• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Laptop, czy potrzebny do technikum informatycznego [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,258 wizyt
pytanie zadane 2 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez szymem Nowicjusz (120 p.)
Witam

Właśnie jestem przy kończeniu tej nieszczęsnej 8-klasy, stąd pytanie czy potrzebuje laptopa do owego technikum. Rodzice twierdzą, że tak, ale ja jestem przeciwnego zdania i wolę zakupić komputer stacjonarny razem z monitorem, niż laptopa. Dlatego pytam, czy lepiej kupić laptopa, czy stacjonarkę.

Budżet na sprzęt to około 3k. Laptop i komputer już mniej więcej wypatrzony, ale do czerwca jeszcze daleko więc dużo może się zmienić. Dodam jeszcze, że sprzęt będzie do gier

Pozdrawiam!
Możliwe odpowiedzi:
Laptop (11 głosów, 61%)
Komputer Stacjonarny (7 głosów, 39%)

6 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 2 maja 2020 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Nie wiem jakiej odpowiedzi oczekujesz. To twoja/twoich rodziców decyzja z czego zrezygnujesz.

W przypadku kompa nie masz tej mobilności jaką daje laptop, ale masz gry.

W przypadku laptopa do gier niby jest mobilność, ale bateria długo nie potrzyma i słaba jakość wykonania w relatywnie niskich cenach.

W przypadku zwykłego laptopa z jakaś słabszą kartą graficzną masz mobilność, do programowania idealny, ale za to problem z grami.
komentarz 2 maja 2020 przez szymem Nowicjusz (120 p.)
Z tego co się orientuje w tym przedziale cenowym, do takich gier jakie gram laptop w zupełności wystarczy, i jak mówisz laptop ma to czego nie ma stacjonarka - mobilności. Dlatego zostanę przy laptopie

Dzięki za pomoc!
komentarz 2 maja 2020 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
W każdym razie bardzo nie polecam laptopów msi, te barany celowo tak montują zawiasy, aby wcześniej czy później się złamały. Dodatkowo tragicznie się grzał, wejście jack się "ułamało", a defaultowy dysk hdd działał z prędkością 1MB/s. Zawsze ładują wszystko do tej samej obudowy, więc możesz mieć pewność, że wykonanie będzie tragiczne.

To był laptop kupiony około 5 lat temu i jak widzę opinie to raczej nic się dalej w tym zakresie nie zmieniło. Dlatego ważne jest, aby nie sugerować się parametrami, a jakością wykonania, opiniami i marką.
komentarz 2 maja 2020 przez szymem Nowicjusz (120 p.)
Po dłuższym przeszukiwaniu i odrzuceniu innych propozycji, moją uwagą najbardziej przykuł ten o to Asus, https://www.x-kom.pl/p/542236-notebook-laptop-15-6-asus-tuf-gaming-fx505dy-r5-3550h-8gb-512-120hz.html Z tego co wyczytałem, ekran 120hz w tym budżecie to jest coś nadzwyczajnego. Rx 560x w zupełności wystarczy do grania w lola, csa czy inne gry. Przekonującym argumentem do wybrania tego laptopa jest dysk ssd na m2, który dysponuje pojemnością, aż 512gb. Jedynym minusem może być wolny ram ponieważ jak wiadomo ryzeny lubią wyskokie taktowania, ale ramy można zawsze wymienić i dołożyć.
komentarz 2 maja 2020 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

Jeżeli chodzi o ekran to wypada raczej słabo w benchmarkach, do tego ktoś napisał na x-komie, że się smuży. Moim zdaniem 120hz jest bez sensu i nic nie daje, filmy i tak maksymalnie są w 60fpsach, a gry na więcej niż 60fpsów bezsensownie obciążają proca, bo i tak różnicy nie widać.

Na twoim miejscu brałbym tego laptopa: https://www.x-kom.pl/p/534488-notebook-laptop-140-huawei-matebook-d-14-r5-3500-8gb-512-win10-srebrny.html

Jest w tej samej cenie, a posiada te same podzespoły z tym, że energooszczędne. Ludzie piszą, że trzyma 8h i ma mnóstwo dobrych opinii. Z minusów: mniejsza matryca, brak możliwości rozszerzenia ram, zainstalowany windows.

0 głosów
odpowiedź 2 maja 2020 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
edycja 2 maja 2020 przez SzkolnyAdmin
Pracuję w technikum informatycznym jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Moim zdaniem warto mieć oba sprzęty. Już wyjaśniam. Stacjonarkę wykorzystasz do ćwiczeń z UTK, laptop da ci mobilność (wykorzystasz go do webdevu). Abyś nie szedł w koszty (rodzice właściwie) możesz zrobić tak: kup laptop, jak będzie do gier to da ci potrzebną moc do innych rzeczy. Jak  ie korzystasz z wymagających gier, to szukaj laptopa z dużą ilością pamięci (postawisz maszyny wirtualne). Kup także stacjonarkę z przeceny, polisingową, a nawet z OLX-a. Wystarczy aby poszła na niej 10. Dużo nie zapłacisz, a komputer ci się przyda do ćwiczeń z montażem (UTK), a dodatkowo wraz z laptopem zestawisz sieć serwer/klient (sieci komputerowe). Chyba, że już masz jakąś starą stacjonarkę, to wtedy kupuj laptop.
komentarz 2 maja 2020 przez szymem Nowicjusz (120 p.)
Stacjonarkę właśnie mam, ale dość starę, która odziwo posiada 10, więc ostatecznie wybór pada na laptopa.

Dzięki za pomoc!
0 głosów
odpowiedź 2 maja 2020 przez Jakub wojownik Początkujący (400 p.)
Zależy do jakiego technikum i na jaki kierunek się wybierasz. Jeżeli chcesz uczyć się programować na informatyku albo programiście to nie ma znaczenia nawet jaką maszynę wybierzesz. Musisz pamiętać że laptop jest mobilny i mógłbyś brać go do szkoły ale nawet jak ja mam 6 letniego grata to on jest szybszy nisz niektóre sale u mnie w technikum. Jeżeli chcesz uczyć się hardware'u to najlepiej znaleźć jakieś stare komputery a najlepiej uszkodzone w jakiś sposób i za połowę ceny będą w sprzedaży przez co jak np wymienisz 1 rezystor albo wymienisz łączenie procka na płycie możesz mieć sprzęt sprawny w 100% za nawet 8k więc wszystko zależy od twojego wyboru szkoły.
0 głosów
odpowiedź 2 maja 2020 przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)
ja też kończe teraz 8 klase. Gdybym miał taki budżet to zdecydowanie kupiłbym laptop. Z takiego powodu że jest mobilny możeesz go zabierać np do szkoły itp a kompa masz tylko w domu.
0 głosów
odpowiedź 2 maja 2020 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Jeśli chcesz grać to kup stacjonarkę. Jeśli chcesz uczyć się i programować to kup laptopa (nie gamingowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)).

0 głosów
odpowiedź 3 maja 2020 przez Stever Nałogowiec (25,720 p.)

Do technikum raczej jeszcze laptop nie powinien być wymagany, lecz na studia już na pewno.

Jeżeli jednak zdecydowałbyś się na laptop https://techlords.pl/polecane-laptopy/

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 1,890 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 4,258 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 675 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...