• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Jaki jest najlepszy system komputerowy?

Object Storage Arubacloud
+9 głosów
4,229 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Vizard Użytkownik (750 p.)
zamknięte 22 grudnia 2015 przez efiku
Wpadłem na taki pomysł. Stwórzmy listę swoich ulubionych systemów pod względem łatwości użytkowania, pomocy użytkownikom, możliwości dla przeciętnego użytkownika, jak i dla programisty czy grafika. Wypowiedźcie się w komentarzach :)
komentarz zamknięcia: Zamykamy ;)

13 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Harsay Pasjonat (23,640 p.)
edycja 8 kwietnia 2015 przez Harsay
 
Najlepsza

Ogólnie nie ma dużego wyboru (pominę abstrakcyjne systemy pokroju JNode)

  • Windows - najbardziej popularny system, który zapisał się w podświadomości ludzi. Praktycznie zawsze brany pod uwagę gdy tworzone jest oprogramowanie. 
  • Linux - rozkręca się jeżeli chodzi o użytkowanie przez "zwykłych śmiertelników". Najlepszy wybór jeżeli chodzi o oprogramowanie serwerowe lub oprogramowanie innych urządzeń.
    • Dystrybucje Linuxa
      • Ubuntu
      • Debian
      • Mint
      • CentOS
      • Fedora
      • ElementaryOS
      • i tak dalej...
    • Mac OSX - Kolejny system dużej korporacji Apple. Zamknięty ekosystem. Kupujesz maca i wiesz, że będzie działać.
    • iOS - system mobilny dla urządzeń Apple'a
    • Android - najpopularniejszy system mobilny.

Dla przeciętnego wyjadacza chleba poleciłbym Windowsa. Większość oprogramowania na nim pójdzie i użytkownik uniknie sytuacji "czemu to nie działa na moim komputerze?". Dla gracza - Windows. Dla użytkownika pakietu Adobe i innego popularnego oprogramowania, którego nie znajdziesz na innych systemach - Windows. Pakiet Adobe i wygodne korzystanie - Mac. Dla osoby bardziej świadomej, że np. chce korzystać sprawnie ze sprzętu w celach multimedialnych i przeglądaniu Internetu lub dużej możliwości modyfikacji to poleciłbym jedną z dystrybucji Linuxa (bądźmy szczerzy tutaj - granie na Linuxie sprawia zbyt dużo bólu na chwilę obecną). Człowiek obeznany w te klocki będzie w stanie wybrać to co mu będzie odpowiadało biorąc pod uwagę różne kwestie.

I tak w większym skrócie przedstawiłem co myślę na ten temat.

komentarz 8 kwietnia 2015 przez Vizard Użytkownik (750 p.)
Granie na Linuxie ma się zmienić na lepsze dzięki Steam OS :D Ale na razie to tylko dość optymistyczna przeszłość. Podobno jak Linuxy uzyskają około 20% udziałów w rynku PC to większość gier będzie  postawać i na ten system
komentarz 8 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)

są jeszcze min:

AROS

BeOS‎

DOS - legend.

FreeBSD 

OpenSolaris - ciekawy system od Oracle.

+18 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Zelent OS :D
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Vizard Użytkownik (750 p.)
Jak powstanie to będzie oczywiście najlepszy, ale na razie nawet bety nie widać :D
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Grabarz Bywalec (2,880 p.)
Nie ma jeszcze nawet co mówić o wersji alpha :D
+4 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Moim zdaniem  DOS, bo w konsoli. No i Linux, bez interfejsu graficznego, zapewne dużo lepszy od DOSa, nie bądźmy sentymentalni.
+4 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez SyntaxError Pasjonat (17,170 p.)
Zarówno pod serwer www, jak i środowisko do programowania w PHP-ie, mySQL czy dla np. nodeJS-a dla mnie najlepszy jest Debian.
Do codziennego użytku, programowania w C i C++ pod Eclipsem, pisania frontu w html-u, css-ie czy js-ie w notepadzie++ używam klasycznej Windy 8.1
+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Vakoss. Bywalec (2,870 p.)
Bardzo wygodnym systemem dla programisty jest także Linux Ubuntu lub elementary OS
+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)
Dla mnie osobiście Linux, ma nieograniczone możliwości i jest za darmo.

Pozdrawiam
+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez niezalogowany
No, są różne opinie: starzy wyjadacze uważają, że Windows to najpopularniejszy wirus komputerowy a ich ulubionym zwierzątkiem jest pingwin a jabłek nie lubią. "Normalni" użytkownicy wolą oczywiście Windowsa, bo jest no właśnie znany i dla nich jest ważne jaki system, byleby włączał Facebooka ;) Na zachodzie, może i gdzie indziej najpowszechniejszy jest MacOS... Moim zdaniem Windows jest dobry, MacOS-a nie cierpię a Linuxa zamierzam kiedyś spróbować :)
komentarz 8 kwietnia 2015 przez GrzesiekB Gaduła (3,720 p.)
Ja jestem inny :) Windows to póki co wiodący system i ciężko tutaj polemizować. Na tym niemal wszystko działa.

MacOS - linux na sterydach - wszystko działa co związane z pracą, stabilny - po prostu dobry.

linux jest darmowy i to jego ogromna zaleta - do zadań serwerowych też jest świetny. Tylko jak na nim pracować w dziale innym niż IT?
komentarz 9 kwietnia 2015 przez TBO Użytkownik (790 p.)
Masz całkowitą racje. Linux na razie do rozwiązan domowych kuleje... ze względu na Windowsa i ludzi którzy nie chcą sie uczyć innych rozwiazań (czyt. Linux).
+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez kmieciak_m Mądrala (7,450 p.)
Ja bym polecał posiadanie jednocześnie Windowsa i Linuxsa ze względu przede wszystkim na to, że na Linuxsie jest mniejsza szansa na złapanie wirusa czy robaka więc nadaje się on lepiej do przeglądania sieci. (Oczywiście nie uważam, że na Linuxsa nie ma żadnych wirusów jak twierdzą mity).
komentarz 9 kwietnia 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Na Linuksie nie ma szans na złapanie niczego, bo wymagane są prawa roota aby cokolwiek zrobić, jak pobierzemy przypadkiem jakiegoś syfa to i tak nic on nie zrobi, bo potrzebne są uprawnienia.
komentarz 12 kwietnia 2015 przez kmieciak_m Mądrala (7,450 p.)
Dzięki za sprostowanie.
+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez DarkEliat Bywalec (2,810 p.)
edycja 2 lipca 2017 przez DarkEliat
Moim,zdaniem najlepszy na komputer jest system windows 7, ponieważ ten windows 8 to dla mnie dziadostwo. Za to na komórki bezwzględnie polecam Androida od 4.2.2 w górę. Wszystkie inne systemy na komurki są niewarte zachodu. Dlaczego ? Jeżeli lubisz gry na smartphonie to np. Na IOS niektóre gry nigdy nie wychodzą. Natomiast na androidzie można znaleść multum różnego typu gier i programów ułatwiających działanie systemu.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Quqy Początkujący (380 p.)
Właśnie na IOS gry wychodzą, ponieważ developerzy na IOS lepiej zarabiają  :)
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Vizard Użytkownik (750 p.)
Sam korzystam właśnie z 8.1 i nie czuję wielkiego dziadostwa. Część pomysłów jest jak dla mnie nie do końca dopracowana i przemyślana pod względem praktyczności co się ma zmienić w Win10.

Apropo systemów mobilnych to dużo słyszałem dobrego o Windows Phone i podobno pod względem funkcjonalności nie ustępuje w niczym Androidowi.
komentarz 10 kwietnia 2015 przez DarkEliat Bywalec (2,810 p.)
Ciekawe jest to co mówisz. Szkoda, że nie miałem okazji przetestować.
+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Moim ulubionym systemem operacyjnym jest Windows 7 Gorąco polecam ☺
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez szmq Pasjonat (22,770 p.)
Najlepszym system to Windows 1.0 ;pp tak poważnie uwielbiam linuxa i strasznie podoba mi sie pomysl na windowsa 10. Kiedyś korzystałem jeszcze z OSX, Beos, HaikuOs. Jeżeli chodzi o smartfony moim zdaniem nalepszym na własne potrzeby jest Android :)
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Vizard Użytkownik (750 p.)
Linux to obszerne pojęcie :D Moim ulubionym jest Mint ale na razie po grafikach :D
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez nowyfolder Mądrala (7,250 p.)

Chciałbym tylko zauważyć, że system komputerowy != system operacyjny
Może to stwierdzić każdy, wklepując powyższe nawet na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/System_komputerowy

komentarz 9 kwietnia 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Dokładnie :P
+1 głos
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)

Dla mnie najwygodniejszy jest kali linux ze względu na liczne narzędzia do testowania bezpieczeństwa aplikacji na tym systemie. Oferuje fajne narzędzia dla programistów.

Podobne pytania

+5 głosów
6 odpowiedzi 885 wizyt
+1 głos
7 odpowiedzi 490 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2015 w Offtop przez niezalogowany
+1 głos
5 odpowiedzi 419 wizyt
pytanie zadane 15 października 2015 w Offtop przez niezalogowany

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,647 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...