• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

zależności między dużym O a dużym Theta

Object Storage Arubacloud
0 głosów
346 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Eryk Skoczylas Nowicjusz (120 p.)
Cześć, mam takie zadanie na studiach do zrobienia i czytam już od 2 godzin o tych notacjach duże O i Theta i nie rozumiem jakie są związki między tymi dwiema notacjami więc prosiłbym kogoś o wytłumaczenie mi łopatologicznie jak wyglądają związki między nimi.Dodatkowo mam ocenić poprawność tych równań i nie wiem jak to sie ma do tego co czytam :( Help pls.

 

n^2 = Θ(n)

n^2 = Θ(n2 )

Jeśli f(n)=O(n 2 )) to f(n)=O(n 3 ).

Jeśli f(n)=O(g) to f(n)=Θ(g).

Jeśli f(n)=Θ(g) to f(n)=O(g).

Jeśli f(n)=O(g) to g(n)=O(f).

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2020 przez Jacob99 Obywatel (1,840 p.)

Notacja O jest ograniczeniem asymptotycznym 'z góry', np. masz funkcję y = x^2 i musisz określić, czy y = O(x^3). czyli musisz sprawdzić, czy funkcja y = c * x^3 jest większa dla każdej wartości x powyżej pewnego progu x0 (c jest stałą większą od 0). Wiem, że brzmi to skomplikowanie, ale zasadniczo sprowadza się do rozwiązania nierówności:

c * x^3 >= x^2 <=> c * x^3 - x^2 >= 0 <=> x^2(cx - 1) >= 0 <=> cx - 1 >= 0 => cx >= 1

Ponieważ notacje O, Ω  i Θ  stosuje się zazwyczaj do danych, czyli liczb naturalnych, to możemy nałożyć to ograniczenie i uzyskamy:

cx >= 1 i x \in N => c >= 1

Czyli dla każdej ilości danych x^3 > x^2, co oznacza, że x^3 ogranicza z góry x^2, więc x^2 \in  O(x^3)

Notacja Ω jest przeciwieństwem notacji O, czyli ogranicza 'od dołu', np. funkcja y = x będzie ograniczała od dołu funkcję y = x^2 (tak samo jak poprzednio - rozwiązujemy nierówność: c*x <= x^2 ...). Jeśli da się ograniczyć funkcję z góry i z dołu, za pomocą tej samej klasy funkcji, to stosujemy notację Θ, np. funkcję y = (3/2)x^2 można ograniczyć z góry za pomocą funkcji y = 2x^2 i od doły za pomocą funkcji y = x^2. Zauważ, że mamy tę samą klasę funkcji - x^2, różnią się one tylko stałymi współczynnikami: c1 = 1, c2 = 2, te współczynniki wynikają z rozwiązania podwójnej nierówności:

c1 * x^2 <= (3/2)x^2 <= c2 * x^2

Zatem (3/2)x^2 \in Θ(x^2)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 3,868 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez must Bywalec (2,980 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 744 wizyt
pytanie zadane 23 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez T100 Obywatel (1,450 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 288 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Kaiya Nowicjusz (130 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...