• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Html kontra wordpress

Object Storage Arubacloud
+1 głos
2,335 wizyt
pytanie zadane 16 maja 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Adamczyq Nowicjusz (150 p.)
Witam! Od kilku miesięcy uczę się programowania stron internetowych w html, css, java script, php, my sql. Zauważyłem, że dużą popularnością cieszą się teraz serwisy takie jak wordpress, joomla czy drupal. Moje pytania do doświadczonych programistów webowych którzy siedzą w tej tematyce już od conajmniej kilku lat są następujące....

Czy w ogóle warto uczyć się języków programowania takich jak html, css itd... skoro w pełni funkcjonalne strony internetowe można uzyskać tańszym kosztem za pomocą np. wordpress'a?

Czy uważacie, że za kilka lat (kiedy to ja mógłbym być już doświadczonym programistą) programy takie jak wordpreess wyprą z rynku programistów webowych i sprawią, że takowi przrstaną być potrzebni?

Czy za te kilka lat, czy nawet teraz nadal jest zapotrzebowanie na programistów webowych i czy można bez problemów dostać pracę?

Czy może teraz warto uczyć się czegoś innego w zakresie programowania niż strony i aplikację internetowe?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Adam.

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 maja 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

programy takie jak wordpreess wyprą z rynku programistów webowych i sprawią, że takowi przrstaną być potrzebni?

Sam wordpress to tylko CMS z potężnym systemem pluginów - ale bez nich, to w zasadzie tylko prosty blog. Myślisz, że kto pisze te wszystkie pluginy, które "wyklepują" z niego np sklep internetowy lub stronę do e-learningu? :) Te wszystkie motywy bez wiedzy o HTMLu i CSSie też same się nie stworzą.

A jeśli ktoś tworzy coś super wyspecjalizowanego w WP, to po tysiącach liniach kodu może się okazać że lepiej było to zrobić "na czysto" niż kształtować CMSa do czegoś, do czego nie został stworzony.

+1 głos
odpowiedź 16 maja 2020 przez CodeForge Użytkownik (570 p.)

Z tego co wiem, to WordPress, Joomla i inne tego typu system, generują znacznie więcej niepotrzebnego kodu, co powoduje, że strony tworzone na tych systemach nie działają tak wydajnie jak stworzone od podstaw.

Z drugiej strony słyszałem, że takie strony stworzone za pomocą darmowych kreatorów, nie posiadają zadowalających zabezpieczeń, przed atakami.

 

A tu link do podobnego tematu (https://forum.pasja-informatyki.pl/266465/wordpress-czy-pisanie-od-zera

+1 głos
odpowiedź 16 maja 2020 przez eunstachy Stary wyjadacz (14,180 p.)
Tworzę zarówno w wordpressie jak i w drupalu więc się wypowiem:

Oczywiście możesz w wordpressie czy innym CMS postawić stronę korzystając z gotowych szablonów. Możesz też tworzyć własne szablony i funkcjonalności właśnie za pomocą HTML, CSS, JS i PHP. Wybierając pierwszy sposób jesteś ograniczony tym jakie możliwości daje szablon / plugin w dodatku jest tam mnóstwo niepotrzebnych dodatkowych opcji których nie będziesz używał co znacznie obciąża stronę. Wybierając drugi sposób - tworząc wszystko samemu będziesz miał wszystko dopasowane idealnie do swoich potrzeb (a raczej do potrzeb klienta).
+1 głos
odpowiedź 16 maja 2020 przez god.of.nobs86 Nowicjusz (200 p.)
edycja 16 maja 2020 przez god.of.nobs86
Cześć, z całym szacunkiem bo nie jestem ani profesjonalistą, ani też nie podchodzę pod programistę, postaram się nieco pomóc. Wordpress jest jednym z kilku cms, które zyskały na swej popularności dzięki prostemu zarządzaniu. W obecnych czasach dzięki, właśnie tego typu rozwiązaniom jak systemy zarządzania treścią mamy co raz to osób zabierających się za prowadzenie własnych stron, blogów, jak i mniejszych firm, które nie mogły sobie wcześniej na to pozwolić. Dawniej nie małym wydatkiem było zlecenie projektu witryny ekspertom w tej dziedzinie..

Nie owijając w bawełnę, jak już wspomniałem Wordpress jest wygodnym bo prostym i przyjemnym rozwiązaniem, nic więc dziwnego, że tak bardzo zyskał na swej popularności, jest jednak powiązany z tym fakt, co sprawia, że został o wiele bardziej podatny na wszelkiego rodzaju ataki hakerskie, wywołane właśnie liczebnością witryn, plus na dzień dobry niewielkim być może, lecz jednak zachęcaniem do tego. Po pierwsze sugerowana nazwa użytkownika admin przy instalacji, po drugie wystarczy dopisać na końcu adresu www /wp-admin i mamy dostęp do panelu logowania, znając login, mając okno logowania, jak sporą ilośc stron, o wiele bardziej ułatwia sprawę, a samo to, czy dana strona jest na nim wykonana wystarczy zerknąć do kodu źródłowego

Oczywiście można zmienić nazwę użytkownika, od razu, tak jak i stronę logowania, jednak to już wymaga więcej gimnastyki, choćby ze względu na doszukaniu się bezpiecznej, spełniającej nasze wymogi wtyczki, a jeśli się zaczyna trzeba jeszcze wpaść akurat na to, że jest taka opcja, znajomość php o wiele ułatwia to rozwiązanie jak i każde inne.

  Kolejna rzecz, korzystając z cms, posługujemy się jak wiadomo różnego rodzaju pluginami, oraz widgetami, które w chwili instalacji spełniają nasze oczekiwania, z biegiem czasu projekty te mogą zostać porzucane,a że Wordpress stale się rozwija, pojawia się możliwośc utraty bezpieczeństwa witryny, jak nawet jej bezużytecznośc, kończy się zywotnoścć pluginów, widgetów, przestają działać.

 Jak już wspomniał mój przedmówca, system Wordpress wraz ze swoimi bajeranckimi dodatki to pliki napisane w html, css, js i php,  nie znając ich nie możesz sam ingerować w zaistniałe niedogodności, Zazwyczaj wtyczki, widgety, motywy mają opcję różnych zmian, rzadko kiedy  dają dostęp w swoim panelu opcję dokonania zmian tego co właśnie potrzeba, znając języki webowe, edycja może odbyć się bezpośrednio w edytorze tekstowym, wbudowanym w kokpicie, czego nienależy robić, brak jednego średnika(może nieco przesadzilem) może sprawić, że się posypie cała strona, kolejna pułapka.

Wyobraź sobie te wszystkie dodatki, opcje, czary, cała masa plików, pisana przez wielu programistów, różniące się ich style, podejście, ze względu na elastyczność i możliwości php i js, inaczej napisany kod źródlowy, jednak ta sama funkcjonalność. Darmowe "wspomagacze WP mogą pozostawić wiele do życzenia. Wordpress, umożliwia obecnie stworzenie każdego projektu www zupełnie za darmo, jednak w chwili jakiegokolwiek nieoczekiwanej sytuacji, może dojść do utraty w pełni działającego serwisu, bądź co gorsze całkowitego jego rozpadu.

Skoro podoba Ci się z nim praca, to jak najbardziej zachęcam, a jak już uczysz się webowych języków, rozumiesz je, są dla Ciebie logiczne, rozwijaj to, nie zrób błedu, bo szkoda by było to zmarnować. W chwili jakichkolwiek problemów, rozwiążesz je sam, efektem czego będzię większa przyjemność, jak i nieprzumusowe niedudane zakończenie pracy.

  Sam znam dobrze jedynie HTML, w css przy większej ilości kodu, odpowiadającego to za menu, to za respansywność, a to za bajeranckie wygibasy dla stylów tekstowych dostaje oczopląsu, i często się gubię. :) Jasna sprawa pomagają komentarze, tak też pół żartem, pół serio - js, na długo nim doszedłem do czeogokolwiek sprawiał, że musiałęm wiele razy się podać, moje rozumowanie logiczne niemalże eksplodowało, wiele czasu posługiwałem się gotowcami jquery, a PHP to istna czarna magia, zanim cokolwiek dosłownie zrozumiałem, rozrysowawywałem sobie na kartce...

 Mimo, że się do tego tak właściwie nie nadaję, nauczyło mnie nieco, a to jak się okazało było wielką radochoą,podczas gdy razy siedziałem godzinami grzebiąc w kodach źródłowych, usiłując zmienić coś, co mi akurat nie pasowało, było nie tak, czy się popsuło, ze względu, na różnorodność tworzenia kodu, sporo się musiałem naszukać w sieci, przeanalizować mnóstwo przykładów, jednak wiele razy udało mi się poprawić dokładnie tak jak chciałem, oczywiście to nie było nic wielkiego, ale sam efekt tego, że się udało sprawiał satysfakcję. Gdybym znał lepiej te języki programowania, łatwiej przyswajał, nie musiałbym poświęcić x godzin nad jedną duperelką, która miałą wyglądać tak jak chciałęm.
 
Sprawę ułatwia to, że każdy katalog jest przypisany do swoich ról, ale co z tego w całej masie linijek logicznie ułożonych ciagów napisanych właśnie językami programowania.

Pomyśl sobie... Znając te języki, mając tyle gotowych rozwiązań, ułatwień, wygody wprowadznia treści, sam będziesz mógł poświęcić czas na stworzenie swojego własnego pluginu. Strona www angielskiego MTV została wykreowana w WP, dzięki właśnie wygodzie użytkowania, natomiast z zastosowaniem kilku ich własnych rozwiązań, zapadła mi najbardziej w pamięć ze wszystkiego co widziałem na Wordpressie bo naprawdę się wyróżnia.

 Mam nadzieję, że to nie pozostawi, zadnych wątpliwości co do Twego zapytania, wszystko to czego się uczysz plus "wszechmogący" Wordpress jest ściśle ze sobą połączone. Bez z nich, mimo, ze niby z WP można wszystko, wystarczyć może jeden błąd, będący zarówno ostatnim. Broń Boże gdy nie pomyśleliśmy o robieniu kopii zapasowych bo cała uwaga została skupiona na korzystaniu z dobrodziejstw wszelkiej wordpresowej zaradności. :)

 Powodzenia w projektach.
0 głosów
odpowiedź 16 maja 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Wszystko zależy od tego co dokładnie chcesz robić... jeśli interesują Cię proste stronki internetowe czy jakieś proste sklepy online itp. to jak najbardziej warto iść w gotowe CMS,  bo wielu klientów chce własnie takich rozwiązań. Gdy przychodzi klient, który chce prostą stronę wizytówkę to woli zapłacić z 1000-2000 zł za jakiś serwisik na WP, gdzie ma panel admina itp. niż płacić kila razy więcej za zrobienie tego wszystkiego od zera...

Ale z kolei jeśli chcesz iść w aplikacje bardziej rozbudowane, np. branża bankowa, eCommerce, logistyka itp. itd. to przede wszystkim rzuć siły na naukę porządnie JS ik jakiś framework do SPA. Jak będziesz chcial tworzyć profesjonalne apki to nikogo nie będzie obchodzić czy znasz WP i czy umiesz zakodować w tym szablon, tylko zapytaja jakie masz doświadczenie np. z react, angular czy nawet w vanillaJS (wbrew pozorom nie wszystkie duże apki powstają na frameworkach) w jakieś bardziej rozbudowanej apce... Lepsza jest jednak apka do szuflady, nawet jakaś mniejsza, złożona np. z kilkudziesięciu komponentów, niż 20 prostych stronek, gdzie nawet często nie ma porządnego formularza z walidacją itp. itd.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 171 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2020 w HTML i CSS przez patrykkxdd Początkujący (310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,131 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 921 wizyt
pytanie zadane 12 października 2019 w Systemy CMS przez torelq Nowicjusz (190 p.)

92,553 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...