• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zakup raspberry pi

Object Storage Arubacloud
0 głosów
236 wizyt
pytanie zadane 2 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez Restej Dyskutant (8,690 p.)
Witam wszystkich!

Z racji iż, żyjemy w ciężkich czasach izolacji i ja jako uczeń szkoły średniej dysponuje olbrzymią ilością wolnego czasu, którą dotychczas przeznaczałem głównie na netflixa i gry komputerowe zamiast chociażby 40% tego czasu zainwestować w coś pożytecznego i jakkolwiek rozwinąć się w dziedzinie z którą zamierzam związać swoją przyszłość, postanowiłem zakupić raspberry pi. Kieruje do was pytanie skąd najlepiej byłoby zamówić owe urządzonko i czy będą mi potrzebne do tego jakieś akcesoria (np. chłodzenie) ? Mój budżet wynosi 500 zł i zależy mi głównie na poprawieniu swoich umiejętności z administrowania sieciowym systemem operacyjnym Linux, oraz ogólnikowej obsługi serwera. Czy jest również coś co powinienem przemyśleć przed zakupem (np. czy to nie będą wyrzucone pieniądze w błoto bo mogę zamiast tego kupić coś lepszego, chociaż samo raspberry pi i co przy jego pomocy można osiągnąć bardzo mnie zaciekawiło)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 maja 2020 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
1. Nie potrzeujesz rsp, zeby zainstalowac linuxa

2. Chyba jest jakis software, ktory pomaga symulowac dzialanie siecii komputerowych (filius)

3. Sam zakup nie bedzie wyrzuceniem kasy w bloto, bo mozesz postawic sobie na nim vpn, jakis server na dane, wlasna stronke wstawic

4. zalezy pewnie od modelu, ja przy 4 kupilem chlodzenie i obudowe, bo slyszalem ze 4 czasami lubi sie podgrzac
komentarz 2 maja 2020 przez Restej Dyskutant (8,690 p.)
Wiem oczywiście że nie potrzebuje rasp żeby zainstalować linuxa, mam go na swoim komputerze. To co napisałeś w punkcie 3 jest bardzo zachecajace, ponieważ mam właśnie te wolne środki i mogłoby się to przydać jak najbardziej. Czy możesz polecić jakąś stronę z której można bezproblemowo zamówić?
1
komentarz 2 maja 2020 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Oficjalna strona Raspberry, pewnie Botland czy cos. Ja zamawialem na amazonie
komentarz 23 września 2020 przez crona.linnie Nowicjusz (100 p.)

Raspberry Pi 3B+ z uwagi na poczynione zmiany konstrukcyjne, w naturalny sposób zwiększa nieco swoje wymagania pod względem zasilania. Wcześniejsza wersja, model 3B, w stanie uśpienia (idle) pobierała 300 mA prądu, podczas gdy nowa potrzebuje już 459 mA. Zastanów się nad https://worldofraspberry.com/produkty/raspberry-pi-3bplus/

0 głosów
odpowiedź 2 maja 2020 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
Raspberry fajna opcja, ja mam na tym VPN (alpine linux + wireguard) co nie zmienia faktu, że można zrobić o wiele więcej - podszkolić się trochę z elektroniki, programowania itp. Ogółem masa fajnych projektów na tej platformie jest. Przy wersji Rpi 4  dobrze mieć jakieś chłodzenie (sam nie mam i niestety trochę się grzeję ~ szczególnie w obudowie). Sam kupowałem w Botland (oni czasami mają jakieś fajne przeceny).

Co do samego tematu administracji to możesz z dowolnego komputera (o ile masz w domu jakiś zbędny/stary) zrobić serwer i tak samo postawić linuxa i próbować sił z zabezpieczaniem jakiś podstawowych usług serwer www/poczta etc.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 754 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 240 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Sprzęt komputerowy przez Cixo Gaduła (4,070 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 417 wizyt

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...