• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ubuntu / Elementary OS - głośna praca wentylatorów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
243 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez veheg64726 Nowicjusz (120 p.)
Witam

Problem dotyczy dystrybucji Ubuntu oraz pokrewnych. Nie ma znaczenia co robi się na komputerze, przeglądarka internetowa, pakiet biurowy czy przeglądanie zdjęć. Wentylatory obracają się ze zwiększoną prędkością powodując dyskomfort (wydmuchiwane jest chłodne powietrze). Pod Windowsem 7 /10 problem nie występuje (wentylatory w zależności od obciążenia dostosowują prędkość). Dodam, że próbowałem pakietu TLP ale nie zauważyłem różnicy. W sterownikach graficznych zaznaczyłem opcję wymuszenia pracy na zintegrowanej karcie graficznej.

Laptop:

Dell Inspiron 7720 i7-3630QM
komentarz 25 maja 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Instalowałeś fancontrol?

komentarz 26 maja 2020 przez veheg64726 Nowicjusz (120 p.)

Cześć

Nie instalowałem fancontrol ale podczas czytania na jego temat natknąłem się na i8kutils, który podobno dobrze działa z Dellami. I faktycznie po jego instalacji wraz z lm-sensors mam kontrolę nad pracą wentylatora. Plik konfiguracyjny działa z założeniem. Zauważyłem dwie rzeczy:

1) Pod Windows 10 procesor podczas pracy w przeglądarce ma temperaturę w okolicach 50-52 st. C i wentylator się nie obraca. Pod elementary przy takiej samej pracy temperatura procesora to już 70 st. C i wyżej i wtedy załącza się wentylator zgodnie z plikiem konfiguracyjnym.

2) Podczas uruchamiania wentylatora pod elementary mam krótkotrwałą zwiechę ~ 1 sek. Podobną zwiechę zauważyłem podczas pracy programu HWinfo pod Windowsem gdy zezwolę na czytanie z czujnika z obrazka

Czy da się go namierzyć pod elementary i wyłączyć?

komentarz 27 maja 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
  1. U mnie podobnie było z GPU na PC. Przełączenie opcji zarządzania energią na zbalansowaną obniżyła temperaturę o 10ºC. Być może tu też przejście w tryb oszczędny schłodzi CPU. Przetestuj cpufreq.
  2. spróbuj z fancontrol, może będzie lepiej.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 497 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Dewidos Początkujący (280 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 596 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 605 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Trzyiks Nowicjusz (140 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...