• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie znaczenie ma mediana przy opóźnieniu połączenia?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
206 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Ytemeriku Początkujący (370 p.)
Przy mierzeniu mojego pingu z pokazuje mi się średnia, minimalna wartość, maksymalna wartość i mediana.
Jak to wygląda: https://imgur.com/a/0g5RhZZ (interesuje mnie tylko te z Warszawą)

Ale czym jest ta mediana? Dlaczego jest o wiele niższa chociażby od średniej? Jakie ma znaczenie?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 13 maja 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
wybrane 15 maja 2020 przez Ytemeriku
 
Najlepsza
Średnia arytmetyczna nie jest odporna na wartości odstające. Jeśli w danym czasie, tylko jedna lub kilka badanych wartości miały skrajnie wysokie wartości, to średnia automatycznie idzie w górę, nawet jeśli reszta próbek była stosunkowo mała. Po chłopsku, jeśli przez 99% czasu miałeś niskie pingi i raz dostałeś dziwny wynik, to średnia zostanie zaburzona i przestaje być miarodajna.

Mediana to wartość środkowa. Przykładowo jeśli zrobiłbyś tylko trzy pingi, i otrzymałbyś wartości 1,3 i 11, to mediana to 3.

W Twoim przypadku dwa pierwsze pingi były znacznie wyższe od pozostałych, przez co średnia została sztucznie zawyżona. Mediana wyłapała środkową wartość ze wszystkich próbek. Czyli miałeś tyle samo wartości poniżej 15 ms, co powyżej.

Inna sprawa, że masz strasznie dziwny ten wykres, co to za łącze?
komentarz 15 maja 2020 przez Ytemeriku Początkujący (370 p.)
"co to za łącze" nie do końca do mnie przemawia, ale z tego co rozumiem to pewnie chodzi po prostu dlaczego tak dziwnie to wygląda. Jest to zwykły test pingu, mam komputer połączony kablem z routerem, zaś samo połączenie z operatorem mam antenowe. To co się dzieje z pingiem to usterka stacji (jak się nie mylę tak to nazwał mój dostawca, bo tak właściwie to nie wiem czym są stacje), a ja co jakiś czas sprawdzam czy jest lepiej.

Zauważyłem że prawdopodobnie nieco źle popatrzyłeś na ten wykres, ponieważ powiedziałeś "dwa pierwsze pingi były znacznie wyższe" tylko że czarny ping jest tutaj nie ważny (nie skończony test z Amsterdamem), a żółty na początku jest niski.

A co do mediany dzięki za wyjaśnienie, mniej więcej już wiem jak działa. Chociaż przy tak niestabilnym pingu mediana raczej też jako taka średnia nie jest zbyt wiarygodna, bo w końcu co sekundę ping wynosi ~150ms.
komentarz 15 maja 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)

W Twoim przypadku pomarańczowy wykres ma dwa pierwsze pingi sporo powyżej 150, potem rzadko przebija tę wartość, to miałem na myśli.

Mediana jest super to określania "średniej" w grupach jednoznacznie niemierzalnych. Np. masz 5 zdjęć dziewczyn i układasz je od najbrzydszej do najładniejszej. Nie możesz, określić o ile są ładniejsze od siebie, ale możesz wskazać, że są lub nie są powyżej średniej.

U Ciebie najlepiej by było odrzucić skrajne wyniki i wtedy wyliczyć średnią. Pytałem co to za łącze, bo masz strasznie duże wahania pingów, raz niski, raz bardzo wysoki. U mnie to wygląda jak na obrazku powyżej. Niestety nie znam się na sieciach radiowych i nie mogę podpowiedzieć, co może być nie tak.

komentarz 16 maja 2020 przez Ytemeriku Początkujący (370 p.)
No to właśnie odpowiedziałem, że po prostu operator ma problem ze "stacją" dlatego czekam aż zostanie naprawiona i co jakiś czas patrzę na ping czy jest lepiej. Normalnie mam 10-40ms.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 334 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 681 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 764 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2019 w C i C++ przez niezalogowany

92,775 zapytań

141,703 odpowiedzi

320,560 komentarzy

62,109 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...