• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja windows na istniejącej partycji.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
994 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Witam. Jak zainstalować Windows 10 na istniejącej partycji na której są tylko 2 foldery: Gry i Programy. Waży to kilkaset GB i nie mam jak tego ruszyć za bardzo, dlatego wolałbym tam doinstalować windowsa. Problem jest jednak taki, że podczas instalacji gdy jako typ instalacji wybiorę Niestandardowe, to stracę dane, natomiast gdy wybiorę Uaktualnienie, to mam błąd że nie znaleziono windowsa do uaktualnienia (jak już mówiłem mam tylko 2 foldery, natomiast folderu z windowsem na tej partycji nie ma). Dysk ma jakieś 500GB z czego jakieś 70-80GB jest wolne, czyli windows się zmieści, jednak nie jestem w stanie go tam zainstalować. A na partycję też nie chcę dzielić, bo ma być tylko jedna, C. Niestety, ale w 2020 roku dalej niektóre z programów które potrzebuję zainstalować działają tylko na C, np. takie Visual Studio, ważące kilkanaście GB. Jakieś komendy w cmd czy coś? A może zainstalowac na osobnej partycji i przenieść folder windows linuxem? Tylko czy to się wtedy zbootuje?
komentarz 28 maja 2020 przez VBService Ekspert (251,210 p.)

Może na razie system uruchamiany z pendrive, zanim nie zakupisz większego dysku.
Na stronie np.: EXSite.pl  w dziale systemy takie widziałem, ale nie jestem pewien na 100% bo dawno tam nie zaglądałem. 256 GB pendrive powinien dać rade.  wink

komentarz 28 maja 2020 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Nie o to pytałem. Nie będę instalował windowsa na dysku usb z prędkością może 100mb/s gdy mam 2 dyski po 250gb złożone w raid 0 osiągające ok. 1000mb/s.

Windows musi znaleźć się na tym dysku o którym pisałem wyżej, razem z tymi 2 folderami ważącymi ok. 400gb, których nie mogę nigdzie przenieść.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 29 maja 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

A może zainstalowac na osobnej partycji i przenieść folder windows linuxem? Tylko czy to się wtedy zbootuje?

To może zadziałać. Niewykluczone, że będziesz musiał naprawić boot sektor. No i nie przenoś w Linuksie, bo prawa dostępu mogą zostać zmienione na pełny dostęp, co nie jest zbyt bezpieczne. Zrób to na innym Windowsie

komentarz 29 maja 2020 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Myślę, że skoro to będzie ntfs to raczej nie powinny zostać zmienione prawa dostępu, ale dobra, mogę przenieść windowsem.

Natomiast co do boot sectora, to jakoś się automatycznie naprawi podczas startu windowsa, czy trzeba będzie to samemu zrobić? Podejrzewam że samemu, więc prosiłbym o jakiś dobry poradnik jak to zrobić, bo do tej pory zawsze jak się boot sector zepsuł to robiłem format.
komentarz 29 maja 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Myślę, że skoro to będzie ntfs to raczej nie powinny zostać zmienione prawa dostępu

Pytanie, czy sterownik do obsługi ntfs uznaje te prawa i będzie je kopiował. Spróbuj na jakimś folderze i sprawdź później na Windowsie, czy wszystkie prawa są zachowane.

Co do boot sektora. Wpisz w google "windows boot sector repair" i tam będziesz miał w opór opisów.

komentarz 30 maja 2020 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)

To może zadziałać.

Nie, to nie działa. Jak wreszcie udało mi się naprawić boot sector, to przywitała mnie taka informacja:

komentarz 30 maja 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Hmm, miałeś instalować na innym dysku/partycji, później przenieść instalację na właściwą partycję (i tu być może naprawić boot sektor).

Opisz dokładnie, co zrobiłeś.
komentarz 1 czerwca 2020 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Dokładnie to zrobiłem. Zainstalowałem na innej partycji (ten sam dysk), po poprawnej instalacji uruchomiłem windowsa z instalki, uruchomiłem cmd, komendą copy (albo raczej xcopy) skopiowałem wszystkie foldery jakie tam były po instalacji, windows po tym się nie włączył, boot error, więc znowu cmd i tam wpiasłem bootrec /fixmbr, nastepnie /fixbcd, /scanos i /rebuildbcd, windows się zaczął włączać i przywitał mnie ten błąd co wyżej.
komentarz 1 czerwca 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 1 czerwca 2020 przez j23

Daje się uruchomić w trybie awaryjnym? Wszystkie pliki się skopiowały (kopiowanie uruchomionego systemu może być problematyczne)? Kopiowałeś oczywiście z uprawnieniami admina, tak?

--- dodane ---

Przypomniało mi się, że W10 domyślnie ma włączony fast startup, czyli de facto hibernację. Być może tu tkwi też problem. Wyłącz ją, zrestartuj system i wtedy kopiuj (najlepiej w innej instalacji).

komentarz 1 czerwca 2020 przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
Nie da rady w trybie awaryjnym, to samo jest, kopiowałem pliki nośnikiem instalacyjnym a nie bezpośrednio z windowsa. Myślę, że może zbyt szybko po instalacji go wyłaczyłem, cośtam jeszcze instalował i nie dokończył może, dlatego komunikat "Nie można kontynuować instalacji", ale dziwne czemu tego nie zrobił już na innej partycji. Natomiast w windowsie nie wszystkie pliki są widoczne, nawet po zaznaczeniu ukrytych i systemowych, niektóre foldery czy pliki są widoczne tylko w linuxie. Co do hibernacji, to pagefile.sys i hyberfil.sys też skopiowałem. Próbałem wczoraj raz jeszcze, tym razem jest freeze całkowity przy starcie, raz chyba bluecreena wywaliło ale nie wiem czy to od tego.

Dobra, dajmy sobie z tym spokój, już zainstalowałem windowsa na 1 partycji, mam trochę ponad 50gb wolnego, to będę kopiował "po kawałku" i co chwilę zmniejszał partycję d i zwiększał c. Myślałem że da się to szybciej zrobić, po prostu zainstalować bez formatu, ale chyba jednak szybciej będzie kopiować to po kawałku.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 463 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 853 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 152 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Lukas Hajduga Użytkownik (830 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...