• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

jak zainstalować ubuntu obok windowsa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
551 wizyt
pytanie zadane 30 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)
Nie wiem nic na ten temat, systemów operacyjnych. Chcę tylko wiedzieć co się stanie jak zainstaluje linuxa na laptopie na którym mam już windows 10. Czy będę miał windows 10 nadal czy się jakoś usunie, a jak nie to jak to będzie wyglądać z dwoma systemami na lapptopie i jak zrobić aby w miarę możliwości przy włączaniu laptopa się wyświetlał komunikat czy chcę otworzyć linux czy win 10, bo widziałem już tu takie pytanie na ten temat tylko nie rozumiałem o co tam kompletnie chodzi. i czy laptop z i5, 6 gb ram oraz 120 gb na dysku wystarczy na dwa systemy?
komentarz 30 maja 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Tylko zaznaczę, że do pierwszej nauki i testowania łatwiej, szybciej i bezpieczniej byłoby zainstalować linuxa na VMce (zamiast "obok") albo użyć WSL (czyli "zainstalować ubuntu ze sklepu windows 10").

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 30 maja 2020 przez Zero Jedynka Początkujący (290 p.)
Jeżeli instalujesz ubuntu lub Linux mint, instalator ma odpowiednią opcje i tłumaczy wszystko bardzo dobrze. Po wybraniu odpowiedniej opcji i po zainstalowaniu linuxa, przy ponownym uruchomieniu komputera, powinien pojawić się niebieski ekran na którym możesz wybrać którego systemu chcesz używać.

 

120gb to trochę mało, ale na systemy spokojnie starczy. Po instalacji linuxa może okazać się że będziesz miał już mało miejsca na pliki.

 

Dla przykładu ubuntu (jakieś 2 lata temu) ważył jakieś 5gb. Nie wiem jak jest teraz bo dawno go nie instalowałem.

 

Mam nadzieję że pomogłem
komentarz 30 maja 2020 przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)
dzięki o to mi chodziło.
komentarz 30 maja 2020 przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)
jeszcze jedno pytanie czy da się go tak normalnie usunąć potem?
komentarz 30 maja 2020 przez Zero Jedynka Początkujący (290 p.)

Tak. Jeżeli wydzielisz sobie osobna partycje na linuxa przy instalacji, to potem w windowsie możesz usunąć te partycje i Linux odinstalowany wink

komentarz 30 maja 2020 przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)
a jak tak po prostu zainstalowałem ubuntu bez tej partycji to nie mogę go odinstalować?
komentarz 30 maja 2020 przez Zero Jedynka Początkujący (290 p.)
Niestety nie.

System operacyjny to nie typowy program jak Google Chrome. Nie da się tak po prostu wejść w panel sterowania i kliknąć odinstaluj. Jedynym sposobem na "pozbycie się" systemu jest wyczyszczenie partycji/dysku na którym jest zainstalowany system
komentarz 30 maja 2020 przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)
nie rozumiem, w sensie muszę jakoś utworzyć tą partycje czy ona mi się sama zrobi/
komentarz 30 maja 2020 przez Zero Jedynka Początkujący (290 p.)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 13,777 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 820 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...