentarz 7 lipca 2020 przez miosm Nowicjusz (190 p.)
zupełnie nie wiem o co chodzi :(
komentarz 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)

Już opisuje krok po kroku. wink

komentarz 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)
edycja 7 lipca 2020 przez VBService

Wciśnij na klawiaturze klawisz: Windows + R. 

W otwartym oknie wpisz: %userprofile% [ENTER] lub kliknij [OK]

możesz też wink

w tak otwartym oknie kliknij prawym przyciskiem myszy i z menu wybierz, tworzenie skrótu

W otwartym oknie wpisz (lub skopiuj i wklej):

C:\Windows\System32\rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0

Klikasz Dalej, w następnym polu wpisujesz nazwę skrótu (u Mnie sleep)

Ja tak utworzony skrót dodaję do paska zadań:

no i na koniec można, zmienić ikonkę, ustalić skrót klawiszowy:

komentarz 7 lipca 2020 przez miosm Nowicjusz (190 p.)

Zgłupiałem całkowicie laugh wygląda na to że działa smiley możesz mi wytłumaczyć co to coś robi i jak działa ? Bo sterownik się nie zmienił a wygląda że działa wystarczy kliknąć w skrót co więcej wyłączyłem również kompa standardowo i system zamknął się poprawnie. 

komentarz 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)
edycja 8 lipca 2020 przez VBService

SetSuspendState function in powrprof.dll
Tą samą metodą można zrobić też m. in. skrót do wyłączania komputera. wink

komentarz 7 lipca 2020 przez VBService Ekspert (253,340 p.)

pytałem kilka osób które zajmują się komputerami i wszyscy mówią żebym machnął ręką bo to stary komp i może to jakaś awaria płyty głównej

możesz teraz "zawstydzić", tych ekspertów. Powiedz, że te stare komy z "taką" awarią płyty głównej, to Ty chętnie weźmiesz za przysłowiową "złotówkę". wink

komentarz 8 lipca 2020 przez miosm Nowicjusz (190 p.)

Tak zrobię winkcool Dzięki wielkie za pomoc. 

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 135 wizyt
pytanie zadane 8 października 2022 w Sprzęt komputerowy przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 249 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 181 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez weedie Nowicjusz (120 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,642 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...