• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Instalacja światłowodu w celu zwiększenia zasięgu.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
456 wizyt
pytanie zadane 17 maja 2020 w Sieci komputerowe, internet przez RaDeK-2020 Użytkownik (670 p.)
zamknięte 18 maja 2020 przez RaDeK-2020

Cześć, 

Potrzebuję podłączyć drugi router (druga sieć) żeby mieć dostęp do internetu w warsztacie. Warsztat jest oddalony od domu gdzie jest router o 450 m. Wiem że zwykła skrętka UTP nie zadziała. Nie chcę używać żadnych wzmacniaczy sygnałów itp. bo to nie zadziała w moim przypadku. Oczywiście transmisja bezprzewodowa też odpada. Pomyślałem że poprowadzenie kabla światłowodowego będzie najlepszym rozwiązaniem. Z czego co czytałem w internecie to najlepszym rozwiązaniem na tą odległość był by kabel światłowodowy wielomodowy. Ale nie wiem czy da się w ogóle to zastosować w moim przypadku. (normalnie na mniejszą odległość zastosowałbym zwykłą skrętkę UTP np. kat.2, jeden koniec podłączyłbym do rutera macierzystego do złącza WAN a drugi do drugiego routera do złącza LAN). I tak chcę zrobić z światłowodem tylko pomiędzy kabel światłowodowy wstawić media konwerter (https://www.dipol.com.pl/media_konwerter_m-023m_-_dwa_wlokna_wielomodowe_do_2_km_L10021.htm). Kolejnym problemem z którym się napotkałem to że chyba musiał bym połączyć kabel zewnętrzny z kablem wewnętrznym (dom - podwórko) znalazłem adapter światłowodowy (https://www.fcnet.pl/rozwiazania-swiatlowodowe/akcesoria/adaptery-swiatlowodowe/adapter-swiatlowodowy-sc-wielomodowy-duplex.html), Niechciał bym używać spawarki światłowodowej bo nie mam i nie chcę  kupować. A kabel, który będzie na zewnątrz będzie poprowadzony w róże PVC pod ziemią. 

Proszę o poradę, czy mój pomysł ma prawo zadziałać. Może jest lepsze rozwiązanie. Niemam dużej wiedzy na temat światłowodów, oprócz tego co uczyli mnie w szkole i co przeczytałem w internecie. 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. 

 

komentarz zamknięcia: Rozwiązana

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 18 maja 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
wybrane 18 maja 2020 przez RaDeK-2020
 
Najlepsza
Kup sobie jeden mediakonwerter, podepnij do routera z dostępem do internetu i kup drugi router z miejscem na wkładkę SFP na przykład mikrotik HEX S (koszt około 300zł). Myślę, że teorię na temat kładzenia światłowodów znasz, więc powinno być spoko. Nie baw się w adaptery i tym podobne bajery, bo to nie są rozwiązania gwarantujące stabilność.

Co do światła to tak jak mówisz, światłowodów wielomodowy spokojnie pozwoli Ci pchnąć dane na 450 metrów z prędkością do 1Gb/s, chociaż konwerter i tak Ci limituje do 100Mb/s. Jak będzie leżał w rurze, to nie powinno się z nim nic dziać.
+1 głos
odpowiedź 18 maja 2020 przez 1234 Dyskutant (9,140 p.)

Ja podpiąłbym pierwszy mediakonwerter pod złącze lan w routerze w domu i do drugiego podpiął AP albo router z adresem IP innym niż router w domu i wyłączonym serwerem DHCP (wyjdzie na jedno z AP). Co do rodzaju światłowodu zbytnio nie doradzę, ale widziałem tanie wkładki SFP, które wg specyfikacji mają 1Gbps przy światłowodzie jednomodowym i dystans do 20km (np. taka, co prawda cena trochę podejrzana), mediakonwertery obsługujące SFP też nie są jakieś drogie (TP-Link MC220L), oczywiście te produkty podaje jako przykład. Co do łączenia światłowodu to są spawy mechaniczne, ale nie wiem jak z ich trwałością, a i tak potrzebujesz strippera, gilotyny... Myślę, że najlepiej będzie poszukać w okolicy jakiegoś informatyka lub elektryka, który robi sieci światłowodowe, bo z mojego szybkiego researchu  wynika, że ceny nie są aż tak przerażające. A co do tej skrętki kat. 2 to już chyba lepiej kupić miedziowaną kat. 5e za 30zł/50m na znanym serwisie aukcyjnym ;)

komentarz 18 maja 2020 przez RaDeK-2020 Użytkownik (670 p.)
Mam gilotynę, strippera, miernik mocy światłowodu, źródło światła ale jedynie co niemam to spawarki bo jest mocno droga. Ale jak by co to znam osobę, która mi ją pożyczy.
0 głosów
odpowiedź 17 maja 2020 przez Bartx Bywalec (2,120 p.)
Jak chcesz stosować skrętkę UTP kategorii drugiej (prędkość transmisji 4 Mb/s) to równie dobrze możesz zastosować kabel koncentryczny gruby, obsługuje on transmisję do 500 metrów z prędkością 10 Mb/s.
komentarz 17 maja 2020 przez Bartx Bywalec (2,120 p.)
Chociaż postawienie na skrętkę kategorii 2 jest co najmniej dziwne
komentarz 17 maja 2020 przez RaDeK-2020 Użytkownik (670 p.)
edycja 17 maja 2020 przez RaDeK-2020
Napisałem na przykład oczywiście conajmniej 5 lub 6 ale UTP czy STP się u mnie nie sprawdzi bo  jest za dużo zakłóceń.
0 głosów
odpowiedź 17 maja 2020 przez ratriczek Nowicjusz (140 p.)
A czemu nie wifi? Widzisz te dachy obu budynków, czy masz po drodze jakieś drzewa lub bloki? Ubnt M5 powinno dac radę.

Skoro to warsztat to pewnie potrzebujesz internetu do googlania i dokumentacji, a to w zupełnościwstarczy.
komentarz 17 maja 2020 przez RaDeK-2020 Użytkownik (670 p.)
Nie może być wifi bo są drzewa altana i budynek a internet musi być dosyć mocny i stabilny.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 320 wizyt
pytanie zadane 19 maja 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 37 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 206 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez Ventus Użytkownik (740 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...