• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rolety sterowane silnikiem bluetooth

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
584 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2020 w Offtop przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
Chcielibyśmy zautomatyzować troche dom i do zrobienia są rolety które mają być sterowane bezprzewodowo docelowo z Raspberry pi. Chcielibyśmy zrobić to od podstaw tzn kupić rolety, silnik i podłaczyć do silnika zasilanie (chyba baterie) ale jak to ogarnąć? Silnik bluetooth? I jakiego silnika użyć do tego i czego on potrzebuje. I chciałbym dowiedzieć się jak wy byście to rozwiązali.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 13 maja 2020 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)

Rasberry Pi do takiego zadania to trochę przesada.

Poniżej zarys pomysłu jak to rozwiązać.

Części:

- arduino uno rev 3

- dioda (w przykładzie), oryginalnie silniczek - dla jakiś lekkich 'papierowych' rolet być może wystarczy (nie wiem nie sprawdzałem)

- moduł bluetooth (w przykładzie HC-05)

- kable połączeniowe, płytka prototypowa

- smartphone

- testowo jakaś apka wysyłająca, sygnał bluetooth np Serial Bluetooth Terminal  

Połączenia:

- led (+) - krótsza nóżka -> pin 2 na arduino

- led (-) - dłuższa nóżka -> GND na arduino

- moduł bluetooth (VCC) - > VIN na arduino

- moduł bluetooth (GND) -> GND na arduino

- moduł bluetooth (TX) -> RX na arduino (odłączane na czas wgrywania kodu)

- moduł bluetooth (RX) -> TX na arduino (odłączane na czas wgrywania kodu)

Przykładowy kod (włącza diodę po odebraniu 'u' , wyłącza po odebraniu 'd')

int MOTOR = 2;

void setup() {
  Serial.begin(9600);
  pinMode(MOTOR,OUTPUT);
}

void loop() {
  if(Serial.available()>0)
  {
    char data = Serial.read();
    switch(data)
    {
      case 'u':
        digitalWrite(MOTOR,HIGH);
        break;
      case 'd':
        digitalWrite(MOTOR,LOW);
        break;
      default:
        break;
    }
  }
  delay(50);
}

Kolejne kroki:

Na smartphonie wyszukanie sprzętów bluetooth (moduł powinien być fabrycznie opisany jako HC-05)

Połączenie z modułem - fabryczne hasło to najczęściej 1234

Uruchomienie aplikacji Serial Bluetooth Terminal 

Wybranie pod devices HC-05

Jak moduł jest połączony wysyłanie 'd' i 'u' przez input na dole powinno wyłączać i włączać diode

Fotki połączeń

Można to rozwinąć o swoją apkę, i oczywiście przyda się też jakieś zasilanie arduino np akumulatorki 2x3,7V, dobrym pomysłem może się okazać też przesiadka na arduino nano - jest po prostu mniejsze.

1
komentarz 13 maja 2020 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
L293D

To staroc, teraz popularnym rozwiazaniem jesli po peostu mosfet. Oproch tego l293D nadaje sie gylko do malutkich silnkow.
komentarz 13 maja 2020 przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)

@tkz, Okej czyli rozumiem, że zestaw silnik+sterownik+arduino+prosta apka komunikacyjna na arduino i możemy zbierać klocki w całość? Jeżeli chodzi o zamontowanie tego w roletę to już mam patent, będziemy troche modyfikowali roletę i jej uchwyt drukując na drukarce 3D pewien element

komentarz 13 maja 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Po szybkim przejrzeniu ofert firm zajmujących się tym komercyjnie, zważyłem, że większość ich sprzętu ma moc około 10Nm, co daje około 100kg na cm, takie silniczki są cholernie drogie i nie wiem, czy warto w to iść. Oczywiście musisz obliczyć swoje zapotrzebowanie, ale sam fakt, że tanio nie będzie, może Cie zniechęcić.
komentarz 14 maja 2020 przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
Naprawdę silnik który ma podnieść rolete jest aż taki drogi? Mam silnik od drona wyscigowego, moze sie nada :D Poza tym projekt i tak musi powstać bo to jest kwestia projektu uczelnianego
komentarz 14 maja 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Cena może wynikać z mojego pobieżnego przejrzenia ofert. Oczywiście warto poszukać na własną rękę w serwisach chińskich.
+1 głos
odpowiedź 12 maja 2020 przez Piotr Młynarczyk Początkujący (380 p.)

Montowałem silniki w roletach z napędem elektrycznym, Fakt. dawno temu.

Tu jest przykładowy silnik do rolety zewnętrznej. Wziąłem pierwszy z brzegu.

https://allegro.pl/oferta/silnik-naped-do-rolet-zewnetrznych-aluprof-10nm-17-8061313788?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Drzwi,+kominki+i+akcesoria,+odkurzacze+centralne,+okna+i+parapety+oraz+pod%C5%82ogi&gclid=CjwKCAjwkun1BRAIEiwA2mJRWccVnMFl-aXDrUIyHn1RNwBwhs9jS2WwV60ngJuCzbKJlybIgWg10xoCaREQAvD_BwE 

 

Proszę zwrócić uwagę na parametry:

  • Moment obrotowy: 10 Nm
  • Liczba obrotów: 17 min¯¹
  • Prąd znamionowy napędu: 0,56 A
  • Pobór mocy: 126 W
  • Napięcie zasilania: 230 V AC

Czy to się da zasilać z baterii?

Hmmm. No nie wiem.

Sterowanie może tak, ale chyba lepiej pociągnąć zasilanie do rolet. Tam jakieś odbiorniki sterujące po-montować, jakie są dostępne. 

 

komentarz 13 maja 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Nie jest to najlepszy pomysł. Sam transformator jest spory, plus potrzebne są dodatkowe przewody.
0 głosów
odpowiedź 12 maja 2020 przez FaloY Bywalec (2,180 p.)

Silnik bluetooth? pierwsze słyszę.

Możesz kupić jakąś "płytę główną" od jakiegoś drona/samochodu zdalnie sterowanego, lub kupić takiego drona za 30zł, i wziąć od niego tą płytę, następnie podpiąć to pod silniki, które będą sterować tą roletą, kupić jakiś pilot i zaprogramować go na tą częstotliwość. abyś mógł wygodnie tym sterować. Co do wyboru silników to takie coś. Oczywiście wypowiadam się w tym temacie jako laik, więc nie wiem czy ten sposób jest opłacalny. 

komentarz 12 maja 2020 przez FaloY Bywalec (2,180 p.)
równie dobrze możesz możesz podłączyć ten silnik pod baterię, i włącznik. Tylko nie gwarantuję długiej żywotności takiego silnika.
komentarz 13 maja 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Wróżysz z fusów nie wiedząc nic o silniku i baterii.
komentarz 13 maja 2020 przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
Nie wiem jaki silniczek wybrać, chce tu uzyskać informacje. Jakie mam wyjścia? Chce to dodatkowo opakować w jakąś obudowę ale to nie ważne teraz.
komentarz 13 maja 2020 przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
Ok, silnik wolnoobrotowy, podpiac to pod arduino?
komentarz 13 maja 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Spójrz na link który wysłałem wyżej. Są w nim pokrótce scharakteryzowane silniczki.
0 głosów
odpowiedź 13 maja 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Ja postawiłem na gotowe rozwiązanie. Szkoda nerwów i czasu na zabawę. Obecnie jest duży wybór tego typu rozwiązań.
komentarz 13 maja 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Szkoda nerwów i czasu na zabawę.

Jeśli ktoś lubi majsterkować, to ten czas nie będzie zmarnowany. :) Przy okazji można też nauczyć się czegoś nowego.

komentarz 13 maja 2020 przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
Tak, właśnie głównie chodzi o naukę i rozwijanie czegoś podobnego
0 głosów
odpowiedź 13 maja 2020 przez Piotr Młynarczyk Początkujący (380 p.)

INEL N-6R - Silnik rurowy 6Nm z wbudowanym sterownikiem radiowym

Może to nie jest bluetooth, ale chyba o coś takiego chodzi.

Ale rolety robi się albo z silnikiem, albo z paskiem. Do zamontowania silnika trzeba roletę rozebrać.

komentarz 13 maja 2020 przez Munvik Dyskutant (9,350 p.)
Chcemy to zrobić od postaw. I tak mamy rolete i wiemy jak ją rozebrać i włożyć tam silnik już, tylko jaki jeszcze nie zdecydowaliśmy.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 171 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2019 w Nasze projekty przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 460 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2018 w Python przez SimiVoid Pasjonat (19,790 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 366 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2023 w Mikrokontrolery przez MichaelM Bywalec (2,440 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...