• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Projektowanie domowej sieci LAN - wybór infrastruktury, technologii i komponentów

Object Storage Arubacloud
+1 głos
567 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2020 w Sieci komputerowe, internet przez xyuru Obywatel (1,000 p.)

Cześć,

Chcę zaprojektować prostą, ale funkcjonalną sieć domową LAN w moim nowym domu.
Instalacje planowane są na czerwiec, ale chciałem skonsultować z Wami pewne decyzje i wykorzystać ten czas na przemyślenie ważnych od strony działania sieci elementów. 

1. Topologia i technologia.
Zdecydowałem się na topologię gwiazdy, czyli każdy odbiornik będzie podłączony do dedykowanego portu w switchu zamontowanym w rozdzielni w garażu. Co do switcha to na ten moment ukierunkowany jestem na switch zarządzalny Cisco lub Netgear z 16 portami gigabitowymi. Chcę separować użytkowników / porty i zarządzać ruchem sieci.
Pytanie 1: czy warto rozważyć również inne firmy przy wyborze switcha?

Temat mocno z tym powiązany to również planowany monitoring. Rozważam 2 opcje: switch ze zintegrowanymi 4 portami PoE do kamer monitoringu (tylko na potrzeby wewnętrzne bez chmury, wifi itp) lub dodatkowy switch PoE na strychu do kamer, od którego 1 kabel Gigabitowy wchodzi do portu w switchu zarządzalnym. 
Pytanie 2: jakie rozwiązanie jest powszechnie stosowane / sugerowane w tym wypadku?

2. Infrastruktura.
Mam problem w podjęciu decyzji na temat rodzaju skrętki zastosowanej w projektowanej sieci.
Dla rozjaśnienia opiszę odległości każdego połączenia:

nr 1 - switch <- 12m -> pokój 1
nr 2 - switch <- 17m -> pokój 2
nr 3 - switch <- 21m -> pokój 3
nr 4 - switch <- 25m -> salon (router + wifi)
nr 5 - switch <- 29m -> kuchnia (AP wifi)
nr 6 - switch <- 1m --> NAS
nr 8 - switch <- 4m --> garaż
nr 9 - switch <- 5m --> switch PoE na strychu 
LUB
nr 9, 10, 11, 12 - switch <-- 25m (PoE) --> kamery PoE

Zakładam, że kable będą puszczone w ścianie pod tynkiem oddalone o min. 40cm od przewodów napięciowych.

Pytanie 3: czy skrętka UTP kat 6 wystarczy do komfortowej pracy z dużym wykorzystaniem NAS (transmisja plików, streaming muzyki, zdjęć, wideo)?

Pytanie 4: czy jestem w błędzie zakładając, że położenie kabli kat.6 przy takich odległościach pozwoli mi w perspektywie 5-10 lat zmienić switch i NAS na 10-Gigabitowy, gdy ta prędkość stanie się już obowiązującym standardem?

Pytanie 5: co pominąłem, a jest ważne na etapie projektowania takiej sieci?

Z góry dziękuję za pomoc i sugestie.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 22 kwietnia 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
wybrane 22 kwietnia 2020 przez xyuru
 
Najlepsza
1) Osobiście olałbym netgear i spojrzał w stronę Cisco/Juniper. Jeśli rozwiązanie budżetowe to popularne są obecnie rozwiązania Mikrotik i Ubiquiti.

2) Oba rozwiązania są ok, osobiście nie bawiłbym się w drugiego switcha, no chyba, że chcesz do niego podpiąć NAS i tam już zrzucać nagrania z kamery. Jeśli chcesz 2 switche, to zepnij oba w LAG (min. 2 linki razem).

3) Tak będzie, ale pamiętaj, żeby kable nie "wmurować", tak żebyś mógł je potem łatwo wymienić na światło.

4) Jak zakładasz przesiadkę na 10Gb idź w światłowody.

5) Potrzebujesz jeszcze UPS do podtrzymania zasilania dla switcha i kamer. Osobiście puściłbym po 2 porty ethernet w pokoju i nie brał routera do salonu tylko jakiś AP, a sam router umieścił razem ze switchem. Możesz pomyśleć o zapasowym łączu np. LTE.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 307 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 203 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 144 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...