• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prosze o pomoc Jaka dystrybucje wybrac ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
165 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez I3obaSeK Użytkownik (720 p.)
Witam chciałbym się was zapytać jaka dystrybucje linuksa byście polecili początkującemu bo juz głowa mnie od tego wszystkiego boli sciagam patrze i nie moge sie zdecydowac głownie myślałem o Manjaro i Mint tylko nie wiem ktora bedzie dla mnie lepsza na dłuższa mete chyba ze znacie cos innego jeszcze.

Dziekuje.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 marca 2020 przez Mateusz Rudnik Początkujący (370 p.)
Witam :)

Nie ważne jaką dystrybucje wybierzesz, nie ma tej "najlepszej".
Aczkolwiek nie każda nadaje się na sam początek przygody. Jak widzę wpadły ci w oko zupełnie 2 różne dystrybucje. Manjaro które jest oparty o Arch i Mint który opiera się na Ubuntu i Debianie. Obie mają swoje plusy, nie ma tu jednej odpowiedzi. Używałem obu i z każdej dobrze mi się korzystało. Największym plusem Manjaro jest to że opiera się na Arch i szybko ma wszystkie nowości. Za to Mint jest oparty na Ubuntu które często wykorzystuje się w zastosowaniach serwerowych. Obie dystrybucje nauczą cię dużo rzeczy, mam nadzieję że jakoś pomogłem. Jakbyś miał jakieś pytania to z chęcią odpowiem i życzę miłej przygody z Tuxem :)
komentarz 29 marca 2020 przez I3obaSeK Użytkownik (720 p.)
I chyba zostane przy Mincie wydaje mi sie ze najwiecej sie naucze na samym poczatku a w miare bezpieczny to system bo juz mam na dysku pelno dystrybucji od kali,parrot po lubuntu,xubuntu,mx,pclinux itp a nie wydaje mi sie ze nie ma co na gleboka wode leciec.

Nie ukrywam ze zalezy mi tez na prywatnosci i anonimowosci w sieci dlatego sciagalem tez Tails ale z tego co czytalem nie poleca sie go instalacji obok windowsa poniewaz mija sie to z celem.
komentarz 29 marca 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Prawda jest taka, że te wszystkie dystrybucje to jeden i ten sam system. Główna różnica jest w menadżerach pakietów, cała reszta to praktycznie to samo.

Na początek zainstaluj sobie dystrybucję, która just works. I nie wierz Arch maniakom, że jak zainstalujesz Archa, to normalnie otworzą się wrota do nieskończonych pokładów wiedzy. To bzdury.

 

komentarz 29 marca 2020 przez I3obaSeK Użytkownik (720 p.)
Mint bedzie dobrym wyborem ? Czy proponujesz cos innego ?
komentarz 29 marca 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Mint jak najbardziej.
0 głosów
odpowiedź 29 marca 2020 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
edycja 29 marca 2020 przez DeBos123

Moim zdaniem powinieneś zacząć od Mint'a Manjaro. Jest bazowany na Arch'u, którego sam używam i będzie Ci łatwiej w przyszłości przejść z Mint'a Manjaro na wcześniej wspomnianego Arch'a, który moim zdaniem jest dobrą dystrybucją z powodu na AUR, który ułatwia instalacje wielu programów.

komentarz 29 marca 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Moim zdaniem powinieneś zacząć od Mint'a. Jest bazowany na Arch'u

Co?

komentarz 29 marca 2020 przez Mateusz Rudnik Początkujący (370 p.)

@DeBos123,
Mint i Arch?

komentarz 29 marca 2020 przez DeBos123 Nałogowiec (44,950 p.)
Rzeczywiście, mój błąd, już poprawiłem.

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 341 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 181 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2015 w C i C++ przez pewolt Mądrala (5,790 p.)
–1 głos
0 odpowiedzi 142 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2022 w Systemy operacyjne, programy przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...