• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Boot priority - stary BIOS ?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
471 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez systemXYZ Początkujący (290 p.)
edycja 29 marca 2020 przez systemXYZ

Hej wszystkim.

Problem następujący - mam starego lapka i chcę zrobić z niego sprzęt do neta i głupot dla mamy. To samsung R530. Pomysł więc był kupić ssd do niego po prostu i postawić linuxa. Dysk kupiony, os postawiony i teraz dochodzimy do głównej części ! wchodząc w bios w głównej main zakładce, widzę przy sata, że jest mój dysk podpięty ALE, gdy wchodzę w boot priority to już go tam nie mogę wybrać, rezultat jest taki, że bios nie widzi dysku i nie może się zbootować. Czy czeka mnie update BIOS ? ktoś jakieś pomysły, wskazówki ? 

komentarz 29 marca 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
edycja 29 marca 2020 przez Barbarossa
A jak startujesz bez wchodzenia w bios? Masz inny system wgrany inny dysk? Na innym komputerze system z dysku staruje?
komentarz 29 marca 2020 przez systemXYZ Początkujący (290 p.)
nie startuje, 'boot not found' czy tam 'os not found' coś takiego, no ale to nie dziwne, bo bios przy bootowaniu nawet nie patrzy na ten dysk. Stawiałem już kilka razy system, więc tak  :)  os na dysku działa bo podpinałem go po innego lapka i poszło idealnie. Na reddicie nie bardzo wiedzieli jak mi pomóc, może wy będziecie wiedzieli co i jak mi podpowiedzieć. Stawiany system był w uefi i legacy mode, i tak i tak próbowałem, ale nic to nie dało. Skończyły mi się pomysły, ktoś na reddicie pisał, że potrzebny będzie update biosa, ale nigdy tego nie robiłem w dodatku bez postawionego systemu.
komentarz 29 marca 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
Zresetować bios próbowałeś?
komentarz 29 marca 2020 przez systemXYZ Początkujący (290 p.)
tak, to samo. Dysk widoczny w main, ale boot priority nie. Mogę jeszcze dodać, że np. stawiając fedore z usb to w boot priority jest widoczny pendrive i live odpala normalnie.
komentarz 29 marca 2020 przez Barbarossa Obywatel (1,650 p.)
Ciekawe może faktycznie upgrade biosu
komentarz 29 marca 2020 przez systemXYZ Początkujący (290 p.)
cóż, poczekam jeszcze może ze 2 dni - może ktoś tutaj miał jakiś podobny przypadek i wie z czym to się je. Tak czy inaczej BarbarossaWielki dziękuję Panu bardzo :) Doceniam każdą pomoc.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 30 marca 2020 przez styrczu Obywatel (1,050 p.)
Zacząłbym od update'u BIOSa. Masz tam jakieś opcje Legacy/Uefi w BIOSie?
komentarz 23 kwietnia 2020 przez systemXYZ Początkujący (290 p.)
przepraszam styrczu, ale nie widziałem tego komentarza. Opcji Legacy/Uefi w Biosie brak ! nie mam aktualnie na lapku żadnego OS-a. Masz jakieś porady jak zrobić update BIOSa w takim stanie ?
komentarz 23 kwietnia 2020 przez systemXYZ Początkujący (290 p.)
i jak znaleźć update do BIOSa, w sensie, jaki będzie poprawny jeżeli zależy mi właśnie na podpięciu ssd-ka z linuxem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 165 wizyt
pytanie zadane 7 grudnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Gucci Gaduła (4,580 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 832 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 11,894 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2018 w Systemy operacyjne, programy przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...