• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka na mature z fizyki w rok

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,240 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Nieznany132 Nowicjusz (140 p.)

Witam!
Za rok zamierzam pisać mature z fizyki(moim celem są studia informatyczne) , problem jest taki że jestem w tym absolutnie zielony i chciałbym zapytać się was:
1.Jakie materiały: kanały na youtube lub książki itp, polecacie do nauki na fizyke od podstaw aż do matury ?
2.Jaki mieliście sposób uczenia się na fizykę na maturę (przerabialiście najpierw podstawe a potem roz, czy uczyliście się od razu rozszerzenia), od czego najpierw się zabieraliście, mieliście jakieś strategie lub triki na naukę, uczyliście się najpierw książki X, a następnie Y ? 8)

3.Chciałem uczyć się podstaw od "Podstawy fizyki Tom 1-5 David Halliday,Robert Resnick, Jearl Walker", Repetytorium maturzysty 2020,Vademecum maturzysty Fizyka i astronomia, Vademecum Matura 2020 fizyka, Co o nich sądzicie czy może są jakieś lepsze książki które przygotują mnie do matury ?
Bardzo dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi :D

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2020 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Dzień dobry.

Ta ksiażka która Pan podał jest dobra. Ja od siebie mogę polecić książkę Tarasowa, do niektórych działów jest fajna.

Najlepiej chyba uczyć się działami, ściągnąć ze 20-30 arkuszy z odpowiedziami i robić zadania z konkretnych działów i sprawdzać. Moim zdaniem nie ma sensu robienie sztucznie całego arkusza od początku do końca.

Na PWN widziałem też zestaw książek tego noblisty, jak mu tam, Feynman. Podejrzewam, że są przezajebiste, choć chyba nie są pisane specjalnie pod maturę. Sam pewnie je sobie za kilka lat kupię żeby czytać w długie zimowe wieczory do herbatki (jakby co to mam prawie 23 lata w tej chwili).

Czy jest Pan pewny, że ta matura jest Panu potrzebna do rekrutacji na informatykę?
0 głosów
odpowiedź 14 lipca 2020 przez JayJay Mądrala (6,020 p.)

Z materiałów mogę Ci polecić:

  • Zaliczone na 5! - playlista z zagadnieniami z Fizyki - na kanał Youtube, pokazano tam jak rozwiązywać zadania z różnych działów Fizyki (głównie na poziomie liceum / technikum)
  • eFizyka Multimedialny Podręcznik - opisy zagadnień dla szkół ponadgimnazjalnym wraz z przykładowymi zadaniami
  • Oficjalne arkusze CKE z Fizyki (ja głównie skupiałem się na tych z Fizyki Rozszerzonej)
  • Zbiory Zadań Fizyka, zakres rozszerzony, Bogdan Mendel, Elżbieta Wójtowicz - zadania wzorowane na arkuszach maturalnych

Z tych materiałów korzystałem najwięcej, ale często też wyszukiwałem informacje najzwyczajniej wpisując frazę w Google ;)

Mój sposób uczenie nie był zbyt skomplikowany, tzn. najpierw robiłem najłatwiejsze zadania i przykłady z danego tematu, przechodziłem do kolejnego tematu znowu robiłem najłatwiejsze zadania z danego tematu itd. Gdy już miałem opanowane  najprostsze zadania, wracałem znowu do tematu od którego zacząłem i robiłem zadania o średnim poziomie trudności, przechodziłem do kolejnego tematu i robiłem zadania o średnim poziomie trudności itd. Całą operacje powielałem takimi właśnie cyklami aż do najtrudniejszych zadań. Przy czym nie zawsze dzieliłem zadania na: łatwe, średnie i trudne. Czasem był to podział na 5, a czasem tylko na 2 poziomy trudności.

Inaczej mówiąc idea była taka, żeby działy i tematy przerabiać stopniowo, trochę jeden, potem trochę drugi etc. i z czasem zwiększać poziom trudności rozwiązywanych zadań, a nie próbować od razu przerobić dane zagadnienie od najłatwiejszych do najtrudniejszych zadań.

Kolejną rzeczą, którą wielokrotnie wykorzystuję w trakcie nauki są regularne przerwy tzn. robię przerwę w nauce co ok. 30 min (ten czas może być dłuższy lub krótszy według uznania). Jeżeli spotkałeś się kiedyś z techniką pomodoro to pewnie wiesz już co chcę przekazać.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 2,060 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Orszul99 Użytkownik (930 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 122 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez stan1022 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 14,969 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez PirchHD Obywatel (1,730 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...