• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zarabianie na reklamach a działalność gospodarcza

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
+1 głos
117 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2020 w Offtop przez KamQiX Dyskutant (9,080 p.)

Cześć,
Problem może nie typowo informatyczny, ale liczę, że będzie potrafili coś doradzić.

Od jakiegoś czasu robię pewien projekt - grę mobilną na Androida i iOS. Gra ma być do pobrania w Google Play i AppStore za darmo, ale chciałbym, żeby zawierała reklamy i posiadała przycisk umożliwiający ich usunięcie za jeszcze nieokreśloną kwotę. I teraz nasuwa się pytanie czy przed jej publikacją potrzebuje założyć działalność gospodarczą czy mogę zacząć bez tego? Nie mam przecież pojęcia czy gra zostanie pobrana kilka razy i zarobię 10 zł przez rok czy stanie się hitem na miarę Flappy Birds i będę zarabiał >20 000 zł dziennie laugh

Znalazłem tu na forum taki post:

Z tego co pamiętam będzie można uzyskiwać przychód do 1050 zł. miesięcznie bez rejestrowania się w ceidg. Takie osoby nie będą musiały odprowadzać ZUS, ale rozliczanie podatku będzie na zasadach ogólnych.

Zakładając, że mogę zacząć bez działalności gospodarczej i założyć ją dopiero, gdy zobaczę że mój przychód przekracza 1050 zł to co jeśli w pierwszym miesiącu zarobię 3 000 zł, w drugim 2 000 zł, w trzecim 1 090 zł, a w kolejnych już co raz mniej. Nie utrzymam za to działalności gospodarczej lub będzie to nieopłacalne.

Proszę o rady indecision

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 30 czerwca 2020 przez eunstachy Stary wyjadacz (14,100 p.)

co jeśli w pierwszym miesiącu zarobię 3 000 zł, w drugim 2 000 zł, w trzecim 1 090 zł, a w kolejnych już co raz mniej. Nie utrzymam za to działalności gospodarczej lub będzie to nieopłacalne.

Niestety taki jest urok prowadzenia działalności. Nikt Ci nie zagwarantuje sukcesu. Jako przedsiębiorca ponosisz ryzyko ewentualnej straty. Całe szczęście działalność gospodarczą możesz w każdej chwili zamknąć lub zawiesić tak więc jeśli zobaczysz, że sprawy nie idą tak jak powinny to możesz skorzystać z tego przywileju.

komentarz 30 czerwca 2020 przez KamQiX Dyskutant (9,080 p.)

Czyli co muszę założyć działalność jeszcze przed publikacją gry? Czy mogę dopiero po osiągnięciu niesamowitego wyniku 1050,01 zł w pierwszym miesiącu?

A co z definicją działalności gospodarczej?

Za działalność gospodarczą uznaje się zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Co znaczy sposób ciągły? Czy jednorazowe zarobienie powyżej 1050 zł, a w kolejnych miesiącach już mniej to sposób ciągły?

1
komentarz 30 czerwca 2020 przez eunstachy Stary wyjadacz (14,100 p.)

Ciągły oznacza, że robisz to regularnie. Przy czym zarobienie 100 zł raz do roku przez 5 lat również będzie uznawane za regularność. Tak samo zarobienie w jednym miesiącu 1000 zł a w kolejnych mniejszych kwot oznacza że robisz to w sposób ciągły. 

Czyli co muszę założyć działalność jeszcze przed publikacją gry? Czy mogę dopiero po osiągnięciu niesamowitego wyniku 1050,01 zł w pierwszym miesiącu?

Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, musiał byś konsultować to z doradcą podatkowym. Musisz mieć również świadomość, że polskie prawo jest skonstruowane w ten sposób, że wiele rzeczy jest niejasnych, jak powinieneś postępować dowiesz się dopiero w przypadku kontroli kiedy przyjdzie do nakładania kar. 

komentarz 30 czerwca 2020 przez KamQiX Dyskutant (9,080 p.)

Musisz mieć również świadomość, że polskie prawo jest skonstruowane w ten sposób, że wiele rzeczy jest niejasnych, jak powinieneś postępować dowiesz się dopiero w przypadku kontroli kiedy przyjdzie do nakładania kar. 

No zauważyłem :(
Dzięki za pomoc! Co do mojego drugiego pytania, trafiłem na taki wpis:

Po przekroczeniu 50% minimalnego wynagrodzenia tj.1050zł. miesięcznie działalność uznawana będzie za działalność gospodarczą. Wówczas jest siedem dni na zarejestrowanie firmy w CEIDG.

Żródło: https://www.biura-rachunkowe.waw.pl/artykul/prowadzenie-firmy-bez-dzialalnosci-gospodarczej-firma-bez-rejestracji-25

Daję dla osób, które mogą tu trafić z podobnym problemem. Wynika z tego, że działalność można dopiero zarejestrować po uzyskaniu przychodu.

1
komentarz 30 czerwca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (34,340 p.)

Daję dla osób, które mogą tu trafić z podobnym problemem. Wynika z tego, że działalność można dopiero zarejestrować po uzyskaniu przychodu.

 

Działalność MOŻESZ założyć kiedy chcesz, po przekroczeniu progu 1050 zł (na działalności nierejestrowanej) MUSISZ przejść na DG w ciągu tygodnia :)

Wiem, że to głupie (mam na myśli działaność nierejestrowaną), ale z drugiej strony lepsze 1050 zł niż nic, wcześniej (za PO-PSL) nawet tego nie można było zarobić / dorobić :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 170 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 179 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 199 wizyt

90,852 zapytań

139,521 odpowiedzi

313,706 komentarzy

60,336 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...