• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

W pełni bootowalny Linux z pendrive.

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
12,195 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Ostatnio pozbyłem się Linuxów z moich PC, ponieważ zamulały mi kompa. Nie chcę mieć 2 lub więcej systemów na raz na żadnym z moich komputerów, bo już mam tego dosyć. Czas stworzyć uniwersalny, magiczny pendrive do zadań specjalnych! Założenia są takie:

  • Mam do dyspozycji pendrive 16GB na USB3, w razie potrzeby może dokupię większy
  • Linux ma być w pełni bootowany z pena, ma być tam zainstalowany jak na zwykłym dysku i móc zapisywać tam trochę plików (nie, nie będzie tam filmów i gier tylko conajwyżej kilka lekkich IDE + kody źródłowe).
  • System ma służyć głównie do programowania, rozwiązywania zadań algorytmicznych pisania własnych prostych bibliotek i na obozy informatyczne. Będzie załączany z pendriva kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. No i oczywiście ma służyć też do usuwania plików systemowych Windowsa.
  • Maszyny jakimi dysponuję to z reguły 64-bitowe komputery, z 4-8GB pamięci RAM

I teraz mam 2 prośby. Szukałem przez chwilę w internecie jakichś poradników, i póki co nic świeżego na ten temat nie ma, a przynajmniej nie zauważyłem. Po 1 wyraźcie swoją opinię jakie distro byście tam zainstalowali (czy to ma być Ubuntu/Mint czy może jakiś inny - ma być lekki i prosty, okrojony, więc jeśli Ubuntu to raczej Xubuntu/Lubuntu bym chciał). Po 2 chciałbym wiedzieć w jaki sposób przeprowadzić taką instalację na pendrive, czy da się ją przeprowadzić z moimi założeniami.

 

 

9 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 7 sierpnia 2015 przez Toxc Mądrala (7,140 p.)
komentarz 7 sierpnia 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
W sam raz dla Krecika
komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Żeby zrobić takiego debiana trzeba chyba już gdzieś niestety mieć tego debiana na dysku :/
komentarz 7 sierpnia 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
a nie możesz się wysilić i skorzystać z maszyny wirtualnej ? :p
komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Dobry pomysł z tą maszyną wirtualną, chyba spróbuję coś takiego zrobić.
komentarz 7 sierpnia 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
Dzięki maszynie wirtualnej możesz jakikolwiek system zainstalować na pendrivie.. Debian jest dość surowy ( ale dobrym środowiskiem do pracy ), całkiem ładnie chodzi Mint. Popróbuj. Odradzam Ubuntu bo jest bardzo przeładowany. Mint korzysta a repozytoriów Ubuntu/Debiana stąd masz dobre wsparcie.
komentarz 7 sierpnia 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
Szukaj dystrybucji LiveCD, które zazwyczaj są lżejsze a posiadają pełnoprawne środowisko
komentarz 7 sierpnia 2015 przez Toxc Mądrala (7,140 p.)
komentarz 8 sierpnia 2015 przez KamilKulig Gaduła (3,670 p.)
Program służy do tworzenia bootowalnych pendrivów, a nie systemów operacyjnych na pendrivie. Nie o to chodziło autorowi
0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)

Na pendrive? surprise

Zainwestuj w dysk zewnętrzny i będzie śmigać :)

 

komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Dlaczego by nie? Nie mam zamiaru inwestować aż tyle kasy a wiem że się da zainstalować jakiegoś lekkiego linuxa na penie. Poza tym mówiłem, nie zależy mi na miejscu.

komentarz 7 sierpnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
komentarz 7 sierpnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Dobra strona, w końcu to o co mi chodziło. Czyli o oszukanie instalacji żeby nie instalować na dysku wewnętrznym tylko na penie.
komentarz 7 sierpnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)

Szukaj pod frazą how to install linux on usb

0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Nagraj Rufusem obraz na pendrive. Ja bym zainstalował Debiana albo Arch Linux.
komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
To jest opcja służąca do instalacji Linuxa na dysku przez pendrive. Ja chce aby mój Linux nie miał nic wspólnego z dyskiem.
komentarz 7 sierpnia 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Zamieszałem się ;p
komentarz 7 sierpnia 2015 przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
Pan krecik chce mieć system na nośniku USB (stick) :)
0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2015 przez Szykem2 Nałogowiec (29,510 p.)

Ja mam fedore na dysku zewnętrznym szczerze polecam takie rozwiązanie ale jak chcesz na pendrive to:

pełna instrukcja krok po kroku

komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Zaraz stestuję to, mam nadzieję na sukces będe instalował Lubuntu :)
komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Po przeczytaniu stwierdzam, że to nie jest to czego szukałem. To tylko gotowa aplikacja (PortableApps.com) a nie prawdziwy Linux na pendrive jako dysku. Nie polecam.
komentarz 7 sierpnia 2015 przez Szykem2 Nałogowiec (29,510 p.)
Zawsze można spróbować tak jak na zwykłym dysku tylko podczas instalacji wybierasz perdrive nie HDD/SSD
0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2015 przez Vodoo Dyskutant (9,270 p.)
Instalacja dowolnej dystrybucji linux'a na pendrive: http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/
komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
To NIE jest instalacja na pendrive bezpośrednio, tylko pośrednio z kompa na pendrive i z pendrive na dysk... Ja nie chcę mieć tylko systemu live, chce mieć pełnoprawny OS.
0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2015 przez damianmisztal Gaduła (4,730 p.)
A gdybyś wybootował sobie jednego pena z instalką linuxa i włożył drugiego, normalnie zaczął proces instalacji przez dosa i wtrakcie nie mgółbyś wybrać miejsca instalacji na tego drugiego pena?
komentarz 7 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Właśnie tak zrobiłem z Lubuntu, zainstalował się ale po włożeniu do komputera wywaliło jakiś błąd z kernelem linuxa i się wysypał.
0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Użyj knoppix'a, normalnie wygrywasz jak instalke iso ale tak naprawdę to już gotowy system, Można pliki na pendrive w prosty sposób.
0 głosów
odpowiedź 26 września 2017 przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
Wiem że temat stary ale też chciałbym wykorzystać linux'a na pendrive (do podobnych celów). Jaką pojemność USB wybrać 8GB, 16GB, a może aż 32GB? Liczę na szybką odpowiedź ;)

Nicolaus
0 głosów
odpowiedź 26 września 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Cześć.

Ostatnio pozbyłem się Linuxów z moich PC, ponieważ zamulały mi kompa

To znaczy że masz słabe pojęcie o Linuksach.

Dla odmiany,pozbyłem się Windowsów bo.....doprowadzają ludzi do poczucia beznadziei i depresji.

Pozdrawiam :)

komentarz 26 września 2017 przez Molester Bywalec (2,920 p.)
data posta

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 3,023 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 677 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Bakr Mądrala (6,850 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 841 wizyt

92,537 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...