• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dlaczego jeden bajt ma 8 bitów?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
823 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez tonn204 Mądrala (7,440 p.)
Tak jak napisałem w pytaniu dlaczego? Czemu nie, np 10 albo 100? Jeżeli macie też jakieś strony, które bardziej przybliżą mi ten temat to, też proszę o linka. Dzięki za odpowiedzi.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2020 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
https://www.quora.com/Why-is-one-byte-formed-by-8-bits

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Byte

Tutaj co masz, aczkolwiek to jak zspytac, czemu 2+2 to 4, a nie 10? Wiadomo, wszystko ma jakis porzadek i dlaczego wybrano akurat 8 bitow a nie 12 na poczatek, to tez pewnie dobre pytanie. Wiaze sie to tez pewnie z samym ASCII i jego historia
0 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2020 przez maslokeeper01 Użytkownik (620 p.)

Wielkość bajtu jest rzeczą tak naprawdę umowną, bo definiuje się ją jako najmniejsza adresowalna jednostka informacji w pamięci komputera, która składa się z bitów, lecz niekoniecznie 8-miu. Oznacza to, że dopóki konkretnym zestawem bitów można określić miejsce w pamięci, taki zestaw można nazywać bajtem. Informatyk Werner Buchholz przy projektowaniu komputera IBM Stretch w latach 60-tych jako tej najmniejszej jednostki zawierającej informacją użył finalnie bajtu 3-bitowego. Standard ośmiobitowy przyjął się po powstaniu komputera IBM System/360 i jest używany do dziś, co nie oznacza, że nie istnieją mniejsze jednostki informacji. Tzw. półbajt składający się z 4 bitów wykorzystywany jest chociażby w kalkulatorach. Co zaś się tyczy standardu 8-bitowego, to do czasu powstania pierwszych mikrokomputerów stał się on tak powszechny w projektowaniu systemów komputerowych, że przyjęto go jako standard powszechny.

Co zaś tyczy się takiej a nie innej ilości bitów w bajcie, w kontekście tego, co przytoczyłem powyżej, sprawę zdaje się objaśniać cytat z Quory na temat wspomnianego IBM System/360:

IBM chose to use 8-bit characters for their System/360 for a few reasons. The first being that they wanted a character code that was roughly compatible with their previous encodings (which had a history dating back to the pre-computer punchcard systems originally designed in the late 1800’s), yet large enough to hold all the characters they felt were necessary to deal with. Some argue that they didn’t succeed in the latter, but it was a consideration of theirs. The pre-existing encoding they used was 6-bit, and extending it to just 7 bit wouldn’t allow them to maintain compatibility. So they went to 8-bit.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 7,409 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2018 w Offtop przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 451 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 767 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2020 w C i C++ przez ResCrove Obywatel (1,700 p.)

92,839 zapytań

141,780 odpowiedzi

320,848 komentarzy

62,171 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...