• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nowe kości RAM obniżają bazową częstotliwość pracy? Dlaczego? (opis)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
187 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez superdziadek Nowicjusz (120 p.)

Mam komputer stacjonarny z procesorem Kaby Lake i do tej pory pracował na 2 kościach RAM (2x8GB 2400MHz CL17) w Dual Channel,

Wyczytałem, że jak się kupi szybsze kości nawet innej firmy, to będą działać z prędkością tych wolniejszych, co ma sens.

DOKUPIŁEM więc dodatkowe 2x8GB 2400MHz CL15 innej firmy (na pewno są takiej prędkości, bo jak sprawdzałem osobno (tylko nowe), to pracowały w 2400MHz), które włożyłem do kolejnego Dual Channel, ale teraz mam 32GB pracujące w 2133MHz!

Wszystkie DDR4

DLACZEGO częstotliwość pracy uległa obniżeniu?! :/

komentarz 2 lipca 2020 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Podaj konkretną specyfikację płyty głównej, procesora i kości RAM (nazwa/model)

Obecnie opisałeś swój problem zbyt ogólnikowo, bez szczegółów.

Płyta główna ma najnowszy firmware?
komentarz 3 lipca 2020 przez superdziadek Nowicjusz (120 p.)

B150 bez XMP
bios najnowszy
nowe to Goodram Play GYS2400D464L15
stare to hynix HMA81GU6AFR8NUH

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 lipca 2020 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
edycja 3 lipca 2020 przez Dorion300
Jeśli twoja płyta to B150 Gaming M3:

oficjalnie twoja płyta główna nie wspiera wybranych pamięci RAM których kupiłeś (GYS2400D464L15), a więc domyślnie ustawiła na 2133MHz ze względu bezpieczeństwa.

https://pl.msi.com/Motherboard/support/B150-GAMING-M3#support-mem-5 (zakładka: Memory by KABYLAKE)

Możesz statycznie ustawić prędkość RAM'u w BIOS'ie/UEFI, ale będziesz także musiał ustawić odpowiednie napięcie.

Jako że płyta główna oficjalnie nie wspiera GYS2400D464L15 to nie wiadomo jak się zachowa, jeśli źle ustawisz parametry to system może źle funkcjonować. (zamrożenie systemu, bluescreeny itp.)

EDIT: Model GY2400D464L15 jest wspierany.
komentarz 3 lipca 2020 przez superdziadek Nowicjusz (120 p.)


Płyta główna od Acera z G3-710, CPU-Z pisze, że B150 i chyba tak jest.
To jak mam to ustawić, proszę o jakieś instrukcje, bo to nic mi nie mówi. Dopiero się uczę.


Dodatkowo powiem, że rozważam zakup dobrej używanej płyty g. gamingowej, która za nieduże pieniądze poszerzy mi horyzonty ale wpierw chciałbym rozwikłać zagadkę, aktualnie posiadam i7-7700, GTX1080, (RAM i płyta - pisałem jakie), zasilacz 500W (też mocno rozważam ulepszenie, bo od roku jakieś dziwne dźwięki na wzór niedostatku mocy słyszę krótkie burczenie dysku i co parę godzin z krótkimi kilusekundowymi przycięciami - normalnie działa, ale tak jakby się mój system się "dławił" - również nie mogę na to znaleźć gotowych rad - KIEDYŚ TEGO NIE BYŁO)

Jestem zdesperowany i nie mogę znaleźć nikogo kto by pomógł i mnie nauczył


Ale wpierw skupmy się na tym jednym

komentarz 9 lipca 2020 przez superdziadek Nowicjusz (120 p.)

@Dorion300 skąd w ogóle założenie, że moja płyta to "Gaming M3" od MSI?
:/ Poza tym pisałem, że bez XMP, więc jak mam zmienić te parametry?
Mam wrażenie, że nie chcesz pomóc, a tylko nabijasz odpowiedzi

komentarz 10 lipca 2020 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Ciężko mi wywnioskować jaką masz płytę główną z "B150 bez XMP".

Przepraszam za brak odpowiedzi, ostatnio rzadziej wchodzę na to forum i czasami po prostu zapominam o pewnych wątkach.

Jak tak teraz patrzę na sprzęt Acer G3-710 to raczej w BIOS'ie nie znajdziesz możliwości ustawień RAM'u. (a więc i nie podkręcisz ręcznie z powrotem do 2400MHz)

Ale możesz próbować znaleźć w BIOS'e.

Aby wejść do BIOS'u klikaj ciągle przycisk odpowiedzialny za wejście (F2) w trakcie wyświetlania logo Acera.Jeśli chodzi o dysk to wykonaj w HD Tune: Benchmark oraz "Error Scan", oraz zapodaj screen z Crystal Disk Info.

Postaram się pomóc, ale nigdy nie miałem doświadczenia z takim sprzętem oraz z takim problemem, więc moja pomoc może być nie celna.

EDIT: Problem z dyskiem pojawił się po włożeniu nowych kości RAM?
komentarz 17 lipca 2020 przez superdziadek Nowicjusz (120 p.)

Inne kości RAM działają bez problemu. Tylko te mają taki problem jak były wsadzone razem ze starymi. Tudzież dysk nie może być problemem, chyba. W dodatku jak były wsadzone osobno, to losowo pojawiały się po jakimś czasie błędy typu zawieszenie komputera i po tym BSOD (później losowe BSOD). Gdy wsadziłem same stare kości - problem znikł i tak w kółko - zmieniam na nowe - problemy wracają. Po wykonaniu podstawowego memtest86 nie wykrywa błędów, ale zawiesza się na innych z memtest86.
Czy to nowe kości RAM są wadliwe? Co im może dolegać, że memtest86 nie wykrywa błędów? Jestem w kropce

@dorion300

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 76 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2023 w Sprzęt komputerowy przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 266 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,252 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...