• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Kombinatoryka zadanie - pomocy.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
280 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez damiang19 Nowicjusz (220 p.)
zamknięte 30 kwietnia 2020 przez damiang19
Mamy 23 jedynki i 5 zer. Na ile sposobów można ułożyć te liczby tak żeby zera nie występowały obok siebie?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
komentarz zamknięcia: Najlepsza

1 odpowiedź

+5 głosów
odpowiedź 24 lutego 2020 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
wybrane 24 lutego 2020 przez damiang19
 
Najlepsza

Mam pewien pomysł, ale nie jestem pewien czy to będzie dobre rozwiązanie - jeśli nie, to niech mnie ktoś poprawi. wink

No więc koncepcja jest taka, że tworzymy sobie 6 "pudełek", między którymi stawiamy zera (czyli dokładnie 5 zer). Do tych pudełek będziemy wrzucali jedynki, które będą rozdzielały zera (a mogą tam być wrzucane prawie w dowolny sposób, jedyne zastrzeżenie jest takie, że do czterech wewnętrznych pudełek należy wrzucić przynajmniej po jednej jedynce).

Wobec tego, cztery jedynki na pewno znajdują się w czterech wewnętrznych pudełkach. Pozostało nam więc 19 jedynek (czyli identycznych obiektów), które musimy rozdysponować na 6 pudełek (które są rozróżnialne). Przyda nam się do tego coś takiego, jak kombinacja z powtórzeniami (możesz poczytać prezentację).

komentarz 24 lutego 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Jest bardzo dobrze.

Niepokoją mnie tylko 3 słowa - "Mam pewien pomysł"
komentarz 24 lutego 2020 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Dlaczego Cię niepokoją? laugh Mogę usunąć, jeśli sieją grozę. cheeky​​

komentarz 24 lutego 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Rozwiązałeś to wzorcowo stąd moje wątpliwości, czy sam na to wpadełeś, czy znałeś to rozwiązanie z wykładów probabilistyki ;)
komentarz 24 lutego 2020 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Gdzieś na matematyce dyskretnej się przewinęła kombinatoryka i temat pudełek, który po prostu zaadaptowałem pod to zadanie, co nie było jakieś trudne. Ale zawsze mam wątpliwości w przypadku kombinatoryki, łatwo tu się pomylić, czegoś nie uwzględnić, albo policzyć coś dwa razy. wink

komentarz 24 lutego 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Zgadza się, mam  podobnie. To jedyny dział matematyki, gdzie trafiają się zadania, w których nie mam pewności czy rozwiązałem prawidłowo.
komentarz 24 lutego 2020 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Kiedyś nie lubiłem kombinatoryki, ale teraz to nawet uważam, że to całkiem fajna rzecz, bo pojawiają się zadania, gdzie trzeba faktycznie pomyśleć, a nie tylko klepać jeden schemat przez całą szkołę. cheeky

komentarz 24 lutego 2020 przez damiang19 Nowicjusz (220 p.)
A dlaczego nie mogą być 4 pudełka ?
komentarz 24 lutego 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A dlaczego akurat 4?
komentarz 24 lutego 2020 przez damiang19 Nowicjusz (220 p.)
No bo jak będa 4 pudełka to zera tez beda rozdzielone
komentarz 24 lutego 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie będą

Musi być tak  __|0|__|0|__|0|__|0|__|0|__

A w Twoim przypadku może być coś takiego

11110|01111 w tych 2 pudełkach zera nie są rozdzielone

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 151 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez damiang19 Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 199 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 713 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...