• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Aktywacja Windows 10: jak to wlasciwie jest?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
6,169 wizyt
pytanie zadane 9 sierpnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
Witam.

Wiem, ze temat Windows 10 moze sie juz niektorym przejadl, mnie jednak nurtuje jedno pytanie. Ale od poczzatku. Na poczatku byl Windows 7 Home Premium. To znaczy u mnie na dysku. Legalny. Aktywowany. Gdy pojawila sie mozliwosc aktualizacji do Windows 10 Home postanowilem z niej skorzystac. Pobralem program MediaCreationTool i za jego pomoca najpierw pobralem obraz ISO systemu Windows 10 Home, a potem przeprowadzilem aktualizacje do Win 10 Home. Zaraz po tym jak sie zainstalowal okazalo sie, ze Windows 10 Home jest aktywowany. Sadzilem, ze klucz z Windows 7 zostal przypisany do Windows 10 i postanowilem przeprowadzic czysta instalacje Winows 10, podczas ktorej mialem aktywne polaczenie z netem. Przy instalacji okazalo sie ze klucz ktory do tej pory uzywalem na Windows 7, nowy Windows uznaje za nieprawidlowy. Pominalem wpisywanie klucza, zalogowalem sie do konta MS i ukonczylem instalacje Windows 10. Postanowilem wiec jeszcze raz wpisac klucz z Windows 7, wchodze w Ten Komputer -> Wlasciwosci i okazalo sie, ze system jest juz aktywowany. Bez klucza? troche to dziwne, ale pomyslalem, ze wzial licencje z konta MS - bylem zarejestrowany jako Insider.

Potem cos zepsulem i postanowilem wykonac druga czysta instalacje z aktywnym netem - tym razem z kontem lokalnym, klucz rowniez nie przeszedl. Kliknalem "Pomin ten krok" i ukonczylem instalacje. I co sie okazalo? System zostal aktywowany. Bez klucza, bez logowania do konta MS.

Nie zebym sie tym martwil, ale nurtuje mnie pytanie: na jakiej podstawie system sie aktywowal? Klucz mu niepotrzebny, konto MS jak widac rowniez. WTF?

Przepraszam za brak polskich znakow - teraz pisze z Minta.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

Najpierw pytania:

  1. Ten system (Windows 7) miałeś od początku na komputerze, czy sam go zainstalowałeś z płyty?
  2. Jak rozumiem, najpierw zrobiłeś aktualizację do dziesiątki (wtedy licencja jest przenoszona), a dopiero potem pobrałeś obraz ISO i zainstalowałeś z niego system? 

Jeśli miałeś system od początku na komputerze (był od kupna), to wtedy jest możliwe, że klucz został pobrany z płyty głównej i użytkownik nie musiał wpisywać nic przy instalacji (taka sytuacja występuje np. przy laptopach, bo właściciel sprzętu nie dostaje zazwyczaj klucza systemu). Jeśli tak nie było, to nie wiem, jak instalator wziął klucz, ale jak mówisz, że jest aktywowany, to czym się przejmujesz? Zawsze możesz zadzwonić do Microsoftu i się dopytać, ale nie widzę w tym sensu.

komentarz 9 sierpnia 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
edycja 9 sierpnia 2015 przez kotfuterkowy
Mam komputer PC. Kupowalem sama jednostke centralna (jedna z kilku w ofercie sklepu, w zestawie byl tez Windows 7). Nie pamietam dokladnie, czy byl instalowany fabrycznie - zdaje sie ze tak, ale glowy sobie uciac nie dam. W kazdym razie i tak potem pare razy go reinstalowalem, ostatnio pol roku temu. Dopytywal nie bede, bo nie chce, tez nie widze sensu... Byc moze, ze faktycznie klucz jest pobierany z plyty. To w sumie jedyne logiczne rozwiazanie. Jest jakas szansa sie o tym dowiedziec samodzielnie (bez dzwonienia na infolinie) do czego ten aktywacja jest przypisana?

Najpierw zrobilem ISO, potem dokonalem upgrade'u.
komentarz 9 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)
Jeśli nie masz żadnych nieprzyjemności z tym związanych i sam system twierdzi, że jest aktywowany (on to chyba pobiera ze serwerów Microsoftu), to nie masz czym się przejmować.

Życzę miłej pracy z Windowsem 10!
komentarz 9 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

Jak zrobiłeś wcześniej ISO, niż aktualizację, to nie powinno być z tym problemu, bo obraz można zrobić na innym komputerze dla innego komputera.

A jak się dowiedzieć o tym kluczu coś więcej?... Ja to przeczytałem w pewnym artykule, więc nie znam innego źródła.

Jak już mówię, nie męcz się tym. Chyba jesteś pedantem, jeśli się tym kłopotasz laughJeśli wszystko działa, to odpuść sobie rozwikłanie tej sprawy - szkoda czasu wink

komentarz 9 sierpnia 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
Coz - lubie po prostu wiedziec na czym stoje. Na przyklad wypadek ewentualnej wizyty o czwartej rano jakichs smutnych panow - gdyby przypadkiem pomylili adresy ;)

OK, wiecej sie tym nie bede przejmowal :)
komentarz 9 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,340 p.)

Hehe... za posiadanie nieautoryzowanego oprogramowania w Polsce nic nikomu nie grozi, bo jest tzw. prawo do dozwolonego użytku (i tutaj mamy przyzwolenie polskiej władzy na piractwo, pfu!). Jeśli nie możesz przez to spać, jeść, normalnie funkcjonować laugh, to po prostu zadzwoń do Microsoftu i się dopytaj o szczegóły... a może ci szkoda kasy na koncie? laugh

komentarz 9 sierpnia 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
Prawo prawem, ja lubie miec pewnosc ( to juz chyba jakies natrectwo :) ). Dzwonil nie bede, szkoda mi kasy, komorki do dzwonienia wlasciwie juz i tak nie uzywam :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 774 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez kubol1997 Obywatel (1,580 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,439 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,039 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Annatar Nowicjusz (150 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...