• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wyższe taktowanie RAM niż obsługuje płyta główna.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
8,379 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez Bartx Bywalec (2,120 p.)
Witam, chciałbym w najbliższej przyszłości kupić nowy komputer jednak jeszcze nie teraz, ale teraz chciałbym kupić RAM i pożniej go przełożyć do nowego komputera. Więc mam pytanie, czy jeśli moja obecna płyta obsługuje RAM do 2400 MHz i podłącze do niej ram np. 3000 MHz to czy to zadziała? Obecnie mam dwie kości po 4 GB jedną 2144 MHz i drugą 2666 MHz (Nie pytajcie dlaczego tak jest, to z gwarancji dostałem tą z wyższym taktowaniem gdy jedna z tych z niższych się zepsuła) i to działa, ale gdy będą tylko takie z wyższym niż płyta główna obsługuje to jak będzie? Oczywiście nie oczekuje, że bedzie ten RAM pracował z wyższą niż obsługiwana częstotliwością.
1
komentarz 28 maja 2020 przez icytower Bywalec (2,110 p.)
ryzykujesz pożar.
1. możesz przepalić ścieżki/gniazdo na ram
2. ram raczej się nie spali, ale bałbym się trochę o styki.

3. możesz nic nie przepalić ale grzać się to będzie na 100%
komentarz 28 maja 2020 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Myślę, że na youtube ktoś wpadł na pomysł żeby to sprawdzić.

I w sumie jak masz działający i sprawny ram to po co będziesz zużywał nowy? Czy nie może poczekać? No chyba że chcesz pograć w jakąś grę w wyższych detalach lub po prostu potrzebujesz więcej ramu z przyczyn zawodowych - to rozumiem.
komentarz 28 maja 2020 przez Bartx Bywalec (2,120 p.)
Mógłbym w sumie poczekać, ale obecnie mam 8 GB RAM co mi w większości zadań starcza na styk, a w reszcie jest go za mało, plik stronicowania też już nie domaga i sypią się błędy.
komentarz 28 maja 2020 przez icytower Bywalec (2,110 p.)
zmień system operacyjny :D lekki linuks i system zjada pół giga ramu zamiast ponad gb jak ma to miejsce w win10.
komentarz 28 maja 2020 przez Bartx Bywalec (2,120 p.)
Mam Windowsa 10 i MacOS (hackintosh) na tym samym komputerze i wtedy gdy Windows zaczyna sypać błędami to mac przy tym samym obciążeniu zaledwie się przycina. Ale Windowsa muszę mieć, bo korzystam z visual studio I czasami w coś chcę zagrać, a tylko windows daje z grami radę, nie tak jak Linux czy mac, czyli na tym samym sprzęcie połowa klatek z windowsa.
komentarz 28 maja 2020 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Zerknij też, czy Twój procesor obsługuje taką pamieć np. pierwszy z brzegu procek 6 generacji ma max 2133 (nie mam wiedzy (a przynajmniej w tej chwili) co się stanie jak nie obsługuje):

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/88191/intel-core-i5-6600k-processor-6m-cache-up-to-3-90-ghz.html

7-gen 2400

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/97144/intel-core-i5-7600k-processor-6m-cache-up-to-4-20-ghz.html

8-gen szatańskie 2666:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/126684/intel-core-i7-8700k-processor-12m-cache-up-to-4-70-ghz.html

W sumie zainteresował mnie ten temat i przeglądając pobieżnie internet to ram zejdzie do niższej częstotliwości:

ok. 2 minuta:

https://www.youtube.com/watch?v=lTmFJH0dQnU

https://forums.tomshardware.com/threads/can-3000mhz-run-on-ddr4-2400-2133-mhz-supported-board.3032896/

Patrząc też np. na oficjalną specke goodram:

https://www.goodram.com/en/products/dram-ddr4-dimm-2/

(pierwsza z brzegu kość, patrzyłem jeszcze inną i jest tak samo)

Nie ma tam podziału na konkretne modele ze względu na częstotliwość. Wymienione są tylko możliwe wartości, co mi sugeruje że częstotliwość podawana na konkretnej kości to jest max do jakiej pamięć może się rozpędzić. W końcu też nie ma żadnego problemu jeśli np. wolniejsza kość pracuje z szybszą - wtedy ta szybsza dostosowuje się do tej wolniejszej.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 28 maja 2020 przez icytower Bywalec (2,110 p.)
fakt do grania najlepszy jest windows, OpenGL i DirectX robią swoje. spróbuj z linuxem, jeżeli hackintosh lekko się przycina to odpowiednia dystrybucja i odpowiednio skonfigurowana likuksa będzie smigać jak mażenie. ja mam likuksa z chyba najcięższym środowiskiem graficznym(GNOME) 8gb ramu(też wyższe taktowanie niż komp obsługuje i się przez to grzeje) i nawet jak odpalę milion rzeczy to jest spoko. Nigdy nie używałem Visual Studio, ale Visual Studio Code jest świetne i działa pod każdym systemem operacyjnym. a windowsa mam na osobnym dysku, odpalam go praktycznie tylko jak chcę pograć. Dopóki nie spróbujesz z linuksem to nie będziesz wiedział czy Ci pasuje.
komentarz 28 maja 2020 przez Bartx Bywalec (2,120 p.)
Linux nie będzie przycinał bo tam nawet nie uruchomię programów które mogłyby to spowodować .

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 463 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,319 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,854 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2019 w Sprzęt komputerowy przez kris6700 Początkujący (260 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...