• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przyszłość programowania

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,054 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć że jestem w dziedzinie programowania bardzo początkujący - uczę się c++ i przymierzam się do technologii webowych. Niezwykle mnie to bawi ale wciąż przychodzi do mnie pytanie - czy to ma sens? Zanim wyjaśnię o co mi chodzi i przedstawię mój punkt widzenia chciałbym aby podczas waszych odpowiedzi i zastanawiają się nad tematem nic nie niszczyło waszego obiektywnego spojrzenia. Wylaczcie wasze umiejętności w tej dziedzinie i czas poświęcony na ich zdobywanie. Oto o co mi chodzi: Postęp w dziedzinie informatyki jest jednym z najszybciej rozwijających się. Wszystko dąży do tego aby obsługa komputera była jak najprostsza a on sam był coraz bardziej inteligentny. Za przykład weźmy applowskiego ciri. Zdaje sobie sprawę z tego ze nie jest to dokładnie to o co chodzi ale jednak - mówimy do niego a on wykonuje dla nas pewne czynności. Komputer Watson wygrywa teleturnieje słuchając ludzi mówiących do niego często nie wprost, akuzjami, przenosniami. Moje pytanie brzmi - czy w najbliższym czasie jedynym programista nie będzie sam komputer a rola człowieka nie ograniczy się do samej idei? Na ten moment wydaje się to nieprawdopodobne ale wciąż wszystko do tego dąży z olbrzymią prędkością - zachwycamy się tym jak komputery zaczynają być w stanie zrozumieć nas w naszym języku i jedynie myśleć we własnym tak jak człowiek pytany o drogę przez obcokrajowca najpierw pomyśli " hmm on musi iść w lewo żeby tam trafić " a dopiero odpowiada " you musi turn left ". Jak sądzicie czy człowiek przestanie programować a jego rolę zajmie komputer? Oczywiście programowanie bardzo nas rozwija i w tej kwestii jest świetne ale czy stanie się to jedyna jego zaletą? Zapraszam do dyskusji jestem bardzo ciekaw waszego zdania.

13 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Nie wiem, czy jest możliwe, aby maszyna myślała abstrakcyjnie, tak jak stworzenia żywe. Komputer wykonuje to, co mu ktoś napisze w poleceniach, nic innego. Moim zdaniem nie. Zapewne człowiek zawsze będzie potrzebny do tego, aby kierować maszynami. Urządzenia jedynie będą z pozoru coraz mądrzejsze, ale same myśleć chyba nie będą mogły.

Tutaj też ma wielki głos wiara. Jeśli ktoś wierzy, że Bóg daje "tchnienie" życia, a nikt inny, to chyba sytuacja, że maszyna będzie samoczynnie myśleć, jest nieprawdopodobna.
komentarz 11 sierpnia 2015 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)

No właśnie nie... bo to nie jest tak, że ja wierze w to że boga nie ma, Tylko ja po prostu nie wierze w to że on jest... Tzn ja to traktuję za ludowe bajki, dla mnie chrześcjaństwom islam, buddyzm, cthulhu, Mitologoa grecka, rzymska, japońska... Dla mnie to wszytsko jest po prostu bajką... Dlatego mogę "wiedzieć" że go nie ma, tak samo jak wiem to że nie ma jednorożców albo latającego potwora spaghetti.... ludzie więdzą że czegoś takiego nie ma, tak i ja moge wiedzieć że nie ma boga... (Info dotyczące latającego potwora spaghetti: religia w której on się znajduję powstała po to żeby uczyć ludzi tolerancji).

"religion is a language virus that rewrites pathways in the brain. Dulls critical thinking. "

komentarz 12 sierpnia 2015 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
Widzę że przeszliśmy do spraw wiary. A tak od innej strony:

Czy nie może być tak, że człowiek stworzy robota i nauczy go jakiejś czynności, potem będzie go rozwijał i przyotuje go na więcej ewentualności (zmiennych), potem połączy te zmienne w grupy i każe robotowi w określonej sytuaci przechodzić z jednej zmiennej do następnej i będzie rozwijał ten program na coraz to nowsze sytuacje aż w niektórych miejscach będzie się to zapętlać i przeskakiwać pomiędzy pętlami aż w końcu będzie tego tak dużo że taki robot będzie jakby "myślał". Nie zmieni to jednak faktu że będzie to kupa żelastwa i baardzo zaawansowany program obsługujący to. Na koniec jeszcze troszkę apokaliptyczne zakończenie w którym nauczymy robota samego siebie programować na podstawie zarejestrowanych ludzkich zachowań i internetu który wtedy będzie ogromny.
komentarz 12 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

@k222 Mi się wydaje, że jedynie taka możliwość wchodzi w grę. Tak jak wcześniej pisałem, maszyny będą w przyszłości tylko sprawiać wrażenie "myślących", ponieważ człowiek będzie w nich programować coraz więcej możliwości. A czy będą potrafić myśleć abstrakcyjnie i programować (tworzyć coś) same do siebie? Ciężko powiedzieć... ja sądzę, że nie, ale tutaj możemy tylko gdybać i tak to nic nie zmieni.

komentarz 12 sierpnia 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Podejrzewam że jest to wykonywalne.

Dlaczego?

Ponieważ można przeprowadzić symulację móżgu Czlowieka który się uczy programować.

I kiedy ten "móżg" się nauczy to może programować dzięki czemu można to jakoś wykorzystać w programowaniu.
komentarz 13 sierpnia 2015 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
To od tego chyba bliżej do uploadu od razu do mózgu (matrix) niż myślącej maszyny
+2 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Wy ludzie macie rozkminy... a jak pierdyknie meteoryt za 2 dni?  warto chodzić do szkoły? a jak przejedzie mnie dziś samochód? warto uczyć się programowania.. masakra.
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Najwyraźniej nie zrozumiałeś idei pytania...
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Gothdo Obywatel (1,810 p.)
To właśnie chciałem napisać ;)
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
To Ty nie rozumiesz chyba o co on pyta... jasno stawia sprawę, czy jest sens się uczyć programowania skoro (i tu rozważania) za chwilę komputery mogą  zastąpić człowieka...  moja odpowiedź jest jak najbardziej na temat, no ale jak ktoś oczekuje klepania po plecach to wybacz, nie do mnie z tym.

 

Ewentualnie  autor naoglądał się chyba za dużo filmów o robotach które same siebie produkują..
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

@Boshi Aby ktoś/coś mogło programować, to musi mieć myślenie abstrakcyjne (jeśli ma pisać programy "sam od siebie"). Sądzę, że dobrze je zrozumiałem ;)

komentarz 11 sierpnia 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Ale on nie pyta o to... pyta czy jest sens uczyć się programowania...  Juz pomijnając te rozaważania które może spełnią się za kilkaset- lub kilka tysięcy lat..
komentarz 11 sierpnia 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Nom kiedyś przez forum przewinął się podobny temat i uważam, że nie ma sensu zawracać sobie głowy tego typu sprawami, które za bardzo odbiegają w przyszłość. Do tego "zaraz" to jeszcze długa droga... Sam mamy porównanie w przypadku gier komputerowych gdzie jeszcze kilka lat temu myślano, że w ~2012-2014 pojawi się fotorealistyczna grafika i inne cuda na kiju. Jak jest chyba sami doskonale wiemy... ;)
+2 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
Komputer nigdy nie zastąpi człowieka. Takie jest moje zdanie. "Sztuczna inteligencja" to tak naprawdę wysokozaawansowane algorytmy. Algorytmy stworzone przez ludzi i dla ludzi, aby rozwiązywać ludzkie problemy. Być może z upływem lat i dekad będą one (problemy) się zmieniać, ale zawsze programista będzie potrzebny, choćby po to, żeby przełożyć problem na dane i algorytmy, które komputer będzie później rozwiązywał.
komentarz 11 sierpnia 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
ściśle mówiac są to algorytmy tworzące ciągi kolejnych algorytmów ( sztuka uczenia się choćby ) :P
komentarz 11 sierpnia 2015 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)
Mózg człowieka też jest zaprogramowany... jedyne co go różni z komputerami to jest architektura....

Jezeli pomyślisz jakąś losową liczbe, ona tak naprawde nie jest losowa... Jest to liczba wygenerowana na podstawie przeżyć, wspomnień doświadczeń, wiedzy, przyzwyczajeń, humoru itp..
komentarz 11 sierpnia 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
M.in dlatego nie ma i nie będzie dwoje takich samych ludzi ( czy też mózgów ) . :)
komentarz 12 sierpnia 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
Wątpię, że kiedyś powstanie komputer w 100% symulujący ludzki mózg. Technicznie i algorytmicznie było by to bardzo skomplikowane. Takie zagadnienia jak biochemia poszczególnych neuronów i połączeń między nimi, oraz wpływ neuroprzekaźników nie są moim zdanie jeszcze dokładnie poznane, a co dopiero jeśli o tworzenie na podstawie tej wiedzy modeli matematycznych...
komentarz 12 sierpnia 2015 przez fckueve Dyskutant (9,470 p.)
Kiedyś neuro-biolodzy dogadaja się z informatykami i wyjdzie z tego mózg2.0
+1 głos
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)

Komputer "mysli" if/else, 0/1... Komputer wykonuje zadania zlecone przez programistę i jest to dosyć logiczne. Myslę, że sama ludzkość do czegoś takiego nie dopuści, by komputery mogły same się programować. Dobrym przykladem są kraje, zabraniające używania broni, ktore zabijają ludzi bez kontrolii człowieka. Wspomniałeś o ciri. To jest tylko bajer i myslę, że zatosowanie w praktyce jest marne. Same komputery kwantowe nie będą myślały za CB :)

komentarz 11 sierpnia 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
No chyba że można zarobić dużo chajsu jak na sprzedawaniu broń arabom.

To może będzie historia jak z Terminator'a.
0 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez Gothdo Obywatel (1,810 p.)
Nie.

A nawet jeśli, to wiele innych zawodów również przestanie być potrzebnych.
0 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Właśnie są prace na "Aplikację która sama się aktualizuje" ale wątpię aby to się udało.

I tak będą prace programistów po ktoś musi kontrolować i aktualizować w bezpieczny sposób.

Są jeszcze bagi, jak powstanie bug w pewnym programie np. W Rdzeni "autonaprawiania", I co teraz? samo się nie naprawi...
komentarz 11 sierpnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)

Jest jeszcze taki system, który się sam aktualizuje bez pytania. WINDOWS 10 hehehe wink

komentarz 11 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

laugh eh...12 znaków

0 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
edycja 11 sierpnia 2015 przez Strategiusz
Programowanie staje się coraz  łatwiejsze. To oznacza, że programista może stworzyć więcej programów w tym samym czasie.

Później jeśli prosty program będzie mógł napisać każdy, to ktoś kto się w tym specjalizuje (programiści z przyszłości) będą wtedy robić bardziej skomplikowane rzeczy, na przykład łączyć wiele programów w bardziej skomplikowamy program, który wykona rzeczy dotąd niemożliwe i nieosiąglane dla zwykłego człowieka.

Przykład. Kiedyś nie było tych wszystkich IDE, frameworków i edytorów WYSiWYG i zrobić stronę musiał programista. Dziś każdy może sobie na serwerze kliknąć, żeby mu zainstalowało Wordpressa czy co tam, który ma większe możliwości niż ta biedna strona napisana w notatniku 15 lat temu przez uczonego programistę. 15 lat temu, gdyby ci ktoś powiedział, że za 15 lat każdy sobie może kliknąć i ma lepszą stronę niż ta tworzona przez programistę przez miesiąc, też pewnie byś stwierdził, że nie opłaca się uczyć web developingu.
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
W wordpressie czy joomli, a tym bardziej w drupalu bez jakiejkolwiek znajomości programowania nie wyklikasz dobrej strony. Takie jest moje zdanie.
komentarz 11 sierpnia 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Pewnie tak. Idea postu była taka, że zwiększają się możliwości i dostępność dla zwykłego człowieka, ale zawsze zmieniają się też wymagania, jest zawsze pęd za czymś jeszcze lepszym, większym czy bardziej złożonym i zawsze jest pole do ulepszeń, czyli praca dla programistów.
0 głosów
odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez mrcnsct Nałogowiec (36,390 p.)
Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne.
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2015 przez Lafoniz Gaduła (4,370 p.)
Przy założeniu, że wynalazki technologii nie będą autonomiczne (czyli same nie będą pobudzać się do działania, jak to robią ludzie), programiści zawsze będą potrzebni, jednak ich działalność może przybrać inny wymiar.

Dlaczego programiści będą potrzebni? Nawet przy najbardziej technologicznie zaawansowanym urządzeniu, które samodzielnie, bez czynnego udziału człowieka tworzy oprogramowanie, potrzebna jest specyfikacja. Ta specyfikacja określa co ma zostać stworzone. W przyszłości być może przybierze nawet formę polecenia głosowego wydanego w języku naturalnym, jednak i tak ktoś tę specyfikację musi zadać, kto? Programista.
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2015 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Jeśli chodzi o samokreacje kodu przez maszyny komputerowe, to muślę, że wiara, ani kosmici nie mająnic do tego. Ktoś wcześniej napisał, że istnieją komputery potrafiące rozmawiać z człowiekiem, odpowiadać na jego pytania itd. Jednakże aktualny system działania tych maszyn opiera się ciągle na:

żądanie -> odpowiedź.

Czy to może się zmienić? Myślę, że tak, nie ma rzeczy nie możliwych. Problem jest taki, że wciąż naukowcy nie są w stanie tak naprawdę jednoznacznie odpowiedzieć jak działa mózg.
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Zgodnie z ideą stworzenia ,dzieło nie jest w stanie przerosnąć kreatora,jest to niemożliwe.
Jedak uważam, że w tej dziedzinie, tli się dość wyraźna iskierka nadzieji, poparta dość konkretnymi i klarownymi argumentami. Póki co człowiek stoi na straży i pilnuje, aby wszystko przebiegało pomyślnie, ale jest szansa, że to wszystko wymknie się spod jego kontroli.
Uważam, że do tych czasów jeszcze spora droga, a komputery, roboty bedą wykorzystywane no wyższych celów aniżeli programowanie.
Swoją drogą, bardzo ciekawe podejście, wychodzące poza schemat :D
komentarz 18 sierpnia 2015 przez Lafoniz Gaduła (4,370 p.)

Niektórzy się z Tobą nie zgadzają, chociażby koncepcja technologicznej osobliwości - https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologiczna_osobliwo%C5%9B%C4%87

komentarz 18 sierpnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Ale z czym konkretnie ?
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2015 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Chyba ktoś tu ostatnio za dużo się nauczytał/naoglądał/nagrał w coś z gatunku sci-fi.
Zastanawiasz się nad tym czy maszyna kiedyś będzie w stanie zastąpić człowieka? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna: NIE.

Może i teraz te nasze maszynki potrafią rozpoznawać jakieś gesty, jakąś mowę, jakieś zwroty. Ale prawda jest taka, że maszynkę ktoś musiał tego nauczyć czyli jeden z jej twórców, pewnie jakiś programista, bo to oni w większość odpowiadają za zachowania programów/sprzętu. Maszyna jak widać potrafi zrozumieć to co po prostu wie, ale nie wie skąd wie i nie wie jak użyć pełny potencjał swojej wiedzy, bo ona tylko wie i rozumie, ale sama nie wie co rozumie, ani co wie. Wie, że gdy ktoś mówi "Dzień dobry" ma odpowiedzieć "Dzień dobry", ale dlaczego?, po co?, co to znaczy to całe "dzień dobry"? Tego już maszynka nie wie i się nie dowie gdy ktoś jej o tym nie powie, ma się rozumieć nie wstuka do jej pamięci tej informacji. To dość prosty i trywialny sposób, na to, że maszyna nie zastąpi nigdy człowieka.

Są jednak takie programy, które potrafią się uczyć i w pewien sposób się rozwijać! Prawdę mówiąc słowo "nauka" jest tutaj trochę na wyrost, bo cała sprawa sprowadza się do przetwarzania pewnych danych/próbek, według określonego wzorca. Teraz na podstawie pewnych odczytów z czujników wie, że na przykład jest zimno, ale niedługo zrobi się cieplej, bo czujnik wykrył przyrost temperatury, a co by było gdyby jakiś mechanik nie włożył tam tego czujnika ciepła, a co by było gdyby programista nie napisał funkcji, która analizuje zmiany temperatury w otoczeniu. Maszynka sama by się nie dowiedziała po co ma ten czujnik, a gdyby wiedziała po co, to sama nie wpadła by na to jak skorzystać z danych, które dostarcza ten czujnik. Człowiek dość szybko wie, że robi się ciepło i wie co z tego powodu musi zrobić, ale maszyna? Maszyna wie, że zrobi się ciepło i co dalej? Sama już nie podejmie żadnej decyzji.

Teraz pozostaje już chyba ostatnia kwestia. Nawet gdyby maszynka była zaprogramowana na wszystkie zachowania, które potrafi człowiek, gdyby ktoś w nią wklepał świetny algorytm do "uczenia się" to zawsze pozostają jakieś sztuczne ramy, po za które sama maszynka nie jest w stanie pójść i nie jest w stanie myśleć nieszablonowo tak jak człowiek. No i pozostaje limit pamięci, który maszyna zawsze będzie miała, a człowiek raczej nie, chociaż u niektórych widać, że jednak chyba są jakoś ograniczeni, to tak na prawdę nie są.
0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2015 przez Marcins Obywatel (1,040 p.)

Wkraczając w epokę gogle glass można dojść do wniosku, że tak będzie (teraz co kilka lat mamy nową epokę, które będą streszczać, analizować, interpertować dopiero jak wymrzemy). Ale nie za naszego życia. Dopiero nasze wnuki/prawnuki będą toczyć na poważnie takie dyskusje smiley Ci z nas, którzy dożyją 90+ lat będą głęboko wzdychać i mówić jak nasi dziadkowie/pradziadkowie ŻE WTEDY TO DOPIERO BYŁY CZASY! laugh Siedziało się na forach, stukało w klawiaturę i uczyło C++, CSS3, HTML5... a oni w śmiech, że to brzmi jak byśmy czytali z tabliczek klinowych!

 

70 lat temu w przemyśle i rolnictwie zatrudnione było 90% społeczeństwa. Dziś jest to 20-50% (zależy jak państwo jest rozwinięte) a dąży się do tego by było 5% - czyli meritum autora. Nie dziwagamy takich ciężarów jakie były w przeszłości, ale uzależniamy się od elektroniki, maszyn - coś za coś. Wyłączyć prąd na tydzień w całym kraju i dojdzie do zamieszek laugh

 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 485 wizyt
+3 głosów
6 odpowiedzi 1,279 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 244 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...