• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed prezent dla 10-latka: komputer vs konsola?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
252 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2020 w Offtop przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
zamknięte 2 czerwca 2020 przez Tomek Sochacki
Heja,

dostałem propozycję nie do odrzucenia w rodzinie, aby zorganizować jakiś "sprzęt do grania" dla 10-latka... Generalnie w domu mają już lapka i z tego co mi wiadomo, to czasami tam sobie coś dłubie w necie itp. To ma być sprzęt typowo pod gry... nie chciałbym rozpocząć wielkiej dyskusji czy gry dla 10 latka są oki czy nie, mam na ten temat swoje, dość mocno krytyczne zdanie ale że tak powiem moje argumenty są "bee" więc chcialbym spełnić prośbę o pomoc w zakupie :)

Przyznam szczerze, że w gry grałem ostatnio grubo ponad 10 lat temu i w sumie nawet nie wiem co jest teraz na topie itp. Generalnie chciałbym prosić Was o poradę, co będzie wygodniejsze typowo pod kątem gier - komputer PC czy może jakaś konsola? (telewizor 4k mają w domu, więc kwestia kupna samej konsoli). Konsoli nigdy nie miałem, także tutaj jestem kompletnym laikiem :)

Przyznam, że czytalem parę artykułów na ten temat ale zdania są mocno podzielone... chętnie poznam kilka opinii graczy, którzy znają ten temat z własnego doświadczenia :)
komentarz zamknięcia: Udzielone odpowiedzi dały mi pogląd na sytuację i zdecydowałem się wybrać PC. Dzięki wszystkim za pomoc.
komentarz 1 czerwca 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Nie powiedziałem pewnie istotnej kwestii - budżet to do ok. 4000 zł, ale w przypadku kompa trzeba będzie wliczyć tu też monitor.
komentarz 1 czerwca 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

@Tomek Sochacki, jak kupować konsolę to najlepiej najnowszej generacji a PS5 i chyba nowego Xboxa jeszcze na rynku nie ma, więc może lepszy PC? W dodatku do nauki się przyda czy do codziennych zajęć.

1
komentarz 1 czerwca 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)

@Tomek Sochacki, ja bym się zastanowił też, czy gry będą kupowane z oficjalnej dystrybucji, czy będą pozyskiwane raczej w formie "wersji demo bez uciążliwości wersji demo" ;) bo z tego co słyszałem druga opcja na konsolach odpada. 

komentarz 2 czerwca 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

@Else,

szczerze to nie wiem, nastawiają się niby na oryginały, bo ktoś tam z rodziny ma kupić też z 1-2 gry ale to już nie mój problem :)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2020 przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)

ja bym radził kupić kompa aczkolwiek jest dużo droższy do takich mało wymagających gier typu mc czy cs wystarczy na początek gtx 1060 czy 1070, 1080. konsola jest tańsza ale ona jest tylko do gier i nic więcej a gra na konsoli podpiętej do tv to nie jest dobry pomysł w grach jest dużo szczegółów które siędząc tak z 2,3 m od tv nie widać więc trzeba będzie dodatkowo monitor.

taki 144 Hz (bo nie może być mniej) z 700 zł. a taki dpbry bardzo msi zakrzywiony 1k jeśli nowy komp składany to tak 3k. Jeśli ma być jakiś przyzwoity poziom na gry. Ale można też kupić używane części albo gotowca używanego to nawet za 2k się fdajnego znajdzie. Ja bym wybrał kompa i kupował częsci a potem złożył, a jak nie to w sklepach składają za 100 zł albo 150. Też na konsoli zwykle się gra na padzie czyli dużo trudniej niż na myszce i klawiaturze można podipąć myszkę klawiaturę do konsoli i grać ale to jest niewygodne.  Ale jak wejdzie w cene ten monitor link: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-msi-optix-mag241c?gclid=CjwKCAjwztL2BRATEiwAvnALcrnw_W6eMoggjaM8GV-GwD5r_uodVrLR2l8EmshHknZnYDV0YEZLGRoCO-0QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds 

to zostaje 3k jeszcze na myszkę, słuchawki i klawiaturę tak z 600 zł to zostaje 3300 a za tą cenę to można kupić. Nawet do fortnite wystarczy. 

komentarz 2 czerwca 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
dzięki wielkie za odpowiedź, przyznam, że jak czytam Wasze rady to chyba pójdę właśnie w kierunku kompa, wezmę raczej z usługą złożenia, szczerze wolę dopłacić te parę zł niż bujać się samemu z tym wszystkim, te montaże procków, pasty itp. tym bardziej, jak kilkanaście lat człowiek tego nie tykał :) Ale poczytam sobie kilka ostatnich wątków na tym forum dot. zakupów kompa do gier bo często dajecie fajne rady, nawet widziałem z linkami do gotowych zestawów itp. Budżet jak pisałem mam 4000zł na kompa+monitor, mogę ostatecznie coś tam jeszcze dorzucić mu do tego budżetu ale z tego co czytam to chyba da radę coś w tej cenie zmontować.
+1 głos
odpowiedź 1 czerwca 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Moim zdaniem, jeśli dziecko nie korzysta z laptopa mobilnie (czyli używa go tylko w domu), to kupno dodatkowo osobnego komputera jest trochę bez sensu (zwłaszcza, że wypada mieć do niego osobny monitor). Jeśli iść w kierunku kompa, to sprzedać lapka (jeśli jest cokolwiek wart) i kasę ze sprzedaży dołożyć do kompa + monitor. Wtedy dziecko będzie mogło oprócz gier używać kompa do nauki (większa wszechstronność) - konsola do tego nie za bardzo się nada.

Jeśli iść w stronę konsoli to, czy ten wspomniany TV 4k jest w jego pokoju, czy w salonie i korzystają też z niego pozostali domownicy? Jeśli to drugie, to z jednej strony kupno konsoli pozwoli na odtwarzanie filmów z BluRay - wiadomo, że można oglądać VOD, ale jeśli ktoś lubi filmy na płytach, to konsola oferuje to w pakiecie (teraz rzadko kiedy w PC są montowane napędy - więc trzeba by dodatkowo dokupić). Z drugiej strony jeśli TV jest wspólny, to może dochodzić do sytuacji, gdzie dziecko chce grać a pozostali domownicy oglądać coś na TV - i mamy konflikt. Oczywiście wszystko zależy od wychowania i atmosfery w domu, ale myślę że warto o tym wspomnieć.

Podsumowując: ja bym szedł w stronę komputera, bo na nim można i grać i się uczyć, a jeśli komp będzie wystarczająco mocny, to może jakiś montaż wideo - cokolwiek czym dziecko za parę lat może się zainteresować. Konsola to głównie rozrywka, ale jest za to tańsza. Tyle, że posiadanie kompa i lapka jest bez sensu o ile z lapka nie korzysta się mobilnie. Jeśli potrzebna jest mobilność, to może po prostu zamienić lapka na mocniejszy + monitor dla wygody, z tym że tutaj z kolei mocniejsze lapki są droższe od PCtów o porównywalnej wydajności.
komentarz 2 czerwca 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
co do lapka to jest to komp rodziców, dzieci korzystają gościnnie, także opcja sprzedania raczej odpada :)

Przyznam, że jak czytam Wasze rady to chyba pójdę właśnie w kierunku kompa, wezmę raczej z usługą złożenia, szczerze wolę dopłacić te parę zł niż bujać się samemu z tym wszystkim, te montaże procków, pasty itp. tym bardziej, jak kilkanaście lat człowiek tego nie tykał :) Ale poczytam sobie kilka ostatnich wątków na tym forum dot. zakupów kompa do gier bo często dajecie fajne rady, nawet widziałem z linkami do gotowych zestawów itp. Budżet jak pisałem mam 4000zł na kompa+monitor, mogę ostatecznie coś tam jeszcze dorzucić mu do tego budżetu ale z tego co czytam to chyba da radę coś w tej cenie zmontować.
komentarz 2 czerwca 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Jeśli planujesz samodzielny zakup części, to nie podejmuj decyzji o zakupie tylko na podstawie zestawów podanych w wątkach na forach. Poświęć chwilę na przeczytanie testów i rankingów sprzętu z ostatniego czasu. Będziesz mógł wtedy zweryfikować, czy wypowiedzi dotyczące gotowych zestawów na forach są rzetelne - zwłaszcza, że to zakupy za kilka tysięcy, które "piechotą nie chodzą". ;) Samo złożenie sprzętu możesz oddelegować komuś innemu, ale niech zakup części będzie świadomy i przemyślany.

Jeszcze co do budżetu, to przy potrzebie dodatkowego zakupu monitora nie pchałbym się w 4k ani gamingowe monitory - FullHD zdecydowanie wystarczy. Nie sztuka kupić byle jakie 4k, którego komputer może nie uciągnąć w grach. Jeśli ten lapek jest używany przez dziecko gościnnie, to bardziej skupiłbym się na wszechstronności kompa, typu drukarka/skaner (może się przydać do szkoły). Zwłaszcza, że to 10 latek - nie musi mieć full wypas kompa, na to zawsze przyjdzie czas.
0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2020 przez WiktroH Mądrala (6,550 p.)
Jestem kilka lat starszy i moim zdaniem konsola będzie lepsza. Jeśli sprzęt ma być pod gry to laptop/komputer może sporo kosztować. I - wg mnie - konsola jest po prostu wygodniejsza.
komentarz 1 czerwca 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
no właśnie trochę przeglądałem wątki z tego forum i mam wrażenie, że komp do gier to wydatek rzędu min. 5000 (bez monitora), ale szczerze mówiąc to nie znam się na sprzęcie... w czasach szkolnych sporo składałem kompów, nawet dorabiałem tym... ale kilkanaście lat przerwy i chyba nie podjąłbym się już dzisiaj samodzielnego składania sprzętu :) kurde... zestarzał się człowiek...
1
komentarz 1 czerwca 2020 przez wiktoz Mądrala (7,040 p.)
Gdybyś złożył sam komputer lub masz kolegę, który by to zrobił po taniości to uważam, że lepszy będzie komputer. Gotowe kompy mają w sklepie taką marżę, że się po prostu nie opłaca. Z mojego punktu widzenia konsola szybko się znudzi + jeśli wybierzesz xboxa to pakiet trzeba wykupywać, żeby grać online. Komputer jest bardzo uniwersalny - do grania, do nauki itp. Mój tata złożył mi komputer 5 lat temu za ok. 3k i nadal trzyma się dobrze. Na koniec przychodzi kwestia finansowa, bo dobry komputer + monitor to ok. 4-5k, a konsola to 1,5k i po sprawie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 180 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2020 w Sprzęt komputerowy przez Fshoot Nowicjusz (180 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 494 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 774 wizyt
pytanie zadane 26 grudnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Kacper P. Nowicjusz (170 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...