• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Asembler kod CMP, JE problem

Object Storage Arubacloud
0 głosów
493 wizyt
pytanie zadane 12 maja 2020 w Assembler przez evela Nowicjusz (120 p.)

Witam, czy ktoś po trafi mi wytłumaczyć bo nigdzie nie mogę znaleźć, próbuje zrozumieć ten kod: 

MOV AX, 01  

CMP AX, 00    

JE  L7   

MOV BX, 01   

L7: MOV BX, 2

Pierwszą linijkę rozumiem, przypisanie 01 do AX, druga linijka porównanie czy 00 = AX?, trzecia linijka JE wiem, że to przeskok jeśli x=y a L7 to jakaś etykieta? Ale nie wiem jak to zrozumieć no i L7:MOV BX, 2 już wogóle nie czaje, czy może mi to ktoś wytłumaczyć łopatologicznie? :D Z góry dziękuje i pozdrawiam

 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 12 maja 2020 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Tak, L7 to etykieta. Tak, cmp to porównanie. Tak JE to jump if equal.  L7:MOV BX, 2  jest po prostu beznadziejnie zapisane. Chodzi o to, że od tego miejsca wykonuje się kod za etykietą L7. Z reguły pisze się po prostu tak:

 L7:

       MOV BX, 2

       (być może następne instrukcje)
komentarz 12 maja 2020 przez evela Nowicjusz (120 p.)
Czyli jeśli AX != 00 to nie przeskakuje do tej etykiety tak? Czyli zawartość BX to będzie 01 a nie 2?
1
komentarz 12 maja 2020 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Jeśli nie będzie przeskoku to będzie wykonywał pokolei dalej polecenia czyli najpierw zrobi 1 a potem przestawi na 2
komentarz 12 maja 2020 przez evela Nowicjusz (120 p.)

@VirtualMember, hmm czyli jeśli w pierwszej linijce byłoby MOV AX, 00 to program by przeskoczył do etykiety L7 i BX by wynosił 2? To w sumie bez sensu jest ta linijka MOV BX, 01 bo i tak czy siak BX będzie mieć wartość 2. Dobrze rozumiem?

1
komentarz 12 maja 2020 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
tak, dokładnie. I tak zostanie nadpisane
komentarz 12 maja 2020 przez evela Nowicjusz (120 p.)

Super, dziękuję bardzo za wyjaśnienie smiley

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 35 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2023 w Assembler przez hutsalo1998 Użytkownik (520 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 423 wizyt
pytanie zadane 8 grudnia 2019 w Assembler przez Vlad Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 608 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2018 w Assembler przez Paweł Piech Użytkownik (720 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...