• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Samoczynny restart PC

Object Storage Arubacloud
0 głosów
263 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2020 w Sprzęt komputerowy przez schmichal Nowicjusz (120 p.)
edycja 11 marca 2020 przez schmichal

To mój pierwszy post na forum, więc chciałem się ze wszystkimi przywitać – cześć wszystkimlaugh
Chciałem prosić społeczność o pomoc w zidentyfikowaniu i wyeliminowaniu problemu, polegającego na spontanicznym wyłączaniu się mojego PC. Otóż w dość losowych momentach następuje wyłączenie komputera, po czym się restartuje. Tzn. Wygląda to jakby miał zamiar się zrestartować, natomiast natychmiastowo wyłącza się ponownie i utrzymuje się w tej pętli do momentu, dopóki nie zostanie wyłączony z zasilania wyłącznikiem z tyłu obudowy. Tak jak już wspominałem nie potrafię powiązać tego problemu z żadnymi konkretnymi okolicznościami. Co ciekawe – problem występuje w nieregularnych odstępach czasu. Od ok. października nie występował (miałem nadzieję że w jakiś sposób sam się rozwiązał), natomiast od paru dni powrócił i występuje praktycznie codziennie. 
Diody EZ Debug zlokalizowane na płycie głównej podczas restartu zapalają się w określonej kolejności – parukrotne zapalenie się diody CPU, następnie pojedynczy błysk diody DRAM i restart.
Specyfikacja mojego komputera to:
•    MSI B250 PC MATE
•    Intel Pentium G4560
•    SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 
•    GOODRAM IRDM 8GB czarny [1x8GB 2400MHz DDR4 CL 17-17-17 DIMM]
•    ASUS GeForce GTX 1050 Ti CERBERUS Advanced 4GB
•    SilentiumPC Vero L2 Bronze 500W
•    Toshiba 2TB
Będę wdzięczny za wszelką pomoc. W momencie gdyby przydatne były jakiekolwiek dodatkowe informację – proszę o sygnał a najszybciej postaram się je uzupełnić.
Z góry dziękuję za poświęcony czas i zainteresowanie!

EDIT: załączam link do zdjęć podzespołów oraz logów systemowych i z HWMonitor: link

komentarz 10 marca 2020 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Sprawdź od najprostszych - logi.
PSU czy trzyma napięcia w normach ATX, kable prawidłowo podpięte, dociśnięte, czysty?

Temperatury, CPU, GPU.
RAM - w prawidłowym slocie siedzi? Jakiś test czy sprawny.

Socket czy są proste piny.
komentarz 11 marca 2020 przez schmichal Nowicjusz (120 p.)

Dzięki za odpowiedź!

wrzucam link do logów oraz zdjęć jak wygląda sytuacja.
Faktycznie w pliku zdarzenia_administracyjne.evtx występują zdarzenia krytyczne które pokrywają się czasowo z restartem...

link: logi/zdjęcia

 

komentarz 11 marca 2020 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
To jest info, że został odcięty prąd. Ogólnie sypie błędami ten Windows. Przydałby się refrsh i jest problem z licencją ;)

BIOS masz wgrany najnowszy? CPU siedzi równo piny proste? Próbowałeś BIOS przywracać do ustawień domyślnych?
komentarz 20 marca 2020 przez schmichal Nowicjusz (120 p.)
edycja 22 marca 2020 przez schmichal

Ok, aktualizacja: 
Wykonałem aktualizację BIOS. Zweryfikowałem podłączenia na płycie głównej i jak siedzą poszczególne podzespoły w slotach (wydaje się że ok). Nie sprawdzałem natomiast CPU, ze względu na fakt, że brak mi doświadczenia w zabawie z hardware i trochę boję się demontować układ chłodzący i sam procesor... Natomiast żeby zweryfikować czy to nie kwestia Windowsa - postawiłem na osobnej partycji Linux Mint. Przez parę dni hulał miło, natomiast po instalacji Steama PC dokonał nieszczęsnego resetu... 
Wykonałem Stress Test przy pomocy programu Prime95 (raport załączam poniżej w linku), podczas ok. 2h pracy przy całkowitym obciążeniu procesora reset nie wystąpił, a temperatura CPU nie przekroczyła 54 st.

Link - stress test


Nie jestem pewien na ten moment jakie dodatkowe kroki wykonać... Spróbuję przywrócić BIOS do ustawień fabrycznych zgodnie z radą i zobaczyć czy to przyniesie jakieś skutki. Przyznam że grzebać fizycznie w CPU się trochę obawiam i wolałbym wykluczyć wcześniej inne opcje.

EDIT: Przywrócenie BIOSu do ustawień fabrycznych nie pomogło. Co więcej, zauważyłem że po każdym z spontanicznych restartów PC, BIOS sam wraca do ustawień fabrycznych...

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 10 marca 2020 przez Luna Cognita Dyskutant (8,130 p.)
mozliwe ze zwarcie masz na stacji dyskow, jesli takową masz, jesli nie szukałbym winowajcy w temperaturach, lub zasilacz siada, ewentualnie format xD
komentarz 10 marca 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Jak zwarcie może wprowadzić sprzęt w boot loopa?

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 758 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Wojtek87 Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 103 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 335 wizyt
pytanie zadane 10 października 2021 w Sprzęt komputerowy przez 01001G Nowicjusz (160 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,541 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...