• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy obecny frontend bazuje tylko na frameworkach?

42 Warsaw Coding Academy
0 głosów
698 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2020 w HTML i CSS przez MAXIM7 Obywatel (1,990 p.)
Cześć wszystkim, czy obecnie tworzy się strony korzystając tylko z frameworków (chodzi mi konkretnie o frontend), czy można je spokojnie też tworzyć bazując na czystym htmlu, cssie i js? Czy są jakieś zalety korzystania z frameworków, takich jak react, vue.js, angular itd. oprócz wygody programisty?

Czy dobrze rozumiem, że korzystając np. z Reacta, kod po stronie programisty będzie posiadał składnię Reacta, ale już po stronie przeglądarki, po wyświetleniu kodu źródłowego, będzie on wyglądał jak zwykły html? Czyli kod po stronie programisty będzie bardziej czytelny, ale ostatecznie wychodzi czysty html?

Dodatkowo mam pytanie dotyczące node.js. Z tego co czytałem to jest to framework, który łączy frontend z backendem i bazuje na JavaScripcie, ale przecież js jest językiem frontendowym, widocznym dla użytkowników, czyli tak jakby backend był widoczny dla wszystkich, a to przecież jest niebezpieczne. Jak to jest?

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 marca 2020 przez frostify Mądrala (5,640 p.)
wybrane 19 marca 2020 przez MAXIM7
 
Najlepsza
Zdania są podzielone.

Jeżeli masz do zrobienia prostą zwłaszcza bardziej statyczną aplikację, nie warto zaciągać cięższych dział, jak frameworki.

O ile taki vue js nie wydaje się ważyć dużo, dla pełnego działania SEO musi zostać renderowany, a żeby to renderowanie było możliwe z takim nuxt js, już zaczynają się cięższe działa.

Ostatecznie nuxt js generuje właśnie statyczne pliki html, które przecież można napisać samemu, nie?

Właściwie podobnie jest z wordpressem, przy odpowiednich trikach i zbudowaniu samemu motywu, który zniweluje wady wordpressa, możesz użyć wtyczki cache i wygenerować statycznie pliki html.

Nie twierdzę, że generatory stron statycznych są tak słabe jak podkręcony wordpress z cache, ale moim zdaniem (zdania pewnie są podzielone) nie taka daleka droga.

Bez generatorów stron statycznych w takim np. vue js nie zobaczysz kodów strony po kliknięciu w żródło strony, tam będzie tylko <div class="app"></div>, treść możesz zobaczyć dopiero w devtoolsach po kliknięciu w zbadaj element.

Wybór zależy od skali aplikacji i choćby tego, kto będzie z tobą współpracował przy projekcie, czy może będziesz go robił sam.

Nie twierdzę, że czysty html, css, js jest zawsze lepszy od frameworków, jednak na pewno tak się zdarza i to tym bardziej im prostsza i mniejsza oraz bardziej statyczna jest strona.

Osobiście jestem fanem vanilla js.

Więc zdecydowanie jeśli czujesz, że nie potrzebujesz frameworka by zrobić dany projekt, rób w vanilli.

A jeżeli chodzi o node js - nie jest to framework.

Node js to program, taki jak przeglądarka.

Z przeglądarką łączy go przede wszystkim to, że potrafi egzekwować kod javascript.

Jako, że js jest wbudowany w przeglądarkę, a komuś zachciało się na zapleczu strony także pisać w js-ie, stworzono do tego specjalny program - node js.

Fakt, że js wbudowano w przeglądarkę nadał mu miano czy bardziej przydomek języka front-endowego, jednak jest to nadal po prostu język programistyczny,

A node js umożliwia mu działanie na backendzie, tak jak php czy python.

A więc node js musi zostać zainstalowany na serwerze, by tworzyć aplikacje w oparciu o node js.

Nie ma go w zwykłych hostingach, ale znajduje się np w google firebase czy netlify.

Można go zainstalować także na vps-ie.
+1 głos
odpowiedź 18 marca 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
1. Obcenie lepiej jest wykorzystywać frameworki, ponieważ one oferują dużo dodatkowej logiki takiej jak np routing czy i18n.

Oczywiście można pisać w czystym htmlu i css ale jest to trochę mało efektywne. Pisząc we frameworkach należy jednak posiadać fundamentalna wiedze z JS oraz HTML'a

2. Tak React stosuje tgz JSX lub TSX (dla typescripta). To jest specjalny szablon w którym piszesz sobie zarówno w htmlu jak i w javascripcie ale po kompilacji zostaje czysty html). Jest to wygodne rozwiazanie bo możesz np (nie znajac rozumiaru tablicy) wypisać jej wszystkie elementy poprzez 1 instrukcje JS we fragmencie HTML'a.

3. Node.js służy do pisania backendu w javascripcie ale jest wykonywany poza środowiskiem przeglądarki. Z tego względu tworzy odzdzielną warstwę aplikacji nie widoczną dla użytkownika (poza pewnymi framgentami np restowe end-pointy)
+1 głos
odpowiedź 18 marca 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Pewnie, że się tworzy. W dodatku jak zależy Ci na dobrym SEO to powinieneś nastawić się na renderowanie po stronie serwera a następnie ulepszać stronę na pomocą JS. Większość stron jest na tyle prosta, że można pisać w czystym JS. A przy aplikacjach webowych radziłbym unikać JS. Ten język według mnie został stworzony do prostych interakcji na stronach a nie do pisania np gier. W dodatku te frameworki bardzo szybko się zmieniają i spowalniają ładowanie strony. No i na koniec trzeba dodać, że w większości tych frameworków nie ma możliwości częściowego ładowania JS i HTML co przy SEO ma kluczowe znaczenie.
komentarz 18 marca 2020 przez Paweł Nąckiewicz Nałogowiec (48,990 p.)
SEO jest bardzo dobrze obsługiwane po stronie frameworków - np Gatsby - który używa Reacta jest renderowany po stronie serwera i bardzo dobrze sie pozycjonuje
komentarz 18 marca 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Głównie chodziło mi o aplikacje CSR- te podejście jest chyba najpopularniejsze w przypadku aplikacji webowych wykorzystujących frameworki JS. Poza tym renderowanie po stronie serwera lepiej zrobić w czymś innym niż JS. Chociażby dla lepszej wydajności.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,671 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2017 w JavaScript przez JakubLabudda Użytkownik (640 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 866 wizyt
–3 głosów
2 odpowiedzi 8,947 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2016 w PHP przez Jakub Wróbel Użytkownik (920 p.)

93,382 zapytań

142,382 odpowiedzi

322,539 komentarzy

62,740 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

VMware Cloud PRO - przenieś swoją infrastrukturę IT do chmury
...