• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Java - aplikacje webowe

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,203 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2020 w Java przez Pr3sti Nowicjusz (150 p.)
Witam,

Moja wiedza na temat aplikacji webowych jest znikoma, dlatego pozwoliłem sobie zadać pytanie do osób które mogą coś wiedzieć na ten temat. Moje pytanie brzmi:

Czy istnieje jakiś framework lub zestaw narzędzi pozwalający na napisanie aplikacji webowej tylko i wyłącznie za pomocą języka Java ?

Framework typu Spring wymaga wstawek xml lub jsp (z tego co czytałem) więc nie kwalifikuje się do tego czego szukam. Jeżeli ktoś chciałby podzielić się wiedzą, rzucić jakieś hasło pomocnicze, będę wdzięczny.

Pozdrawiam,

Pr3sti

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
wybrane 9 kwietnia 2020 przez Pr3sti

Najlepsza
Spring używa xml tylko do konfiguracji kilku rzeczy. Generalnie większość kodu piszesz w Javie.

Javy nie tykałem rok czasu ale wątpię aby coś się mega zmieniło. Generalnie masz kilka ścieżek pisania aplikacji Webowych przy użyciu Javy ale chyba 3 są najbardziej popularna. Te 3 ścieżki to: Java EE, Spring lub Spring-boot (który używa springa). Osobiście odradzam 2 ścieżkę - gołego springa, ponieważ tam musisz sam wszystko konfigurować ręcznie. Lepiej użyć Spring-boota, który pomoże Ci z konfiguracją. Java EE to standardowe rozwiązanie, które swego czasu było bardzo słabe, dlatego powstał Spring, który miał ulepszyć wszystkie braki Javy EE. Natomiast teraz gdy zarówno Spring jak i JEE miały już masę aktualizacji różnice w ich działaniu i możliwościach są mniej zauważalne.

I teraz tak... cały kod do działania programu jest pisany w Javie, poza konfiguracją. Natomiast nie potrzebujesz wiedzieć jak działają XML'e oraz inne yaml'e. Po prostu musisz wiedzieć jakich zależności (bibliotek) chcesz użyć w projekcie i na stronie tej biblioteki masz wszystko od A do Z napisane co gdzie wkleić, żeby działało. Nie ma tam nic czego warto się bać.

Jeśli chodzi o JSP - nie korzystaj z tego, nie bój się tego. To jest stary sposób pisania warstwy prezentacji (widok aplikacji z poziomu przeglądarki). Dzisiaj już nikt w nowych projektach tego nie używa. Teraz w Javie piszesz cały backend aplikacji wystawaiasz z tego serwis REST lub graphQL i tworzysz nowy projekt frontendowy przy pomocy jakiś frameworków JS (np Angular, Vue lub React)
komentarz 9 kwietnia 2020 przez Pr3sti Nowicjusz (150 p.)
Dziękuję pawi125 za szybką odpowiedź oraz kawałek wiedzy poruszającą tą tematykę. Szukam w internecie przykładowego projektu napisanego za pomocą wzorca MVC/MVP lecz większość które znajduję właśnie warstwę widoku ma najczęściej w plikach jsp, (jak wspomniałeś to stary sposób). Będę poszukiwał czegoś świeższego znadzieją, że warstwe widoku można również napisać w javie ;D
komentarz 9 kwietnia 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)

JSP to jest właśnie warstwa widoku pisana przy pomocy Javy. 

Ale to jest właśnie to, że dziś warstwy widoku nie pisze się w javie. 

Jeśli na siłę chcesz pisać frontend w 'javie' to poczytaj o thymeleafvadin lub wicket (nie jestem pewien czy te rozwiązania są dalej wspierane dla nowszych wersji javy). Ale mimo wszystko szedłbym w Angulara, który ma w sobie TypeScript i jest bardzo łatwy i przyjemny dla java developerów. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2022 w Java przez T100 Obywatel (1,450 p.)
+2 głosów
0 odpowiedzi 144 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 491 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2021 w C# przez tomasz12345 Użytkownik (750 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...