• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co jeszcze muszę wiedzieć na temat API?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
201 wizyt
pytanie zadane 3 czerwca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Renzov Obywatel (1,220 p.)
Siemka,

Chciałbym zacząć naukę API (Laravel / Vue) ale nie wiem jak za to się zabrać. Przerobiłem parę kursów ale każdy ma inne podejście i mam mętlik w głowie. Chciałbym się dowiedzieć czy wszystko dobrze rozumiem. Mam także parę pytań. Najpierw to, co zrozumiałem na temat API:

- Laravel / Backend: Przetwarza otrzymane dane, komunikacja z serwerem, walidacja danych etc

- Vue / Frontend: Wysyłanie danych, odbieranie danych i wyświetlanie ich u klienta

Proceder:
- Użytkownik przesyła do serwera login i hasło. Po udanym zalogowaniu, użytkownikowi jest przypisany token (Po stronie frontu oraz backendu

- Przed jakąkolwiek akcją (Zmiana routingu, przesyłanie danych, odbieranie, etc), strona sprawdza czy użytkownik jest zalogowany. Vue przesyła token do backendu a ten go sprawdza czy jest równy temu zachowanemu w bazie

- W momencie gdy użytkownik chce wykonać jakąś operację na stronie, jest sprawdzane za pomocą policies czy ma pozwolenie na wykonanie danej akcji (Np. jeśli user_id == auth user id)

Tutaj parę pytań:

- Czy coś trzeba doinstalować do laravela jeśli robię auth przy pomocy JWT ? (Airlock, Passport etc?)

- Sprawdzenie pozwolenia odbywa się tylko przy pomocy policies / gates (W modelu oraz kontrollerze) czy jeszcze gdzieś indziej? W jednym kursie, nauczyciel robił wszystko w "Tests"
komentarz 3 czerwca 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Ja bym zaczął od przeczytania o modelu dojrzałości Richardsona.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 czerwca 2020 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

Mam wrażenie, że w Twoim poście brakuje podstawowej informacji: co to wgl jest API?

W przypadku aplikacji internetowych API to po prostu sposób komunikacji pomiędzy backendem a frontendem. Frontend wysyła odpowiednie żądania HTTP do backendu i ten je analizuje, wykonuje odpowiednie operacje i zwraca odpowiedź.

To, co Ty opisujesz, to nie jest API, a prosta aplikacja CRUD.

Sprawdzenie pozwolenia odbywa się tylko przy pomocy policies / gates (W modelu oraz kontrollerze) czy jeszcze gdzieś indziej? W jednym kursie, nauczyciel robił wszystko w "Tests"

Nie brzmi to dobrze… Nie bardzo wiem, co mają do tego wgl testy. 

komentarz 3 czerwca 2020 przez Renzov Obywatel (1,220 p.)
Ogólnie to mam jakąś tam podstawową wiedzę. Ostatnim moim projektem treningowym było napisanie bardziej zaawansowanego todo dla ekipy. Tworzenie projektów, przypisywanie do nich grup zawierające todo, osoba przypisana do zadań, postęp w praca, przewidziana dana ukończenia, obliczenie na podstawie tych danych czy projekt będzie opóźniony czy nie etc. W VueJS użyłem Axios'a oraz Vue router. Aplikacja za pomocą axiosa wysyłała requesty do laravela a ten zwracał, dodawał etc (Wraz z kodami 200, 404, 403 etc).

Brakuje mi wiedzy na temat Auth oraz permission tylko właśnie nie wiem jak się za to zabrać i od czego zacząć. Aktualnie w mojej aplikacji nie ma żadnej weryfikacji i każdy może edytować każde dane.

Dokładniej mi chodzi o to jak sprawdzić czy użytkownik jest zalogowany, wyciągnięcie jego ID, czy posiada zezwolenie na edycje aktualnego todo, etc

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 416 wizyt
pytanie zadane 28 czerwca 2019 w JavaScript przez kordix Gaduła (3,910 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 335 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2019 w JavaScript przez Kola58 Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 127 wizyt
pytanie zadane 18 października 2018 w JavaScript przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...