• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Wybór drukarki 3D [ankieta]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
396 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez quarry038 Użytkownik (520 p.)
zamknięte 11 kwietnia 2020 przez quarry038
Witam.

Od niedawna zamierzam kupić sobie drukarkę 3D. Wybrałem Creality Ender 3, ale gdy mój kolega dowiedział się, że chce sobie kupić ową drukarkę, to zaproponował mi Anet A8 lub A6. Mówił mi o tym, że A6 obsługuje więcej materiałów niż Ender 3 itp. Sam nie wiem co mam zrobić, dlatego proszę Was o radę.

Z góry dziękuję.
Możliwe odpowiedzi:
Ender 3 (3 głosów, 100%)
Anet A8 (0 głosów)
Anet A6 (0 głosów)
Ankieta zamknięta
komentarz zamknięcia: Problem rozwiązany

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
wybrane 11 kwietnia 2020 przez quarry038
 
Najlepsza
Miło mi że interesujesz się drukiem 3D. Moim zdaniem na pierwszą drukarkę wybór modelu Ender 3 jest to bardzo dobry wybór.

Drukarki Anet są ok jednak nie są tak bez obsługowe jak Ender. Wielu użytkowników może to potwierdzić ze drukarkie zarówno Anet A6 jak i A8 wymagają dłubania i nie wydruki wykonane za ich pomocą nie są na takim poziomie jak Endera w wersji fabrycznej. Oczywiście są różnorakie modyfikacje.

Ender obsługuje mniej materiałów między innymi w standardzie nie da się za pomocą niego drukować z TPU. Nie jest to możliwe z tego powodu że ekstruder czyli specjalny mechanizm który dozuje filament nie jest bezpośrednio przy dyszy. Ender używa tzw ekstrudera typu Bowden. Filament prowadzony jest do głowicy drukującej za pomocą specjalnej teflonowej rurki. Zaś sam silnik który tłoczy filament zamontowany jest na ramie. W przypadku drukarek Anet ekstruder zamontowany jest bezpośrednio przy dyszy. Niestety zastosowanie ekstrudera typu direct takiego jak mają drukarki Anet ma swoje wady jak i zalety.

Zaleta do możliwość druku z materiałów plastycznych. Do wad należy to że spada jakość wydruku. Silnik krokowy jednak swoje waży. Większa waga głowicy drukującej powoduje większą bezwładność.

Społeczność skupiona w okół Endera wykonała już poradnik jak wykonać modyfikacje w Enderze tak by można było drukować na nim z tworzyw termoplastycznych.

Przykład takiej modyfikacji:

https://www.thingiverse.com/thing:3386628

Pragnę jeszcze zwrócić uwagę na fakt że druk z różnych materiałów w cale nie jest taki prosty. To że producent pisze nie oznacza że wydruki są w 100 procentach ok. Najlepszym na początek materiałem jest PLA. Materiał ten nie jest aż tak skomplikowany w druku, ma stosunkowo minimalny skurcz.

Materiały takie jak nylon, ABS, TPU są bardzo trudne w druku. W przypadku tych materiałach bardzo widoczne jest zjawisko tak zwanego skurczu. Materiał stygnąc zmniejsza swoją objętość. Takie zachowanie powoduje powstanie na wydruku błędów lub w ogóle powoduje zakończenie się oderwaniem wydruku od stołu.

Ja ze swojej strony polecam ci abyś zainteresowała się na początek PLA, jeśli oczekujesz większej wytrzymałości to bierz PET-G. Polecam ci materiały polskiej firmy Fiberlogy.

Ostatnią ważną kwestią jaką pragnę poruszyć jest budowa drukarek. Drukarki z serii Anet posiadają wałki oraz łożyska liniowe. Zaś cała konstrukcja Endera oparta jest na rolkach i tak zwanych V-slotach. Rozwiązanie z V slotami jest o wiele precyzyjniejsze od tego które jest w drukarkach Anet. Niestety materiały użyte w tych drukarkach nie są najwyższych lotów. Kiedy nie było innych drukarek poniżej 1000zł sam kupił bym drukarkę Anet. Jednak obecnie jedyny słuszny wybór to Ender 3.

Polecam ci ten artykuł:

https://profesorek96.blogspot.com/2019/03/drukarka-3d-w-domu-czy-to-ma-sens-druk3d.html

Zapraszam cię również na mojego bloga na którym prezentuje wydruki wykonane moim egzemplarzem drukarki.

https://profesorek96.blogspot.com/

Obecncie posiadam 2 drukarki, Ender 3 oraz Tronxy X5SA.
komentarz 11 kwietnia 2020 przez quarry038 Użytkownik (520 p.)
Dzięki :D
komentarz 11 kwietnia 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Proszę bardzo :)

Polecam ci również to forum:

reprapy.pl/

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 868 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2021 w Sprzęt komputerowy przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 103 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Damian12345 Bywalec (2,940 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 154 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2020 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...