• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nie uruchamia się system

Object Storage Arubacloud
0 głosów
219 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez Fakserik12 Nowicjusz (120 p.)
Cześć,

Chciałem uruchomić stary komputer który jeszcze rok temu działał. Po włączeniu wszystko idzie normalnie, wkoncu wyświetla się komunikat "przygotowywanie automatycznej naprawy" i ładują się pliki, gdy pasek dojdzie do końca wyświetla się na chwilę niebieski znaczek windowsa, znika, i komunikat "your pc needs to restart" i lista kodów, napis ten miga kilka razy i komputer się automatycznie restartuje i tak w kółko. Na dysku hdd jest windows server 2012, dysk jest okej bo podłączałem go pod swojego drugiego pc i tam Windows normalnie startuje. Dodam, że przed uruchomieniem go po takim czasie odłączyłem wszystkie kable i go generalnie wyczyściłem z kurzu. Reset biosu nie pomógł. W momencie wyświetlania informacji o biosie jest "cmos checksum bad" co by wskazywało żeby wymienić bateryjkę, jednak czy powodowałoby to taki problem ?

Płyta: asrock 775Dual-VSTA

jakis Pentium 4

Grafika: GF FX6200

DDR2 1 GB i 512MB
komentarz 15 maja 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

komunikat "your pc needs to restart" i lista kodów

+

"cmos checksum bad"

Czy możesz pokazać tą listę kodów oraz screen z ekranu POST (tam gdzie pokazuje się drugi komunikat)? Pewnie w Google znajdziesz informacje co oznaczają te błędy i jak je naprawić.

komentarz 15 maja 2020 przez Fakserik12 Nowicjusz (120 p.)

Szukałem informacji w google, ale nie znalazłem konkretnego rozwiązania

1
komentarz 15 maja 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Wymień baterię na płycie.
komentarz 15 maja 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@Fakserik12, czy w trybie awaryjnym jest ten sam problem?

Jeśli wymiana baterii nie pomoże, to polecam zapytać na forum Fixitpc.pl.

komentarz 17 maja 2020 przez Fakserik12 Nowicjusz (120 p.)

Po wymianie baterii zniknął komunikat o jej błędzie ale doszedł nowy a problem bez zmian

Wymieniłem kabel sata ale ciągle to samo.

Chyba nie da się wejść w tryb awaryjny jeżeli system mi nie startuje, chyba że się da to wyprowadź mnie z błędu proszę

komentarz 17 maja 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Jeśli podłączałeś ten dysk do innego komputera i tam działał, to tym komunikatem bym się zbytnio nie przejmował - może SMART jest wyłączony w BIOS. Pod klawiszem F11 możesz uruchomić rozruch z któregoś z dostępnych urządzeń - wybierz tam dysk z systemem i zobacz czy się odpali.

Co do trybu awaryjnego, to są różne możliwości jego odpalenia: https://www.techrepublic.com/article/pro-tip-7-ways-to-access-safe-mode-in-windows-10/

Możesz próbować szybko wciskać klawisz F8 (między ekranem POST a logo Windows), przy czym możliwe że będziesz musiał najpierw wyłączyć w BIOS tzw. tryb fast boot (odsyłam do instrukcji płyty główne), żeby spowolnić proces bootowania - żebyś zdążył wcisnąć klawisz F8.

Jeśli nie uda Ci się przez F8, to przy nieudanej czwartej próbie startu system sam uruchomi się w trybie diagnostycznym i tam powinna być możliwość odpalenia go w trybie awaryjnym.

komentarz 17 maja 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Oprócz tego co napisał JSHolic, sprawdź dysk jakimś narzędziem live, dysk może być po prostu uszkodzony. Jeżeli komputer jest stary, może posiadać zworki na dysku, im też należy się przyjrzeć.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 1,436 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 293 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Owl123 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 157 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...