• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

W jakim kierunku się rozwijać jako programista ze średnim wykształceniem ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
644 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez terex Nowicjusz (120 p.)
Chcę zostać programistą po średnim 10 lat temu skończyłem liceum.Mam 29 lat lat i zastanawiam się w jaki kierunku się rozwijać jako programista. Planuję webmasterkę rozpocząłem naukę html,css i java script czy może lepiej zająć się czymś innym w moim przypadku np.programowanie aplikacji android lub programista Java.W co lepiej iść w technologie web czy android lu Java ?

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 31 maja 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
W to co bardziej Ci się podoba. Lepiej poznać dobrze jedną ścieżkę niz słabo wiele różnych. Zawsze można zmienić i przechodzić miedzy technologiami ale najważniejsze to poznać dobrze jedną na poczatek. Webmatserka jest fajna, jal Ci się to podoba to idź w tym kierunku, ale pamietaj że to przede wszystkim JS.
0 głosów
odpowiedź 31 maja 2020 przez Elzo Obywatel (1,120 p.)
A czy warto iść we front-end, gdy nie ma się wyczucia i zmysłu artystycznego? Chodzi mi, że zawsze miałem problem z plastyką, nie umiem dobierać kolorów do siebie. Czy to dyskwalifikuje mnie z front-endu?
1
komentarz 31 maja 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Czy to dyskwalifikuje mnie z front-endu?

Nie, od tych spraw jest nie front-end ale UX designer, to zupełnie osobne stanowisko i zupełnie inna odpowiedzialność. Rolą front-endowca jest zaimplementowanie tego, co narysuje UX i dodanie do tego odpowiedniej logiki i interakcji. Rolą frontendowca nie jest wymyślanie grafiki, layout itp. 

komentarz 31 maja 2020 przez Elzo Obywatel (1,120 p.)
Dziękuje za odpowiedź. Już myślałem, że nie mam po co interesować się front-endem skoro mam problem z tymi rzeczami. A jeśli chodzi o back-end, patrząc na Polskie realia jakim językiem jest się najlepiej zająć. Wiem, że jest kilka PHP, Python lub C#, ale nie wiem, który byłby najlepszy na początek.
komentarz 31 maja 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Ja najczęściej spotykam się z back-endem w Javie/Spring lub .NET, ale przy jakiś mniejszych tematach wiem, że nadal bardzo popularny jest PHP, python też się sprawdza, np. w ML co również jest dziś wykorzystywane w wielu aplikacjach. Ale tak naprawdę to nie ma znaczenia, jeśli chcesz spróbować swoich sił w back-endzie i froncie to osobiście polecam node, pracujesz z jednym językiem (JS) i poznasz problemy obu stron (client, server). Wiele osób krytykuje node dla początkujących głównie ze względu na konieczność poznania asynchroniczności, ale prawda jest taka, że obecnie procesy async są coraz popularniejsze w wielu technologiach, a chcąc poznać front to async jest wręcz obowiązkowy. W przypadku backendu osobiście najwięcej pracuję z Javą/Kotlinem i tam też większość rozwiązań nie jest opartych na tradycyjnym syncu, raczej idzie się w stronę reaktywności, czy to RxJava czy rozwiązania fluxowe itp. to nie ma znaczenia. Liczy się poznanie problematyki frontu i backendu bo to zupełnie różne światy, aczkowiek fakt, że np. zaczniesz jako front wcale nie oznacza, że nie możesz porobić nic w API... sam jestem głównie frontem ale zdarza mi się porobić coś w jakiś mikrousługach Javowywch i Kotlinowych czy też w Androidzie, zmiany jezyków nie są problemem, liczy się poznanie schematów, zasad, problemów itp.
komentarz 31 maja 2020 przez Elzo Obywatel (1,120 p.)
Pracujesz we front-end ale masz też styczność z back-endem co jest dla Ciebie lepsze? Wiem, że to są technologie inne od siebie mieszczące się po innych stronach barykady, ale czy często się zdarza, że człowiek od frontu musi coś tam dłubać również w backendzie? Oczywistą sprawą jest nieprzywiązywania się do jednego języka. Teraz uczę się Pythona, ale nie sprawia mi on takiej frajdy jak zabawa z html, css oraz PHP, z którym miałe troszkę styczności. Porzuciłem PHP na rzecz Pythona bo wyczytałem, że jest on lepszy dla początkujących, ale patrząc na programowanie obiektowe w Pythonie jest jakieś dziwne. Nie wiem co dalej zrobić ze swoją nauką, w którą stronę iść.
komentarz 31 maja 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jako front nie musisz robić backendu, u mnie.jest w firmie po prostu taka możliwość i ludzie chetni udzielić wsparcia co dla mnie jest fajne, można spróbować czegoś innego, oderwać się od js na chwilę. Lubię też pisać w androidzie, glownie kotlin, zupelnie inne problemy, inne wyzwania... naucz sie jednej technologii a potem możesz sobie eksperymentować.
0 głosów
odpowiedź 31 maja 2020 przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)
moim zdaniem najlepiej webmaster czyli html css js php sql itp. Bardzo fajny i przyjemny kierunek.
0 głosów
odpowiedź 31 maja 2020 przez azez Użytkownik (690 p.)

Ja bym Ci polecił pythona. Jak we wszystkim taki i tu są plusy:
1.Praca/zapotrzebowanie na rynku/pieniążki
2.biblioteki/frameworki do webdev i do aplikacji

3.Duża społeczność i wsparcie

Jak już masz wybierać to zostań przy html, css, javascript. Ważne żebyś nie zmieniał kierunku. Nauczył się podstaw - i jak najszybciej złapał się jakieś roboty. :]

moim skromnym zdaniem

komentarz 31 maja 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Ja myślałem, że webówka w pythonie to jakieś małe procenty na naszym rynku.
komentarz 31 maja 2020 przez azez Użytkownik (690 p.)

Sam nie piszę w python'ie, ale patrząc nieraz na pracę znajduję więcej ofert w tym, niż w js/php.

A tutaj masz trochę o tym: https://bulldogjob.pl/news/1065-najpopularniejsze-jezyki-programowania-2020

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 592 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 168 wizyt
pytanie zadane 8 lipca 2020 w Java przez malybyq Użytkownik (980 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 942 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...