• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Uczenie maszynowe

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,223 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2020 w Python przez Lube Nowicjusz (120 p.)
Witam, chciałbym zapytać jakie książki polecacie, ewentualnie jakieś inne materiały, ważne żeby były darmowe (książki oczywsicie mogę spokojnie wypożyczyć gdzieś) i w języku polskim (wiem jakie duże to są wymagania) dla osoby która jest totalnie zielona w tym zagadnieniu, ale ma podstawy w cpp, pythonie i zagadnieniach matematycznych (algebra, rachunek prawodpopodobnstwa i statyka).

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Cześć,

materiałów do uczenia maszynowego/sztucznych sieci neuronowych jest dużo i przeważnie po angielsku. Jeżeli chodzi o książki, to jest w czym wybierać, także w języku polskim. Jak zaczynasz z tematem, to podpowiem, że warto skupić się na którymś z podanych frameworków w Pythonie. Oczywiście jest ich więcej ale te są najpopularniejsze, a co za tym idzie znajdziesz najwięcej materiałów do ich zastosowania.

  • Scikit-Learn (uczenie maszynowe),
  • Tensorflow (sztuczne sieci neuronowe),
  • Theano (sztuczne sieci neuronowe),
  • Keras (wysokopoziomowe API do Tensorflow i Theano),
  • PyTorch (sztuczne sieci neuronowe),

Osobiście korzystam z Tensorflow + Keras i mogę to polecić te dwie książki:

  • Uczenie maszynowe z użyciem Scikit-Learn i Tensorflow A. Geron Wydanie I, 2018. Z tego co wiem, to autor drugie wydanie uzupełnił o Keras - także idzie z czasem. Książka dobrze wprowadza do tematu uczenia maszynowego i sztucznych sieci neuronowych. 
  • Deep Learning. Praca z językiem Python i biblioteką Keras. F, Chollet 2019. Współtwórca biblioteki Tensorflow i w twórca biblioteki Keras. Książka wprowadza do sztucznych sieci neuronowych, uczenie maszynowe pomija, bo biblioteka Keras nie obejmuje tych algorytmów.

Pytanie jest co chciałbyś robić z wykorzystaniem tych algorytmów i jaki masz komputer. Jak nie masz GPU, to o sztucznych sieciach neuronowych możesz zapomnieć i skupić się na uczeniu maszynowym. Jeżeli chciałbyś zająć się przetwarzaniem dużej ilości danych statystycznych to uczenie maszynowe wystarczy. Jeżeli chciałbyś przetwarzać tekst, obrazy to wtedy sztuczne sieci neuronowe.

Darmowe materiały w sieci o tej tematyce są głównie w języku angielskim. W języku polskim to polecam stronę internetową https://ksopyla.com/, opis teorii + zastosowanie (Tensorflow i PyTorch).

Jeżeli byłbyś zainteresowany przetwarzaniem obrazu to polecam stronę https://www.pyimagesearch.com/, gdzie znajdziesz dużo materiałów jak wykorzystać bibliotekę Keras do treningu własnych sieci, a także są materiały pokazujące jak wykorzystać gotowe modele i je dopasować do potrzeb własnych (ten temat opisuje Chollet ale w j. polskim). Jako, że autor zajmuje się przede wszystkim przetwarzaniem obrazu, można nauczyć się także biblioteki OpenCV. Strona jest po angielsku, materiały bardzo wartościowe. 

Pozdrawiam,

Nelson

komentarz 10 czerwca 2020 przez Lube Nowicjusz (120 p.)
Czy książki te będą odpowiednie dla nowicjusza w dziedzinie nauczania maszynowego? Nie chce się od razu zniechęcić wchodząc na zbyt głęboką wodę.

Co sądzisz o tytule który wcześniej podałem:

Python. Uczenie maszynowe?
komentarz 10 czerwca 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

W tej książce autor prezentuje Scikit-Learn i Tensorflow. Myślę, że Tensorflow jest ciężki i może zniechęcić początkującego. Dlatego na Twoim miejscu skupiłbym się na książce która opisuje pracę z biblioteką Keras (jako API do Tensorflow). Książka, którą podałeś wydaje się bardzo podobna do książki Gerona (Uczenie maszynowe z użyciem Scikit-Learn i Tensorflow).

A mógłbyś podać parametry komputera na którym chcesz się uczyć uczenia maszynowego? Chciałbyś coś konkretnego zrobić, masz jakiś problem do którego chciałbyś zastosować uczenie maszynowe, czy może chcesz się po prostu nauczyć i jak to działa?

komentarz 10 czerwca 2020 przez Lube Nowicjusz (120 p.)
Aktualnie pracuje na ThinkPadzie E590 (8/512).

Zacząłem też studiować automatyke i robotyke, i prawdopodobnie chciałbym iść w kierunku programowania. Dlatego narazie chciałbym spróbować uczenia maszynowego bo być może mnie to zaciekawi i dalej będę się rozwijać w tym kierunku.
komentarz 10 czerwca 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Myślę, że ta książką będzie dobra (Uczenie maszynowe z użyciem Scikit-Learn i Tensorflow A. Geron) - tylko koniecznie drugie wydanie. Bo w pierwszym jest tylko Tensorflow, a w drugim Keras.

https://helion.pl/ksiazki/uczenie-maszynowe-z-uzyciem-scikit-learn-i-tensorflow-wydanie-ii-aur-lien-g-ron,uczem2.htm#format/d

Opisuje ona algorytmy uczenia maszynowego i będzie odpowiednie to dla Twojego laptopa. Jak będziesz się chciał pobawić bardziej zaawansowanymi algorytmami, to ta książka wprowadzi Cię do biblioteki Keras (jako nakładki do Tensorflow).

komentarz 11 czerwca 2020 przez Lube Nowicjusz (120 p.)
Znalazłem także jakieś kursy na Udacity (Intro to Machine Learning) oraz Coursera (Machine Learning by Standford University). Jeśli ktoś ma jakieś opinie o nich z chęcią posłucham. Książkę pewnie postaram się jakoś zdobyć. Jeśli są jakieś inne ciekawe materiały z chęcią się o nich także dowiem.
komentarz 1 lipca 2020 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
" Jak nie masz GPU, to o sztucznych sieciach neuronowych możesz zapomnieć i skupić się na uczeniu maszynowym."

??

jest 2020 rok, odpalasz colaba i jedziesz
0 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2020 przez niezalogowany

Witam. O jakie książki konkretnie chodzi (Jaki język programowania)?  Jeśli wejdzie Pan na stronę "Pasja informatyki" to zobaczy tam zakładkę "Książki", oto link do niej: https://pasja-informatyki.pl/ksiazki-warte-uwagi/

Pozdrawiam.

komentarz 10 czerwca 2020 przez Lube Nowicjusz (120 p.)
Chodzi mi o książki które wprowadza mnie w uczenie maszynowe i pozwolą stawić pierwsze kroki. Jeśli chodzi o języki to Python i C++ mnie interesują. Myślałem np nad pozycją

Python. Uczenie maszynowe
komentarz 10 czerwca 2020 przez niezalogowany

To w powyższym linku (w odpowiedzi) zobaczy Pan przykłady takich książek. Jeśli nie wchodził Pan na kanał w YouTube "Pasja informatyki" to jest tam 29 wideo-lekcji z C++. Natomiast Python zobaczy Pan coś tutaj: https://www.youtube.com/user/dekoza/playlists.

Pozdrawiam

komentarz 10 czerwca 2020 przez Lube Nowicjusz (120 p.)
Widziałem lecz to chyba materiały nie do końca związane z uczeniem maszynowym a bardziej z samym językiem. Jeśli chodzi o te filmy to ta wiedzę już posiadam
0 głosów
odpowiedź 1 lipca 2020 przez Aqua 4 Gaduła (3,220 p.)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 53 wizyt
pytanie zadane 6 marca w Python przez autominus Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 292 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2022 w Python przez romi9987 Nowicjusz (150 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 559 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2019 w Python przez Ziito Obywatel (1,110 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...