• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Optymalizacja dysku SSD pod Linuxem.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
780 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2020 w Systemy operacyjne, programy przez gnu_ewm Gaduła (3,340 p.)
Witam.

Niedawno przesiadłem się na dysk SSD. W związku z tym mam kilka pytań:

-Jak włączyć TRIM i SMART?

-Jak sprawa wygląda z defragmentacją?

Używam distro SparkyLinux (bazujące na Debianie testing)

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 24 lutego 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
wybrane 25 lutego 2020 przez gnu_ewm
 
Najlepsza

Sprawa jest trochę skomplikowana ponieważ nie ma jednoznacznych wytycznych jak zoptymalizować dysk SSD. Różne dystrybucje zalecają różne rozwiązania.

Ja osobiście wybrałem 2 metody optymalizacji:

- w fstab ustawiłem opcje montowanie na relatime, dobrym wyborem może być też atime noatime (warto poczytać o różnicach)

- TRIM włączyłem aby wykonywało się raz w tygodniu poprzez

sudo systemctl enable fstrim.timer

 

Defragmentacja występuje tylko pod Windowsem i tylko w dyskach HDD. W Linuksie tym się nie martwisz bez względu na rodzaj dysku.

komentarz 25 lutego 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
A to nie jest tak, ze  atime to jest opcja fo ktorej sie odnosisz przez inne komendy? Samo atime nic Ci nie da.
komentarz 25 lutego 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Przepraszam miało być noatime, zamiast atime
0 głosów
odpowiedź 24 lutego 2020 przez Bartx Bywalec (2,120 p.)
Co do defragmentacji: nie należy tego robić na dysku SSD.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 781 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 394 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 376 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...