• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Szersze zrozumienie selektorów CSS

Object Storage Arubacloud
0 głosów
227 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2015 w HTML i CSS przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
zamknięte 11 sierpnia 2015 przez Wiciorny

  Witajcie, mam dwa pytania. Jedno tyczy się bardziej- selektorów w CSS, a dokładnie " dziedziczenia " przy czym chodzi mi o używanie  składni "Co do nich".

jaka jest różnica pomiędzy   

selektorem 
p a   {  ... tutaj definiujemy kod;  } 

pomiędzy 

p > a { definiujemy kod; }


Rozumiem, że w drugim "a" jako potomek po p natomiast ... w pierwszym przecież  też chodzi o TAG- a, który występuje po  paragrafie.  I tutaj gubię różnicę.

Wiem, że bezpośrednie występowanie to stosowanie znaku "+" czyli p + a ... 

 

Drugie pytanie odnosi się do róznicy : jaka jest pomiędzy stosowaniem ID w HTML , a stosowanie NAME ="";  ? Czy name to nie jest z HTML4  jeszcze pozostałość, czy ma to znaczenie? Rozumiem że pewnie o ile dla budowy strony nie, to ... dla przeglądarki i odczytywania tak.

komentarz zamknięcia: przy pomocy poradziłem sobie ! rozwiązane !

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez Gothdo Obywatel (1,810 p.)
wybrane 11 sierpnia 2015 przez Wiciorny
 
Najlepsza

W pierwszym przykładzie masz selektor potomka, czyli wszystkie a, które mają p jako przodka (niekoniecznie jako rodzica). W drugim przykładzie masz selektor rodzica, czyli wszystkie a, które mają p jako rodzica. Natomiast + jest operatorem brata/siostry, czyli elementu występującego bezpośrednio po danym elemencie. Jeśli dalej nie rozumiesz, to zobacz demo.

id i name służą do zupełnie różnych celów. Ogólnie nie możesz w CSS wybrać elementów według name, chyba że zrobisz coś takiego [name="value"], ale przecież dużo prościej jest dać id i w CSS użyć #. Name służy do nazywania pól w formularzach. Po więcej informacji odsyłam do stackoverflow.

komentarz 11 sierpnia 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
A jeszcze prościej dać klasę niż id:) Ogólnie bardzo dobrze wytłumaczone.
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Gothdo Obywatel (1,810 p.)
@Czort Ogólnie w HTML i CSS nie chodzi o to, żeby było prościej, tylko o semantykę. Klas używa się do trochę innych celów. Id używa się do elementów, które są unikalne, a klas do tych, które mogą się powtarzać. Załóżmy, że masz pewnien element, który jest kontenerem wszystkich newsów - możesz dać mu id np. #news-list, dlatego że jest tylko jeden. Natomiast do samych newsów, których będzie wiele możesz dać klasę np. .news.
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Nie zgodzę się. Owszem, [id] dajemy elementom unikalnym, gdyż jest to atrybut służący do jednoznacznej identyfikacji elementu. Nie powinno się po nim jednak stylować - on służy jedynie do identyfikacji elementu (np. w JS czy ARIA) lub tworzenia punktów nawigacyjnych.

Do stylowania powinno używać się jedynie klas, najlepiej posiadających jak najbardziej płaską strukturę, żeby uniknąć problemów ze specyficznością selektorów CSS: http://www.standardista.com/wp-content/uploads/2012/01/specifishity1.pdf

Osobiście polecam konwencję nazewniczą wywodzącą się z architektury BEM: https://bem.info

–3 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez Ivan Maniak (60,650 p.)

p a {}

będzie używane do KAŻDEGO TAGU 'a' w paragrafie np.

<p> <a>Kliknij tutaj </a>  <a>Tutaj też kliknij</a></p>

p > a {}

będzie tylko dla PIERWSZEGO TAGU 'a' np.

<p><a>DLA TEGO TAGU BEDZIE</a> <a>ALE DLA TEGO JUZ NIE BO JEST DRUGIM</a></p>
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Gothdo Obywatel (1,810 p.)
Nie wprowadzaj w błąd. Do wybierania pierwszego tagu służy :first-child.
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

już wiem o co chodzi źle zrozumiałem POTOMEK TO NIE JEST RELACJA RODZIC DZIECKO  ;]

Po prostu p może być dziadkiem dla a, i wtedy p a działa na tagach A natomiast  jeżeli p>a to a  o ile jest dzieckiem  z 1 pokolenbia po p to zostanie zmieniony 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 424 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2018 w JavaScript przez bulit000 Początkujący (460 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 514 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2018 w JavaScript przez Paweł Kościelny Początkujący (360 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 176 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2019 w HTML i CSS przez Rozukee Początkujący (300 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...